שתף קטע נבחר

"החלופות לחבילות הגלישה הן עוול צרכני"

טלפון סלולרי ללא חבילת גלישה זה עסק יקר. בסלקום גובים על מעבר מדור 3 לדור 2.5 180 שקל. בפלאפון מציעים תשלום חודשי גבוה, באורנג' מחירי הפריפייד גבוהים. משרד התקשורת: "הנושא יטופל בעדיפות עליונה. נגיש הצעת חוק"

לא רוצים מכשיר סלולר עם חבילת גלישה ? זה יעלה לכם יותר, כי בסלולרי כך מסתבר, לפעמים פחות עולה יותר. למרות שמשרד התקשורת דורש מחברות הסלולר לתת לצרכנים אלטרנטיבות כלכליות משתלמות לתוכניות עם חבילות גלישה - בדקנו ומצאנו שהחלופות לא בדיוק משתלמות. 

 

 

כשצרכן מצטרף לאחת מחברות הסלולר כמנוי דור 3 חדש, הוא מקבל כרטיס חכם דור 3 (USIM). כולם יודעים שקשה מאוד לקנות כיום מכשיר סלולרי מתקדם, בלי שיבוא כשהוא כרוך בחבילת גלישה מטעם ספק הסלולר. כך, החברות כופות על המנוי לרכוש שירות גלישה באינטרנט בתשלום, גם אם אינו מעוניין בו.

 

הרי לא כל מנויי הסלולר רוצים לגלוש ברשת, ואלה שרוצים, יכולים לעשות זאת גם באמצעות מכשירים שמאפשרים חיבור לאינטרנט אלחוטי (Wi-Fi). אבל מי שלא מעוניין בחבילת גלישה - משלם על כך בעקיפין. כי בחברות הסלולר, משום מה, משלמים לפעמים דווקא על החסרת שירות.

 

משרד התקשורת: "השר כחלון אינו מרוצה מהחלופות"

לכאורה, הדבר אסור על פי חוק, משום שזו התניית שירות בשירות: למשל, אם צרכן מעוניין לרכוש מכשיר דור 3 לשיחות וידיאו הוא חייב לרכוש גם חבילת גלישה, שאינה דרושה לשיחות וידיאו. להתנייה האסורה יש סייג: היא מותרת אם האלטרנטיבה החלופית לצרכן, קרי תוכנית ללא חבילת גלישה, היא חלופה משתלמת כלכלית, כך החליטו באופן רשמי במשרד התקשורת. ובלשון בני אדם: חלופה שלא תהיה יקרה יותר. אך האם חברות הסלולר אכן מציעות חלופות כאלה?

  

בדקנו וגילינו שהתשובה היא שלילית. החלופות למסלולים עם חבילת גלישה, לא תמיד זולות יותר. גם במשרד התקשורת חושבים שיש כאן טעם לפגם. "שר התקשורת משה כחלון, אינו מרוצה מהמצב הקיים היום ומהחלופות שמציעות החברות הסלולריות", מסר ל-ynet בתגובה, דובר משרד התקשורת.

 

"מדיניות משרד התקשורת גורסת כי על הלקוחות לשלם אך ורק עבור שירותים אותם צרכו, לכן, נושא זה נמצא בתוכנית העבודה של משרד התקשורת לשנת 2011, והוא יטופל בעדיפות עליונה.

 

"המשרד יפעל בכל הדרכים העומדות לרשותו ויטפל בנושא במסגרת האסדרה שתפתור את העוול הצרכני, בכל דרך שהיא, לרבות באמצעות חקיקה (הגשת הצעת חוק), כשם שהסדרנו נושאים צרכניים רבים בשנה האחרונה ובהם: טיפול בקנסות היציאה, איסור נעילת מכשיר וביטול התשלום על שחרור ה-SIM ו- 16 תיקונים צרכניים".

    

יש לי חבילת גלישה ואני רוצה להפסיק לשלם עליה

מה יכול לעשות מנוי קיים עם מכשיר דור 3 ו-USIM שרוצה פשוט להפסיק לשלם על חבילת הגלישה?

  

סלקום 

צרכן שאינו מעוניין בחבילת גלישה פנה ל-ynet בתלונה: "בתום ההתחייבות על ארבעה מכשירים ביקשתי מסלקום להפסיק את חבילת הגלישה. הציעו לנו דור 2.5 בקנס של 180 שקל כלומר 720 שקל סך הכל".

 

180 השקלים הללו אינם קנס, אלא תשלום על הנפקת SIM במקום USIM אבל לא מדוע גובים אותו בסלקום. אבל למה בכלל צריך להחליף SIM ישן בחדש, אי אפשר פשוט לחסום את אופציית הגלישה?

