שתף קטע נבחר

הפיל הלבן: מזהים את המבנה הנטוש בתמונה?

כולכם ללא יוצא מן הכלל זיהיתם במהירות את קולנוע עדן בתל אביב בשבוע שעבר. הפעם אנחנו מעלים את מפלס הקושי: איפה נמצא המבנה הנטוש בתמונה, ומה סיפורו?

אני לא יודע למה ברבות השנים הופכים בתי קולנוע רבים ברחבי הארץ הופכים לפילים לבנים, ממש כמו החידה משבוע שעבר שכולכם ללא יוצא מן הכלל פיצחתם בקלילות: קולנוע "עדן", מנוחתו עדן, ברחוב לילינבלום בתל אביב. 

 

 


לתמונה בגדול מלא לחצו כאן (צילום: מתי אלמליח)

 

"מה שמתרחש כאן כמו בהרבה מקרים דומים הוא מצב שיזם מנסה ובצדק לשנות את הייעוד של הקרקע למגורים כפי שאלה עוטפים את המבנה מכל עבר ולא להשאירו כמבנה ציבורי כי אין צורך בכך בכתובת הזו" מסביר אריה קמיל, שמאי מקרקעין בכיר.

 

"למרבה הצער, הרבה מאוד מקרים כאלה נתקעים בסבך הביוקרטיה - החל בתושבים המוצאים כל דרך למנוע רעש של בנייה לידם ומגישים התנגדויות וכלה בשורה ארוכה של פקידים בגורמים שונים ה"תוקעים" את התהליך".

 

הנה כמה תגובות מקוריות שלכם הגולשים הנאמנים:

אחד מהקולנועים הראשונים בארץ (הראשון היה קולנוע נעמן בראשון לציון), הקרין עוד את סרטי טרזן בשנות העשרים, לפני שהיה פסקול לסרט וניגנו עם פסנתר. הוא עומד כיום שומם בנווה צדק בתחילת רחוב לילינבלום, מחכה שיחזירו אותו לימי הזוהר. שמישהו בעיריה ירים את הכפפה?! (אסף)

 

"מולו היה ממוקם הקיוסק הראשון של תל-אביב לימים נרכש על ידי בנק לאומי והפך למרכז המיחשוב שלהם (קש"ב - קריית שירותים בנקאיים, אם אני לא טועה).בתחילת שנות השמונים שופץ חיצונית לצורכי צילומי הסרט "אלכס חולה אהבה" בסוף שנות השמונים עבר קש"ב למשכנו החדש בלוד (משכן שהיה נטוש שנים רבות עקב סיכסוך בין הנהלת הבנק לועד העובדים על הפיצוי לעובדים שיפגעו בשל המעבר) אלא אם כן בנק לאומי (בל"ל) נטשו את המבנה לחלוטין הוא משמש עדיין כמרכז החירום RDP של מערכות המחשוב של הבנק" (שלח: ע')

 

"התמונה המצולמת היא של קולנוע - ראינוע עדן ברחוב לילינבלום בתל אביב. הסרט הראשון הוקרן בשנת 1914 (ימי פומפיה האחרונים - הגירסה האילמת – בליווי פסנתר וכינור). המבנה פעל עד ראשית שנות ה-80" ( יורם, מדריך טיולים)

 

"מבנה כל כך יפה ובעל היסטוריה מעניינת - קולנוע פתוח לשמיים שאירח חלק ממסיבות פורים הידועות של ברוך אגדתי, היה חלק בלתי נפרד מחיי התרבות של תל אביב בתחילת המאה הקודמת. חבל שכיום איננו מוכר כמעט ואינו משמש למטרתו המקורית" (הגר, מרכז)

 

"היו שתי אולמות קולנוע - עדן קיץ ועדן חורף. "הסאונד" של הסרטים הייתה תזמורת קטנה שהייתה באולם וניגנה במהלך הסרט. נדמה לי שהיום המבנה בבעלות בנק לאומי הקולנוע מופיע כרקע בסצנה בסרט "אלכס חולה אהבה" שאלכס וחבריו קובעים ללכת לסרט. מול הקולנוע יש מבנה של "קיוסק" שהיה נפוץ בראשיתה של תל אביב" ( ראובן, השרון)

 

החידה החדשה מורכבת ודורשת מכם הכנת שיעורי בית, מכיוון שכאן נעשה "תרגיל" מתוחכם שעונה על הפתגם: "אל תסתכל בקנקן אלא במה שבתוכו". רמז יותר עבה מזה אני לא יכול לתת.

 

הגולשים המצטיינים יוכלו גם להרחיב על הפיל האפור שממש צמוד למבנה שבתמונה, ולספר לנו מה קרה שם, באיזור הכי מבוקש, וכיצד יתכן שמבנה שכזה עומד כאבן שאין לה הופכין דווקא שם. מוכנים? צאו לדרך!

 


לתמונה בגודל מלא לחצו כאן (צילום: מתי אלמליח)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים