שתף קטע נבחר

מצננים את השוק: תמריצים למכירת דירות

שר האוצר הכריז על העלאת מס הרכישה על דירה שנייה ושלישית לתקופה מוגבלת של שנתיים. כמו כן, הכריז השר כי יינתן פטור ממלא מתשלום מס שבח למי שימכור בשנתיים הקרובות את דירתו השנייה או השלישית. כיום, נאלצים רוכשי דירות להמתין 4 שנים לפני קבלת פטור ממס שבח על מכירת דירה להשקעה

הממשלה הציגה היום (ה') את הצעד השלישי במאבק נגד עליית מחירי הדיור. שר האוצר, יובל שטייניץ, ושר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, הכריזו על שני צעדים חדשים בתחום המיסוי שמטרתם להפחית את הכדאיות הכלכלית של החזקת דירה נוספת להשקעה (דירה שנייה ושלישית), בכך מקווה הממשלה לעודד בעלי דירות להשקעה למכור את הנכסים לזוגות צעירים המבקשים לרכוש את דירתם הראשונה.

 

שר האוצר הכריז על העלאת מס הרכישה על דירה שנייה ושלישית לתקופה מוגבלת של שנתיים. כמו כן, הכריז השר כי יינתן פטור מלא מתשלום מס שבח למי שימכור בשנתיים הקרובות את דירתו השנייה או השלישית. כיום, נאלצים רוכשי דירות להמתין 4 שנים לפני קבלת פטור ממס שבח על מכירת דירה להשקעה. "אנחנו לא נגד דירות להשקעה. גם זה, בימים כתיקונם, מנוע צמיחה של המשק", אמר שר האוצר בתדרוך העיתונאים בתל אביב. "אבל לשנתיים הקרובות אנחנו רוצים להגביל את זה".

 

מרגע שייכנסו התקנות החדשות לתוקפן, הן יחולו רטרואקטיבית על התקופה שחלפה מאז שתתקבל ההחלטה עליהן בממשלה, הצפויה ביום ראשון הקרוב. רוכשי דירות להשקעה ישלמו 5% מס רכישה על מיליון השקלים הראשונים שהושקעו בדירה, במקום 3.5% הנהוג היום. על המיליון השני והשלישי - ישלמו 6% במקום 5% הנהוגים היום ומהמיליון השלישי ומעלה - ישלמו הרוכשים מס רכישה של 7% במקום 5%.

 

שר האוצר ציין, כי מאחר שמדובר בפטור זמני על מס שבח - יש תמריץ לנצל אותו בשנתיים הקרובות. "בגלל שההנחה היא רק לשנתיים בהוראת שעה - זה מה שיפחית את מחירי הדירות. ההגבלה של הצעד בזמן היא האפקטיבית. התלבטנו אם המהלך יהיה לשנה או לשנתיים והחלטנו לאחר לבטים על פטור לשנתיים".

 

ההכרזה על התקנות החדשות באה בדיוק חודש לאחר מסיבת העיתונאים הדרמטית שקיימו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר ושר הבינוי והשיכון בה הכריזו על סדרת פעולות ורפורמות במטרה להקל על רכישת דירה ולהילחם בעליה במחירי הדיור. השלושה מסרו, כי הפעולות אמורות להקל על זוגות צעירים לרכוש את דירתם הראשונה.

 

הצעד הראשון עליו הודיעו נתניהו, שטייניץ ואטיאס, היה הנחה של 15% ממחיר רכישת הקרקע במכרזים של מנהל מקרקעי ישראל, לקבלנים שישלימו בנייה של לפחות 80% מכמות הדירות בפרויקט בפרק זמן שלא יעלה על 30 חודשים.

 

הצעד השני היה הפחתת מס השבח ההיסטורי על קרקעות מ- 45% ל-20%. ההנחה תינתן בשנת 2011 בלבד ובתנאי שהבנייה על הקרקע תסתיים בתוך כ-30 חודשים.

 

  • לעמוד הפייסבוק הרשמי של ynet כלכלה וצרכנות 

 

הצעד השלישי היה מתן אפשרות לרשויות המקומיות לגבות באופן ישיר את היטלי הפיתוח מהקבלנים לצורך בניית מוסדות ציבור ושטחי ציבור. חסם זה מקשה כיום על הרשויות להנפיק היתרי בנייה ובכך מעכב פרויקטים למגורים.

 

שלוש החבילות שיפוצצו את הבועה

לפני ההכרזה על התקנות החדשות, סקר שר האוצר את פעילות הממשלה בשנתיים האחרונות, נוכח העליה המסחררת במחירי הדירות בארץ. "עשור של בנייה ברמות נמוכות, לצד הברכה של היציאה המהירה מהמשבר, בתנאים של ריבית נמוכה יחסית, יצרו דינמיקה של עליית מחירים. לכן, החל מהקמת הממשלה הזו וביתר שאת מאז תיחלת 2010, שר השיכון, ראש הממשלה ואנוכי נדרשנו לנושא הזה שמחייב טיפול ממוקד ורציני".

 

"בחצי השנה האחרונה אנחנו מציגים שלוש חבילות של צעדים להורדת המחירים. הראשונה הייתה בקיץ, וכללה שלושה צעדים מרכזיים – הממשלה ביטלה את ההקפאה האומללה על תכנון לבנייה במרכז הארץ, הגדלנו מאוד את התמריצים לפינוי-ביוני בתמ"א 38 והקטנו את החסמים על הוספת קומות והרחבת בנייה".

 

"לפני חודש הצהרנו על חבילת הצעדים השנייה, שכללה מתן תמריצים לקבלנים שיבנו מהר (הנחה של 15% במס במכרזים של המנהל) והקלה במס השבח ההיסטורי במקרקעין למי שימכרו קרקעות לבנייה מיידית".

 

"היום אנחנו מציגים שני צעדים מרכזיים וגם צעד שאתמול חתמנו עליו סופית והוא בתוקף – תמריצים הוגנים ומשמעותיים לחקלאים שישחררו קרקעות לבניה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יובל שטייניץ
צילום: עידו ארז
אריאל אטיאס
צילום: אבישג שאר ישוב
מומלצים