 

כך או כך, בסלקום מציעים את האופציות הבאות:

 

1. יש לרכוש מכשיר דור 2.5 בסלקום או מחוץ לסלקום, ולקנות SIM ב-180 שקל. יש לעשות צימוד למכשיר - להציגו בפני נציג חברת סלקום ולהצהיר שזה המכשיר שבאמצעותו המנוי עושה שימוש ברשת.

 

2. אפשר להחליף את התכנית לתכנית פריפייד - טוקמן. מעבר מתכנית פוסטפייד לפריפייד כרוך בכל עת בתשלום של 199 שקל.

 

3. להתנייד עם המכשיר הקיים לחברת פרטנר. מכשיר שעבד היטב ברשת סלקום יעבוד היטב ברשת אורנג'.

 

פלאפון 

1. המנוי יכול להחליף את התכנית הנוכחית שלו, לחלופה הכלכלית האפקטיבית. רק בדקו שהחלפה לתכנית החלופית, לא מבטלת את המשך קבלת הזיכויים עבור המכשיר על פי "ניתוק זיקה".

 

2. ניתן לבטל את חבילת הגלישה בתום תקופת ההתחייבות. גם כאן, כדאי לוודא שביטול החבילה לא יפסיק את הזיכויים במסגרת "ניתוק זיקה".

 

3. ניתן להחליף את התכנית לתכנית פריפייד Talk & Go ("איזי" לשעבר). רק שמעבר מתכנית פוסטפייד לפריפייד כרוך בכל עת בתשלום של 200 שקל.

   

פרטנר 

1. ביטול חבילת הגלישה או מעבר לתכנית פריפייד (Big talk) בכל עת, עשוי להפסיק את הזיכויים עבור המכשיר במסגרת "ניתוק זיקה". מעבר לתכנית פריפייד כרוך בתשלום של 100 שקל.

 

2. אפשר להתנייד עם המכשיר הקיים לחברת סלקום.

 

מהן החלופות שהחברות מציעות ללקוח חדש?

סלקום

הצטרפות לתכנית תעריפים  שתנאיה הם:

  • תשלום חודשי קבוע - 19.91 שקל;
  • תעריף דקת שיחה - 84.64 אגורות;
  • תעריף שליחת מסרון - 52.5 אגורות.

 

נראה שמדובר בתכנית בלתי משתלמת בעליל לעומת תוכנית עם חבילת גלישה. בנוסף, יש לוודא אם ניתן לקבל זיכויים עבור המכשיר במסגרת "ניתוק זיקה".

 

פלאפון

הצטרפות לתכנית תעריפים שתנאיה הם:

  • תשלום חודשי קבוע - 29.90 שקל;
  • תעריף דקת שיחה - 60 אגורות;
  • תעריף שליחת מסרון - 57 אגורות.

 

תעריף דקת השיחה בפלאפון משתלם יותר מאשר בסלקום, אולם זו עדיין יקרה בגלל התשלום החודשי הקבוע הגבוה. גם פה, בדקו אם ניתן לקבל זיכויים עבור המכשיר במסגרת "ניתוק זיקה".

 

פרטנר

קיימות 2 אפשרויות:

1. ניתן לקנות מכשיר דור 2.5 מחוץ לחברה, ולקבל SIM בתשלום של 99 שקל.

2. אפשר לרכוש מכשיר בחברה (orange to go). במקרה זה, ה-SIM ניתן בחינם.

 

נראה שהאפשרות הראשונה נוחה יחסית לאפשרויות בשתי החברות האחרות, אולם האפשרות השנייה איננה משתלמת כלכלית. מחירי orange to go פשוט יקרים ב-20% לפחות ממחירי השוק הפרטי. בדקו האם בשתי האפשרויות תוכלו לקבל זיכויים עבור המכשיר במסגרת "ניתוק זיקה".

 

אפשרויות נוספות ללקוח החדש: תוכנית פריפייד או SIM במקום USIM 

כפי שניתן לראות באופציות של פרטנר, ישנן שתי אפשרויות נוספות להיות לקוח ללא חבילת גלישה - להצטרך כמנוי חדש דור 3 (עם USIM) בתוכנית פריפייד, ולבחור לא לשלם על חבילת גלישה; או להצטרף כמנוי חדש עם מכשיר שנקנה בחברה, אבל להשתמש ב-SIM (דור 2.5) ולא ב-USIM ולא לשלם על חבילת גלישה.

 

סלקום 

1. אפשר לקנות מכשיר דור 2.5 בחברה או בשוק הפרטי. אם קונים את המכשיר מסלקום, ה-SIM ניתן בחינם. אבל סלקום כמעט ולא מוכרת מכשירי דור 2.5, אלא מכשירי דור 3/3.5. במידה שהמכשיר נרכש בשוק הפרטי יש לשלם עבור ה-SIM 180 שקל.

 

2. אפשר לקנות מכשיר דור 3 בשוק הפרטי ולקנות בסלקום SIM ב-180 שקל (!). חשוב לזכור שלא ניתן לערוך שיחות וידאו במכשיר דור 3 שפועל עם SIM. בדקו אם תוכלו לקבל זיכויים על המכשיר לפי "ניתוק זיקה". 

 

פלאפון

בפלאפון אין אפשרות להשתמש ב-SIM ואין דור 2.5. לפלאפון יש רק רשת UMTS (ולא GSM בנוסף, כמו בסלקום ובפרטנר) ועל כן הכרטיס החכם אצלה הוא מסוג USIM בלבד.

   

פרטנר

כאמור, אפשר לקנות מכשיר דור 2.5 בשוק הפרטי או בחברה. במידה והמכשיר נרכש בשוק הפרטי יש לשלם עבור ה-SIM תשלום של 99 שקל. אם קונים את המכשיר מהחברה, ה-SIM ניתן בחינם. אבל כמו סלקום, פרטנר כמעט ולא מוכרת מכשירי דור 2.5, אלא מכשירי דור 3/3.5.

 

מסקנות ותגובות

החברה שמערימה את הקשיים הגדולים ביותר בנושא חבילת גלישה היא חברת סלקום. ה-SIM שלה יקר יותר ומחיר לדקת שיחה גבוה יותר. החברה הנוחה ביותר מהבחינה הזו היא חברת פרטנר.

  

בסלקום לא מסכימים עם המסקנה ומסבירים: "החברה אינה קונסת את לקוחותיה בגין החלפת SIM שכן 180 שקל זה תשלום שמשלם כל לקוח שרוכש SIM. דמי שימוש ברשת הדור השלישי הינם עבור שימוש לרשת מהירה ומתקדמת והם אינם נגזרים מהתכנית אליה משויך הלקוח. יש לציין כי באפשרותו של הלקוח לבחור במעמד הרכישה האם ברצונו לעשות שימוש ברשת הדור השלישי או לחלופין לרכוש טלפון ואו SIM שאינם פועלים ברשת זו ואינם כוללים עלויות דמי שימוש ברשת הדור ה-3 או להצטרף למסלול ייעודי ללא דמי שימוש ברשת הדור השלישי".

 

פרטנר מסרה בתגובה: "פרטנר אינה מתנה קבלת שירותי דור שלישי ברכישת חבילת גלישה. ברכישת מכשיר דור 3 / 3.5 ברשת אורנג', החבר המאפשרת ללקוח לבחור ליהנות מחבילת גלישה בתשלום חודשי קבוע או לשלם על פי צריכה בלבד.

 

"בנוסף, עומדת בפני הלקוח אפשרות לרכוש מכשיר מגורם חיצוני, להתחבר לרשת אורנג' באמצעות כרטיס USIM מבלי להיות מחויב עבור חבילת גלישה וליהנות משירותי הדור השלישי".

 

פלאפון מסרה בתגובה: "פלאפון מציעה ללקוחות המעוניינים בכך מסלול משתלם ללא חבילת גלישה, הכולל דמי שימוש של 29 שקל בחודש בלבד. זאת ועוד, בעתיד הקרוב החברה תשיק מסלול נוסף שאינו כולל חבילת גלישה. מידע על המסלולים ניתן הן באתר החברה והן בפרסומיה השונים מעת לעת, וניתן לקבלו גם באמצעות שיחה עם נציגי השירות של החברה.

 

"פלאפון מציעה חבילות ייחודיות בהום סנטר, למשל, תעריף קבוע של 49 אג' לדקת שיחה לכל הרשתות, בתשלום חודשי קבוע של 9.90, ובסופר פארם תעריף קבוע של 49 אג' לכל הרשתות, בתשלום חודשי קבוע של 12.90. פלאפון תשיק בקרוב מסלול חדש ללא חבילות גלישה, בנוסף למסלולים הקיים. 

 

"לעניין ניתוק הזיקה, במסגרת כל תוכנית - וגם במסגרת התוכנית שצוינה - ניתן לקבל זיכויים, מתוקף ניתוק זיקה. במידה והלקוח משדרג לתכנית חדשה, בכפוף להצגת חשבונית רכישה, הוא יקבל זיכויים, במסגרת ניתוק זיקה. ביטול חבילת הגלישה אינו קשור לביטול הזכאות לקבלת זיכויים במסגרת ניתוק זיקה. מדובר בשני דברים נפרדים; קרי - ביטול החבילה בלבד והישארות באותה תוכנית אינה מבטלת את זיכוי הזיקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
לא רוצים לגלוש? אתם תשלמו על זה
צילום: Index Open
מי צריךחבילת גלישה כשיש אינטרנט אלחוטי
צילום: Index Open
מומלצים