שתף קטע נבחר

הרמטכ"ל: לראשונה חדר לטנק בעזה טיל "קורנט"

אשכנזי הודה בכנסת כי טיל נגד טנקים מסוג "קורנט" - מהסוג שמשמש את חיזבאללה בלבנון - פגע בתחילת החודש בטנק של צה"ל וחדר את השריון. למרבה המזל, לא התפוצץ הטיל אותו הגדיר אשכנזי "טיל כבד, מהמסוכנים בזירה"

ארגוני הטרור ברצועת עזה מתחמשים - זה לא סוד - אבל נראה כי לאחרונה נשבר שיא נוסף. בתחילת החודש נפגע ברצועת עזה טנק של צה"ל, והיום (ג') הודה הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, כי הטיל שפגע בטנק הוא טיל מסוג "קורנט" שחדר את השריון שלו. למרבה המזל, לא היו נפגעים בתקרית.

 

אשכנזי אמר בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת, כי "ב-6 בדצמבר נורה לראשונה בעזה טיל מסוג קורנט - טיל נגד טנקים שפגע בטנק צה"לי וחדר

 את השריון שלו. למזלנו, הטיל לא התפוצץ בתוך הטנק. מדובר בטיל כבד, מהמסוכנים בזירה, שנורה לעבר צה"ל גם במלחמת לבנון". בעבר, הצליח חיזבאללה לפגוע בחיילים באמצעות הטיל הזה.

 

בקרוב אמור להצטרף לכוחות צה"ל סביב רצועת עזה גדוד 9 מחטיבה 401 של השריון. הגדוד הוא היחיד לעת עתה שמצויד במערכת ההגנה האקטיבית "מעיל רוח". בתוך כמה חודשים אמור צה"ל להציב שני גדודים מלאים עם המערכת.

 

הרמטכ"ל הוסיף, כי "ברצועת עזה הגורם המרכזי ששולט בחמאס הוא רמטכ"ל חמאס, אחמד ג'עברי, ולא ראש הממשלה איסמעיל הנייה". לראשונה מאז "עופרת יצוקה", הותקפו הלילה יעדים של חמאס ברצועה. אשכנזי הדגיש, כי "אנו רואים בחמאס את הגורם האחראי ברצועה ולכן גם אם לא הוא זה שיורה, התקיפות של צה"ל מבוצעות נגדו".

 

על המצב ברצועת עזה, הוא הוסיף: "אנחנו רואים בחמאס את הגורם האחראי לרצועה ולכן גם אם לא הוא זה שיורה

לעבר ישראל, התקיפות של צה"ל מבוצעות נגדו".

 

"כיפת ברזל - לא מענה מושלם"

בהתייחסו להגנה על יישובי הדרום, אמר אשכנזי כי "לא נכון לפתח ציפיות מוגזמות מדי למענה שתיתן מערכת כיפת ברזל. לא מדובר במענה מושלם. אנו פועלים לשיפור היכולת לזהות ירי של מרגמות בכדי להגדיל את זמן ההתרעה. בסך הכל המצב בדרום מתוח ושברירי וקיימת אפשרות להידרדרות. חמאס ממשיך להתעצם".

 

הוא גם דיבר על נסיונות הפלסטינים לבצע פיגועים, באמצעות חדירת מחבלים לשטח ישראל, הוא אמר: "לפני 'עופרת יצוקה' זיהינו מנהרה בסמוך למסוף הדלקים. אם לא היינו מזהים אותה בזמן ותוקפים אותה, סביר שהיה מתפתח אירוע מאוד

 משמעותי. אנחנו משתמשים בשיטה של החדרת צינורות לקרקע לצורך זיהוי מנהרות. אם הצינור מחליק פנימה, אנו מבינים שיש מנהרה. אין טכנולוגיות טובות יותר".

 

בהמשך דבריו הוא התייחס למצב הביטחוני ביהודה ושומרון. הוא אמר כי המצב באופן יחסי שקט. "יחד עם זאת יש אירועים פח"עים מתחת לפני השטח. אנו מסכלים אותם באופן קבוע. אנו לא מזהים שהתקדמות אפשרית במשא ומתן עם הפלסטינים תוביל להידרדרות המצב הביטחוני ביהודה ושומרון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טנק בגבול רצועת עזה. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים