שתף קטע נבחר

בכיר מצרי: עסקת הגז עם ישראל - לא חוקית

העיתון המצרי אל-אהראם מצטט בכיר שטוען שההסכם להספקת גז של החברה לישראל עם EMG לא תקף, כיוון שאינו עומד באף אחד מ-3 התנאים לייצוא: קדימות לצריכה מקומית, מכירה במחיר הבינלאומי, והסכם לשנה לכל היותר

העיתון המצרי, אל-אהראם אונליין דיווח אתמול (ו') כי הסכם הגז החדש בין החברה לישראל ל-EMG המצרית מהווה הפרה של החלטה מוקדמת יותר שקיבל בית המשפט העליון במצרים. בית המשפט במצרים הורה מוקדם יותר השנה להפסיק את כל ייצוא הגז הטבעי ממצרים לישראל, בטענה שהגז צריך לשמש את מצרים לשימושה הפרטי, מאחר והמשאבים מוגבלים.

 

הטיעון המרכזי של המתנגדים להסכם שחתמה ישראל עם EMG הוא כי הכלכלה המצרית לא צריכה לחלוק את משאבי הגז המוגבלים שלה. אותם מתנגדים טוענים שיש שהייצוא המצרי יבוא על חשבון הצריכה המקומית של משקי הבית והתעשייה.

במקרים הללו, קבע בית המשפט במצרים שלושה תנאים לייצוא גז, כך שצרכי השוק המקומי קודמים לכל ייצוא, שנית, על הגז המצרי להימכר במחירים הבינלאומיים. התנאי השלישי הוא שאם נחתם חוזה תוקפו לא יהיה ליותר משנה.  

 

ההסכם לא עומד באף תנאי

ההסכם החדש לאספקת גז לישראל לא עומד באף אחד מהקריטריונים שקבע בית המשפט, כך אומר איברהים זחרן, חבר בשגרירים הבינלאומיים של מצרים ויו"ר לשעבר של חברת Khalda Petroleum.

  

זחרן טוען עוד כי זו הפעם הרביעית שבה מצרים הסכימה למכור גז לישראל. עוד הוסיף כי הפעם הראשונה שבה מכרה EMG גז לישראל הייתה ב-2004, בעוד שהפעם האחרונה הייתה אחרי 2008.

 

החברה לישראל חתמה בתחילת השבוע, בקהיר על הסכם לרכישת גז טבעי מהספקית המצרית EMG. תחילת האספקה מתוכננת לרבעון הראשון של 2011. ההסכם נחתם לתקופה של 20 שנה. 

פורסם לראשונה 17/12/2010 20:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
עידן עופר, בעל השליטה בחברה לישראל
צילום: ירון ברנר
מומלצים