שתף קטע נבחר

ניצחון לשטייניץ: כיל לא תהנה מהטבות מס

המאבק בין שר האוצר לוועדת הכספים, שהתעקשה לכלול את כימיקלים לישראל ברשימת המפעלים שייזכו להטבות מס במסגרת חוק עידוד השקעות הון, הסתיים בניצחון שטייניץ. שר האוצר איים לבטל את ההטבה כולה ובוועדה התקפלו. במרכז הליכוד זועמים: "ששטייניץ יתחיל לחפש אונ' לקדנציה הבאה"

המאבק על החוק לעידוד השקעות הון הסתיים בניצחון האוצר. לרגעים נדמה היה שחברי ועדת הכספים באמת נחושים בדעתם לכופף את השר שטייניץ, כשהצביעו ברוב של 10 נגד 5 לטובת הכללת כימיקלים לישראל במסגרת ההטבות המוצעות בחוק. אך מששלף שטייניץ את הקלף החזק שלו, ואיים להוציא את ההצעה כולה מחוק ההסדרים, התיישרו חברי הוועדה ואישרו אותה כפי שהיא בהצבעה חוזרת.

 

 

הפרק בחוק ההסדרים העוסק בעידוד השקעות הון בתעשייה, היה המוקש האחרון שבו טיפלה היום (ג') ועדת הכספים, במסלול הארוך והמפרך לקראת אישורו של חוק ההסדרים לתקציב הדו שנתי בשבוע הבא.

 

הצעת החוק, שאמורה לעשות רפורמה מקיפה בנושא עידוד ההשקעות, מרחיבה את תוכנית המענקים וקובעת הסדרים חדשים להטבות במס להשקעה במפעלים תעשייתיים. ההצעה מבוססת על מסקנות ועדה שהוקמה לבחינת מדיניות הטבות המס והמענקים.

 

על פי הצעת האוצר, התיקון לא יחול על מפעלים להפקת מחצבים ולחיפושי נפט וגז, או כל חברה ממשלתית. כיל, שבשליטת החברה לישראל של משפחת עופר, נכללת בקטגוריה זו ולא אמורה ליהנות מההטבות הכוללות תשלום מס חברות מופחת.

 

חברי הכנסת מהליכוד, ציון פיניאן ומירי רגב, פועלים מזה כחצי שנה על מנת להחריג את כיל מסעיף זה ולאפשר לה להנות מההטבות. הערב דנה הוועדה בהצעת פשרה אחרונה של פיניאן, לפיה תזכה כיל להנות ממס חברות מופחת שיעור של 12%, כפי שמציעה הרפורמה למפעלים במרכז. זאת, בעוד שמפעלים אחרים בפריפריה, יהנו ממס חברות מופחת עד לשיעור של 6%.

 

הצעתו של פיניאן התקבלה ברוב של 10 תומכים מול 5 מתנגדים. או אז מימש שר האוצר את האיום שהשמיע מוקדם יותר היום, והודיע כי אם ההצעה לא תיכנס לחוק ההסדרים כלשונה, האוצר יוציא אותה מחוק ההסדרים, כך שלא תתקבל בהליך חקיקה מזורז ותעבור להליך רגיל וארוך יותר או שלא תעבור בכלל.

 

בשלב זה דרשה ח"כ שלי יחימוביץ' הצבע חוזרת והוועדה יצאה להפסקה קלה. במסדרון הסתודדו כמה חברי מרכז ליכוד, ביניהם בכירים בוועדי העובדים של כיל, והביעו את מורת רוחם מהתנהלותו של שר האוצר. "שטייניץ עב"ם. את דיוני הכנסת הבאה הוא יראה דרך ערוץ 99 וכבר כדאי לו להתחיל לחפש אוניברסיטה להרצות בה", אמר שמעון סבן, מזכיר מועצת העובדים של מפעלי רותם של כיל.

 

סבן, תושב דימונה, אמר כי הוא ידאג לכך שאנשי הליכוד בדימונה לא יתפקדו למפלגה לקראת הבחירות הבאות, "ראשי המפלגה ישלמו ביוקר", הזהיר.

 

חוזרים להצביע: ההצגה נגמרת

משהתחדשו דיוני הוועדה, התגלו הסדקים בחזית האיתנה שהעמידו חברי הכנסת בפני שר האוצר. יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, שתמך בהענקת ההטבות לכיל, דרש מציון פיניאן למשוך את הצעתו ולאפשר את העברת החוק. "הראינו לשר האוצר את יחסי הכוחות נגדו בוועדה", אמר אלקין, "עתה יש להעביר את החוק כי הוא חשוב".

 

פיניאן סרב למשוך את הצעתו והצבעה חוזרת נערכה, הפעם ללא נוכחותה של ח"כ מירי רגב שיצאה מהאולם. ההצבעה החוזרת חשפה את חולשתה של ועדת הכספים בפני מדיניות האוצר - 9 ח"כים תמכו בהשארת החוק כפי שהוא ו-3 נמנעו.

 

את השתלתשלות העניינים סיכם היטב ח"כ יצחק וקנין (ש"ס) שאמר: "הגועל נפש הזה מגיע לי עד האף".

 

יום דיונים סוער בוועדת הכספים הגיע אל סיומו וכעת נותרה עדיין משוכה גבוהה בדרך אל חוק ההסדרים - דרישת משרד הביטחון להוסיף 6 מיליארד שקל לתקציבו בשנתיים הקרובות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כיל. בבת עינם של חברי הליכוד
באדיבות עמירם פליישר יחסי ציבור
שטייניץ. יראה ערוץ 99?
צילום: עופר עמרם
ציון פיניאן. עומד על דעתו
צילום: ליאון מינסטר
מומלצים