שתף קטע נבחר

נדיר: לבו של גלעד בן ה-33 נדם - איבריו נתרמו

גלעד שירמן, רק בן 33, לקה בשטף דם חמור ולבו נדם. אביו יוסי, שקיבל תרומת ריאה וכליה בעבר, נלחם לתרום איברים מגופו. בניתוח נדיר בוצעה מגופו של גלעד, שלבו לא פעם עוד, תרומת כליות. אביו: 'אין ספק שזה מה שהוא היה רוצה, להציל אנשים'

תרומת איברים נדירה ומרגשת: גלעד שירמן, צעיר בן 33 מירושלים, נפטר באופן פתאומי ביום חמישי האחרון. אביו יוסי, שעבר השתלת ריאה וכליה בעבר, נלחם כדי לתרום איברים מגופו של בנו. בניתוח נדיר של הוצאת איברים לאחר דום לב, נתרמו כליותיו של גלעד.

 

"אנחנו תורמים לחברה בכל מיני צורות", אמר הבוקר (א') יוסי שירמן ל-ynet, "נושא התרומות קרוב ללבנו, אני עצמי מושתל והיה לנו ברור שאנחנו נלחמים כדי שיצילו מפטירתו הטרגית של בננו עוד אנשים".


אין לנו ספק שזה מה שגלעד היה רוצה, להציל אנשים. גלעד עם בנו יונתן

 

הליך נדיר וסבוך

במשפחתו של עו"ד גלעד שירמן, פרקליט במחלקת הבג"ץ בירושלים, מכירים את נושא תרומת האיברים שנים רבות. לפני כשבע שנים קיבל יוסי, אביו של גלעד, תרומת ריאה ולפני חודשים ספורים, לאחר שהטיפול התרופתי נגד דחיית הריאה פגע בכליותיו, אחיו תרם לו כליה.

 

בחודש מאי האחרון הובהל גלעד בדחיפות לבית החולים הדסה. הרופאים אבחנו כי לקה בשטף דם קל במוח. בדיקות גילו כי הוא סובל ממחלת כלי דם מוחיים נדירה. הרופאים ביצעו צנתור מוחי והשתילו בכלי הדם תומכן, אולם הבהירו למשפחה כי כלי הדם כבר פגום.

 

ארבעה חודשים לאחר מכן, ב-5 באוקטובר, לקה גלעד שוב בשטף דם - הפעם משמעותי יותר, והובהל במצב קשה לבית החולים. בשלב זה, בני המשפחה כבר ידעו כי לא יצליח לשרוד. בשל המודעות הגבוהה לתרומת האיברים, ביקש האב לתרום מאיבריו להצלת חיים.

 

מסיבות רפואיות לא ניתן היה לקבוע מוות מוחי נשימתי ולאחר שליבו נדם, בוצע תהליך המכונה "תרומה מתורם ללא לב פועם". מדובר בתרומה שמתבצעת לאחר דום לב של אדם. הצוות הרפואי מבצע תהליך מובנה, המבוסס על פרוטוקולים המנחים באופן מפורט וקפדני כיצד מאשררים את המוות וכיצד יש לבצע את נטילת האיברים.

  

תרומות לאחר הפסקת פעילות הלב דורשות היערכות מיוחדת ופעולה מהירה. בשיטה זו של נטילת איברים מתורם ללא לב פועם, מנצלים לרוב רק את כליותיו של הנפטר. ישנם מקומות בעולם שבהם מנצלים גם כבד ואפילו ריאות, אך התוצאות עדיין לא משביעות רצון.


"המחלה תפסה אותו ביום בהיר אחד". יוסי וגלעד, ביחד

 

חותמים עכשיו: 

 

פרויקט תורמים לחיים: 

 

"היה לנו ברור שנילחם"

במרכז הרפואי הדסה בירושלים נצבר ניסיון בתרומות מסוג זה בשנים האחרונות. מתרומה זו של המשפחה הצליחו להציל כליה אחת, שתי קרניות, עור לטיפול בכוויות, מסתמי לב וגידים ורקמת עצם. עד כה בוצעה השתלת כליה במרכז הרפואי תל-אביב בגבר בן 53 שלקה באי ספיקת כליות והיה מטופל תקופה ממושכת בדיאליזה.  

 

יוסי, עובד סוציאלי ומנהל האגף לשיקום האסיר בעיריית אשדוד, חוזר ומבקש גם היום לפגוש את המשפחות שתרמו את הריאה והכליה שהושתלו בגופו

בראשית אוגוסט 2004 - והצילו בכך את חייו.  

  

"גלעד היה אדם בריא, הוא יוצא סיירת מובחרת, לא התלונן על שום בעיה רפואית, והמחלה תפסה אותו ביום בהיר ללא כל התראה", מספר היום יוסי, "אין לנו ספק שזה מה שגלעד היה רוצה, להציל אנשים, כפי שתרם לחברה במובנים רבים. תרומת איברים מצילה חיים וכל אדם, בין אם דתי או לא, צריך להסכים להציל".  

 

גלעד הותיר אחריו אישה וילד בן שנתיים. הלווייתו תתקיים היום בבית העלמין בנס ציונה, ונשיאת בית המשפט העליון צפויה לשאת הספד.


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוסי ובנו גלעד (משמאל). "אין ספק שזה מה שהיה רוצה"
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים