שתף קטע נבחר

אושר: יופסק שיווק מוצרי קוסמטיקה שנוסו על בע"ח

הכנסת אישרה את החוק האוסר לייבא ולשווק תמרוקים שייצורם או שמרכיביהם כרוכים בניסויים בחיות. האיסור ייכנס לתוקף בינואר 2014, עם אפשרות לדחייה בשנתיים. מוצרים שלא עושים שימוש בבעלי חיים - יפסיקו לציין זאת על האריזה

מליאת הכנסת אישרה היום (ג') בקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק לתיקון פקודת הרוקחים, האוסרת על יבוא מוצרי קוסמטיקה שנוסו על בע"ח. "זו מהפיכה של ממש, שמעמידה אותנו בשורה ראשונה יחד עם מדינות האיחוד האירופאי", אמר ל-ynet ח"כ איתן כבל (עבודה), יו"ר השדולה למען בעלי חיים בכנסת ואחד מיוזמי הצעת החוק.

 

החוק אוסר על מכירה, הספקה, ייבוא וייצוא תמרוקים, שייצורם או שמרכיביהם היו כרוכים בניסויים בחיות, החל מה-1 בינואר 2014. עם זאת היא מסייגת כי שר הבריאות רשאי לדחות את המועד האמור בצו באישור ועדת החינוך של הכנסת בשנתיים (שנה בכל פעם), לכל היותר עד לשנת 2016. עוד נקבע, כי מוצרים שבייצורם לא נעשה שימוש בבעלי חיים, לא יציינו זאת על גב המוצר.

 

"אף שפתון או שמפו לא שווה פגיעה בבעלי חיים", אמר כבל לאחר ההצבעה. לדבריו, מדובר בהשלמה לחוק שאוסר על ניסויים בבעלי חיים בישראל למוצרים קוסמטיים, שעבר ב-2007. "המסה הקריטית מגיעה מחו"ל והיה צורך לסגור את הפינה הזאת".

 

עוד כבל ציין, כי החוק הזה המתין שנים רבות על שולחן הכנסת ולא קודם, וציין כי יש להודות לח"כ זבולון אורלב על קידומו ועל הדבקות במטרה. "לא כל יום מתרחשת הזכות להביא הצעת חוק שלוקחת את ישראל ומעמידה אותה בקדמת זכויות בעלי חיים", אמר.

 

לדברי כבל, מדובר באחת החקיקות המתקדמות ביותר בישראל, שהגיעה תודות להבשלת הנושא בארץ. "להבדיל משנים קודמות, לטעמי יש לכנסת הזו יותר תודעה ומודעות לזכויות בעלי חיים. הדבר חוצה ועדות ומפלגות, וגם בא לידי ביטוי במשרדים השונים - החוק יצא לפועל תודות לשיתוף פעולה בין משרד הבריאות, תמ"ת, הגנת הסביבה והמשפטים, שיצאו מגדרם כדי לסייע בתהליך".

 

יו"ר ועדת החינוך והתרבות, ח"כ אלכס מילר, ציין בתום ההצבעה כי החוק מהווה "צעד נוסף בשיפור ההגנה על בעלי החיים בישראל".

 

המטרה: ליישר קו עם מדיניות האיחוד האירופי

אתמול (ב) אישרה ועדת החינוך והתרבות לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק, שנועדה במקור לשלול עריכת ניסויים בבעלי חיים הן לבדיקת מוצרי קוסמטיקה והן למוצרי ניקוי. יו"ר הוועדה ח"כ מילר, הציע לפצל את החוק ולהעלות הצעת חוק נפרדת שתתמקד בייצור ושיווק מוצרי ניקוי שייצורם כרוך בניסויים בחיות. ח"כ כבל ציין כי בכוונתו להעלות בקרוב הצעת חוק טרומית בנושא. 

 

פרלמנט האיחוד האירופי אישר כבר לפני שש שנים הצעת חוק שאוסרת שיווק וייבוא מוצרי קוסמטיקה שנבדקו על חיות. בשנה שעברה החמיר הפרלמנט האירופי את הכללים, ואסר גם מכירה של חומרי גלם המשמשים לייצור מוצרי קוסמטיקה שנעשו בהם ניסויים בבעלי חיים.

 

לדברי המחוקקים, החוק אמור לאפשר הגנה נוספת על בעלי החיים וליישר קו עם מדיניות האיחוד האירופי בנושא הניסויים בתעשיית הקוסמטיקה. "הכוונה היא לאסור בהדרגה על ניסויים בבעלי חיים בתעשיית הקוסמטיקה במדינות האיחוד האירופאי ובשיווק אותם מוצרים", צוין בוועדה. חברי הוועדה הדגישו כי יש למצוא איזון בין ערך של הגנה על החיות לפיתוח מוצרים הקוסמטיקה, במיוחד כשיש חלופות מדעיות לחלק מבדיקות היעילות והרעילות של הכימיקלים במוצרים.

 

לדברי יוזמי הצעת החוק, חברי הכנסת כבל, דב חנין (חד"ש), ניצן הורוביץ (מר"צ), יואל חסון ורונית תירוש (קדימה), "ניסויים בבעלי חיים לשם פיתוח מוצרי קוסמטיקה, כרוכים בגרימת סבל עצום לבעלי החיים ונעשים ללא משככי כאבים. לשם בדיקת מוצר קוסמטיקה נערכים ניסויים במספר רב של בעלי חיים ובמהלכם מתים בעלי החיים ביייסורים קשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: העמותה נגד ניסויים בבעלי חיים
קורבנות הניסויים
צילום: העמותה נגד ניסויים בבעלי חיים
מומלצים