שתף קטע נבחר

נמצאו שרידי הטייסת האגדית אמיליה ארהרט?

חוקרים מפיקים DNA מעצמות שנמצאו לפני חודשים באי שהיה במסלולה של הטייסת, שנעלמה כשניסתה להקיף את העולם בשנת 1937. המדענים שומרים על זהירות: "אין כל ערובה לכך"

מדענים מאוניברסיטת אוקלהומה בודקים האם שרידי עצמות שנמצאו באי בדרום האוקיינוס השקט שייכות לטייסת האגדית אמיליה ארהרט, שנעלמה במהלך ניסיונה להקיף את העולם בטיסה בשנת 1937. בכך עשוי להתברר סוף סוף מה עלה בגורלה ארהרט, מחלוצות הטיסה בהיסטוריה.

 

שברי העצמות נמצאו באזור מדברי באי שנמצא בנתיב בו טסה ארהרט, כשלידן איפור ישן, בקבוקי זכוכית וצדפות. המדענים ינסו להפיק מהן DNA, בניסיון להטיל אור על היעלמותה המסתורית של ארהרט ולקבוע האם מתה בהתרסקות מטוסה. 


חוקרים בוחנים את הממצאים (צילום: AP)

 

"אין שום ערובה לכך", הסביר ריק גילספי, ראש קבוצת היסטוריונים העוסקים בתעופה, שגילו את שרידי העצמות באי ניקומרורו, דרומית להוואי. "כל שאנו יכולים לומר הוא שישנה עצם שעשויה להיות שייכת לבן אדם, ועשויה להיות קשורה ל-DNA של אמיליה ארהרט", הוסיף. 

 

ארהרט הייתה טייסת אמריקנית, והראשונה שחצתה את האוקיינוס האטלנטי בטיסת יחיד. היא נעלמה בשנת 1937 בנסיבות לא-ברורות בשמי האוקיינוס השקט, בעודה מנסה להקיף את העולם בטיסה. עד היום לא ברור מה עלה בגורלה, וההשערות רבות: יש הטוענים כי הדלק במטוסה ארהרט אזל והיא התרסקה אל מותה, בעוד אחרים סבורים כי בעיה במנוע המטוס גרמה להתרסקות, או נחיתה בלתי מוצלחת. עם זאת, בשנת 1939 הכריז בית משפט בקליפורניה על מותה באופן רישמי, למרות שגופתה לא נמצאה מעולם.

 

מאז 1989 ביקרה קבוצת ההיסטוריונים באי עשר פעמים, בניסיון למצוא רמזים לסיבת מותם של ארהרט ופרד נונן, הנווט שטס עמה. כעת, כשהתגלו העצמות, מעריכים החוקרים כי בדיקתן עלולה להימשך חודשים, עד שתתקבל תשובה סופית.

 

באביב האחרון גילו מתנדבים שערכו חיפושים באי שלוש עצמות: אחת מהן מאזור הצוואר,

עצם נוספת שנראית כעצם האצבע ועצם שלישית בלתי ברורה שנבדקת אף היא. השרידים נמצאו באזור בו נמצא שלד אדם בשנות ה-40', שלידו שרידי דגים.

 

"האתר הזה מספר את סיפורם של אדם או אנשים שניסו לחיות כניצולים. הדגים שנמצאו לא נאכלו כפי שהמקומיים באיים הללו נוהגים לאכול", הסביר גילספי. לדבריו, ייתכן שאמיליה ונונן הצליחו לנחות באי ושרדו חודשים לאחר מכן, באמצעות ציד ואכילה של חיות מקומיות ושתיית מי גשמים. "נראה שהיא יכלה לבצע נחיתה מוצלחת בשונית המקיפה את האי", העריך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארהרט. הפכה לאגדה
צילום: Gettyimages Imagebank
השרידים שהתגלו
צילום: AP
מומלצים