שתף קטע נבחר

המדינה תזרים 55 מיליון שקל להצלת אגרקסקו

האוצר מתגייס להצלת חברת יצוא התוצרת החקלאית הגדולה הנמצאת בבעלות המדינה, מועצות הצמחים ותנובה. המנכ"ל החדש, דוד בונדי, יגבש תוכנית הבראה שתכלול צמצום כוח אדם והפרטת החברה

מדינת ישראל תזרים 55 מיליון שקל להצלת חברת אגרקסקו, חברת יצוא התוצרת החקלאית הגדולה הנמצאת בבעלות המדינה, מועצות הצמחים ותנובה.

 

 

ל"ממון" נודע כי ההזרמה נדרשת בעקבות חשש לדרישה לפירעון מיידי של אג"ח שהנפיקה אגרקסקו בעבר (2006) למוסדיים בהיקף של יותר מ-140 מיליון שקל, עקב אי עמידה באמות מידה פיננסיות שהחברה התחייבה להן בקשר לגובה ההון העצמי שלה. ל"ממון" נודע כי אגרקסקו רשמה הפסד של 30 מיליון שקל בשנת 2010, הפסד שהוריד את ההון העצמי שלה מתחת ל-40 מיליון שקל, ההון העצמי שהתחייבה לו בזמן ההנפקה.

 

ההזרמה תשמש לצד "תיקון" ההון העצמי גם למימון תוכנית ההבראה הנדרשת. למרות היותה יצואנית של 60% מהתוצרת החקלאית הטרייה בישראל בהיקף של כ-600 מיליון אירו לשנה ל-80 מדינות בעולם, והיותה בעלת המותג כרמל, צברה אגרקסקו הפסדים בשנים האחרונות, בין השאר בגלל תחרות מצד חברות יצוא פרטיות.

 

הירידה מתחת להון העצמי הנדרש גררה גם אזהרה מצד הבנקים הנושים להקפאת אשראי אם לא יוזרם הון לחברה. רשות החברות, שטיפלה במשבר לצד שר החקלאות שלום שמחון, התנתה את הזרמת ההון בתמורה לתהליך השוואת זכויות שתעבור החברה, שבעליה מחזיקים בסוגי מניות שונים. השוואת הזכויות תאפשר את הפרטתה לגורם פרטי.

 

על מנכ"ל אגרקסקו החדש, דוד בונדי, הוטל לגבש תוכנית הבראה לחברה שתכלול גם צמצום מצבת כוח אדם, ולאחריה תחל בתהליך השוואת הזכויות. לאחר מכן תתחלק הבעלות כדלקמן: המדינה תחזיק כ-23% מהון המניות, תנובה 11% (תנובה לא השתתפה בהזרמת ההון הנדרשת, ולכן תדולל באחזקות לטובת המדינה) והיתר מועצות הצמחים. עוד סוכם כי במסגרת ההפרטה תימכר השליטה (51%) בחברה תוך כדי מכירת כל אחזקות המדינה. ראוי לציין כי בעבר גילתה תנובה התעניינות ברכישת השליטה באגרקסקו.

 

גורמים במשרד החקלאות העריכו את שווייה של אגרקסקו ביותר מ-500 מיליון שקל. בעבר החליט שר החקלאות שמחון על הפרטת אגרקסקו. הבעיה היא, שכדי להפריט נדרש איחוד מניות. הממשלה התנתה את ההפרטה בכך שהחקלאים (באמצעות מועצת הצמחים) לא יחזיקו לאחר ההפרטה בשליטה בחברה, ויסתפקו ב-49% בלבד.

 

הכתבה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפסד של 30 מיליון שקל ב-2010
צילום: עדי אורנשטיין
מומלצים