שתף קטע נבחר

"במוחו של סטיב" - הסופר מאוהב במייסד אפל

הביוגרפיה של סטיב ג'ובס מתיימרת לתת לנו הצצה לתוך ראשו; בפועל אנו מקבלים הצצה לאפל. כספר ניהול הוא מכיל עצות לקריירה - חלקן טובות, אבל רובן לא מובן או נדוש. ביקורת על ג'ובס? קצת קשה כשהסופר מאוהב בו. ספר לקריאה קלילה

לנהל כמו סטיב ג'ובס. לומר שהביוגרפיה של סטיב ג'ובס היא הביוגרפיה של אפל זו אמירה נדושה בה במידה שהיא נכונה לחלוטין. הספר "במוחו של סטיב", מאת ליאנדר קאהני, מבהיר את הנקודה בצורה מצויינת: בעוד שכל ביוגרפיה של כל אדם נותנת לנו הצצה לעולם שמסביבו, הביוגרפיה שכתב קאהני על ג'ובס הולכת הרבה מעבר לכך ומספרת לנו סיפור הדוק על איך חייו של ג'ובס משתקפים בהיסטוריה של אפל.

 

 

הספר משמש גם כמעין מדריך למנהלים. כל פרק מנסה להדגים איך התנהגויות מסוימות של סטיב ג'ובס הצליחו לדחוף את אפל קדימה אל מעצמת העל שהיא היום – בין אם מדובר בלדעת מתי לומר לא ובין אם מדובר בלהיות חולה שליטה ברמות הפסיכיות שאליהן הצליח להגיע סטיב ג'ובס במהלך חייו. חשוב לזכור שלא כל מה שמתאים לקריירה של ג'ובס יתאים לשלכם.

 

עצות ניהול בנאליות

בסוף כל אחד מהפרקים, תמצאו אוסף של עצות פרקטיות על איך לנהל. חלק מהעצות האלה בנאליות להחריד ("נצלו את המומחיות שלכם", "אל תחששו מניסוי וטעיה"), וחלקן מנוסחות בצורה שלא תהיה ברורה שבועיים אחרי שסיימתם לקרוא את הספר ("שרפו את הסירות"), אבל יש פה ושם גם עצות מוצלחות. כמובן, שהן לא בהכרח יביאו את רובנו לתהילת עולם ולחיים כמולטי-מיליארדרים.

 

הספר אכן מצליח, היטב, לתת תמונה מלאה על למה אפל הצליחה. אנחנו מגלים שהרבה פעמים ג'ובס יצא כנגד השוק בזמנים שנראה שזה רעיון איום, אנחנו רואים שהוא ידע לפסול פרוייקטים שכולם אהבו והוא ידע שאין להם עתיד, ואנחנו לומדים שהרבה פעמים לא כדאי לרוץ קדימה מהר מדי על חשבון איכות המוצר הסופי. בסופו של דבר, מי שרוצה ספר על "איך אפל הגיעה לגדולה", כנראה שהספר "במוחו של סטיב" הוא המקום.

 

איפה ג'ובס לפני אפל?

כמובן, זה לא בהכרח מה שכולם רוצים. יש הרבה דברים שלא תמצאו כאן – למשל, החיים של ג'ובס לפני אפל מוזכרים רק בחצי משפט, וחבל. סטיב ג'ובס עבר הרבה במהלך חייו המוקדמים, וביוגרפיה שלא מתייחסת לחיים המוקדמים האלה היא ביוגרפיה חסרה.

 

בנוסף, הכותרת של הספר, "במוחו של סטיב", משקרת לנו – מדובר בעיקר במבט מהצד על חייו של ג'ובס. אנחנו מקבלים מבט מצוין על איך הסביבה תפסה את ג'ובס – איך אנשים מסביבו חוו את העבודה איתו, איך ההתנהלות החיצונית שלו השפיעה על הבחירות של אפל, אבל המבט היחיד אל תוך הראש שלו שאנחנו מקבלים הוא מבט אל כמה משפטי זן מתוחכמים יותר ופחות.

 

בעיה אחרת היא מאד נפוצה לביוגרפיות שלא נכתבות על ידי חוקרים רציניים – ההערצה. לכל מי שקורא את הספר קשה שלא לשים לב לכך שקאהני ככל הנראה מאוהב בג'ובס עד עמקי נשמתו – עובדה לא מפתיעה, בהתחשב בכך שזהו הספר השלישי של קאהני על אפל ומוצריה.

 

בהתאם, אנחנו לא מקבלים פה את הדברים הפחות מוצלחים, אין פה הרבה התייחסות לכשלונות, ולמרות התייחסויות פה ושם נוצרת הרגשה שאפל הצליחה בעיקר בגלל סטיב ג'ובס. זה מיתוס שאני אישית הייתי שמח לראות ספר שמנפץ.

 

למרות כל זאת, בעוד שהספר הוא פחות מוצלח בתור מבט אל תוך הראש וההיסטוריה של סטיב ג'ובס, הוא עדיין עושה עבודה טובה בהצצה אל תוך ההצלחה של אפל. אנחנו מגלים איך אפל יצרה את רשת החנויות המפורסמת שלה, את תהליכי הפיתוח שעברו על המאק ועל האייפוד, ומדי פעם גם מעט רכילות פנימית על התנהלות החברה.

 

לסיכום: ספר טיסה

הספר של קאהני מצטיין בשני דברים: הוא הספר הכי קליל לקריאה שעבר מולי בשנה האחרונה, ונכון לשבוע שעבר הוא גם בין היחידים שניתן להשיג בעברית ולסיים תוך לילה. רק אל תצפו למצוא פה את הניצוץ שסטיב ג'ובס מצליח להציג מול קהל בכל פעם שהוא מציג מוצר חדש, כי זה פרט שחסר פה בבירור.

 

 

עדכון לקראת יציאת הספר (17.4.2011): שם הספר שונה ל-isteve.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים