שתף קטע נבחר

צילום: ויז'ואל פוטוס

מברקי ויקיליקס: נשיא סודן גנב 9 מיליארד דולר

אתר ויקיליקס חשף שהנשיא הסודני גנב מיליארדים מקרנות בבעלות המדינה, והעבירם לחשבונות בנק בלונדון. התובע בביה"ד הבינ"ל, בו נאשם באשיר ברצח-עם, אמר לדיפלומטים אמריקנים כי הדבר יהפוך את באשיר ל"גנב" בעיני העם הסודני

נשיא סודן, עומר אל-באשיר, גנב תשעה מיליארד דולר מכספי המדינה והעביר אותם לחשבונות זרים. כך עולה ממברקים שהודלפו לאתר ויקיליקס ופורסמו בעיתון "גרדיאן" הבריטי. מי שהאשים את באשיר בגניבה הוא התובע הכללי בבית הדין הבינלאומי בהאג, לואיס מורנו-אוקמפו, שצוטט במברקים כאומר שאל-באשיר החביא את הכסף בסניף בנק לוידס שבלונדון, שבריטניה שותפה בו.

 

על פי הדיווח בעיתון הבריטי, אוקמפו מסר לדיפלומטים אמריקנים כי חשיפת הסכום, המהווה כעשירית מהתוצר הגולמי בסודן, תגרום לשינוי בדעת הקהל במדינה כלפי הנשיא הסודני והוא ייתפס כ"גנב". הנהלת הבנק הכחישה את הפרסומים ב"גרדיאן", ופרסמה הודעה לפיה "אין בידינו אף ראיה כי קיים קשר בין בנק לוידס למר אל-באשיר".

 

אוקמפו אמר כי דיווח לאמריקנים על הראיות שהיו בידיו בנוגע לחשבונות הבנק הסודיים של אל-באשיר, לאחר שהוצא נגדו צו מעצר בבית הדין בהאג באשמת רצח עם. דובר הממשלה הסודנית הכחיש את הפרסומים ואמר כי "לטעון שהנשיא שולט בכספי המדינה ויכול לקחת כסף ולהעבירו לחשבונותיו, זה מגוחך".

 

הדובר אף הגדיר את התובע הכללי של בית הדין בהאג כ"חיה תועה", והוסיף כי "הוא נכשל בכל התיקים האחרים בהם טיפל, וסירב לחקור את מה שאירע בעיראק או עזה. לכן הוא זקוק להצלחה ולשם כך בחר באל-באשיר כדי להאדיר את חשיבותו".

 

בחודש יולי האחרון הוציא בית הדין הבינלאומי בהאג צו מעצר נגד הנשיא הסודני. שלושת סעיפי האישום נגד

אל-באשיר הטילו עליו את האחריות לרצח כ-300 אלף בני אדם בחבל דרפור והאשימו אותו כמי ש"ניהל קמפיין של אונס, רעב ופחד" נגד 1.5 מיליון פליטים שנמלטו אל מחנות העקורים.

 

אל-באשיר, שהואשם כבר במרס 2009 בגין פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות בדרפור, מיהר לדחות את טענות בית המשפט וטען כי צו המעצר נגדו הוא חלק ממזימה מערבית. הייתה זו הפעם הראשונה שנשיא מכהן עמד בפני צו מעצר בינלאומי והאשמות בגין רצח עם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל-באשיר. 9 מיליארד לחשבונו הפרטי?
צילום: AFP
"חיה תועה" התובע הכללי מורנו אוקמפו
צילום: רויטרס
מומלצים