שתף קטע נבחר

משבר ימי: טורקיה מוחה על הסכם ישראל-קפריסין

הסכם גבולות המים הטריטוריאליים שנחתם כדי למנוע מחלוקת בנוגע לשדות הגז, מצית אש בין אנקרה לירושלים: טורקיה זימנה את שגריר ישראל והביעה בפניו את מורת רוחה

ההסכם שהיה אמור למנוע מחלוקת בנוגע לשדות הגז עלול להצית את האזור. מקורות דיפלומטיים בטורקיה מסרו כי משרד החוץ במדינה זימן אליו אתמול (שבת) את שגריר ישראל באנקרה, גבי לוי, והביע את מורת רוחו מהסכם גבולות המים הטריטוריאליים שחתמו ישראל וקפריסין, המחלק ביניהן את השימוש בשדות הגז בים התיכון.

 

על פי הדיווח, שמקורו באתר האינטרנט הטורקי "חדשות העולם", דורש ראש הממשלה הטורקי, רג'פ טאיפ ארדואן, למנוע את ההסכם שבו חילקו ביניהם ישראל וקפריסין את הגבול הימי המשותף לצורך חיפושי נפט וגז טבעי. משרד החוץ הטורקי הדגיש באוזני השגריר לוי כי "טורקיה מתנגדת להסכם שכזה, בטרם יושג הסדר צודק וכולל לסכסוך בקפריסין".

 

טורקיה מתנגדת בתקיפות לכל הסכם שמעוניינת קפריסין לחתום עם יתר מדינות החלק המזרחי של אגן הים התיכון, במיוחד לצורכי חלוקת הים לחיפושי גז ונפט. הסיבה היא שלדעתה הסכמים כאלה מתעלמים מקיומה של קפריסין הטורקית ומן הנתח המגיע לה מהחיפושים במים. טורקיה היא המדינה היחידה בעולם שמכירה בקפריסין הטורקית.

 

על פי הדיווח, טורקיה רמזה לקפריסאים כי לא תהסס לשלוח את ספינות המלחמה שלה לאזור, כדי למנוע כל פעולה של חיפוש שדות נפט. כמו כן סבורה אנקרה כי הסכם חלוקה שכזה לא יועיל כל עוד לא ייחתם הסכם שלום כולל בין ישראל, לבנון, סוריה והפלסטינים.

 

בסוף השבוע חתם בקפריסין שר התשתיות, עוזי לנדאו, על הסכם שקבע את גבולות המים הטריטוריאליים הכלכליים בין שתי המדינות. ההסכם אמור היה למנוע מחלוקת עתידית לגבי גבולות המים, אך כעת רק יצר מחלוקת חדשות עם אנקרה.

 

במשרד החוץ הגיבו למחאה הטורקית: "מדובר בהסכם מאוד חשוב למדינת ישראל, שבא להסדיר את הגבול בינינו ובין קפריסין, ואין בו כדי לפגוע כהוא זה באף מדינה אחרת באזור. אנחנו מעדכנים את כל המדינות עמן אנו בקשר לגבי פרטי ההסכם. מדובר בהסכם שבפעם הראשונה קובע את הגבול המערבי של מדינת ישראל".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הכתבה השתתף רונן מדזיני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שדות הגז מציתים את האש
צילום: רויטרס
מומלצים