שתף קטע נבחר

סערה בכנסת: טיבי דרש תעודות בגרות בערבית

דרישתו של חבר הכנסת הציתה דיון סוער במליאה. ח"כ ניסים זאב מש"ס ננזף על-ידי יו"ר הכנסת לאחר ש"שכח" שהערבית היא שפה רשמית וטען: "טיבי רוצה להפוך את ישראל לדו-לאומית". שר החינוך: זה יעלה מיליונים, אי אפשר גם וגם

דיון בדרישתו של חבר הכנסת אחמד טיבי להנפיק תעודות בגרות בערבית עורר סערה היום (ד') במליאת הכנסת. שר החינוך טען שהמדינה מעדיפה להשקיע כסף במוסדות החינוך בנגב, בעוד שיו"ר הכנסת גער בח"כ ניסים זאב שטען כי טיבי מנסה להפוך את ישראל למדינה דו-לאומית.

 

בשנות ה-70 הפסיק משרד החינוך להנפיק תעודות בגרות בערבית. לכן, אלפי סטודנטים המבקשים ללמוד במדינות ערב ובעיקר בירדן, נאלצים לשלם כסף רב על תרגום התעודות ואישורי נוטריון כדי להתקבל ללימודים - למרות שהערבית היא שפה רשמית בישראל.

 

ח"כ טיבי, שהעלה את הסוגייה בפני שר החינוך גדעון סער, אמר: "גם אם משרד החינוך טוען שתרגום לערבית עולה כסף רב, הרי שצריך לעשות זאת. לא הכל זה כסף. לפעמים המסר לא פחות חשוב. אני מאתגר אותך אדוני שר החינוך, לשנות את המציאות הפוגעת באלפי סטודנטים המבקשים ללמוד במדינות ערביות".

 

"מה קרה? השתגענו?" 

בשלב זה אמר חבר הכנסת ניסים זאב מש"ס: "מה קרה לנו? השתגענו? השפה העברית היא השפה הרשמית של ישראל. מטרתו של ח"כ טיבי מובנת מאליה, הוא רוצה להפוך את מדינת ישראל לדו-לאומית".

 

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין גער בח"כ זאב ואמר: "אל תפגין בורות. השפה הערבית היא שפה רשמית בישראל. השפה הרשמית צריכה להיות על כל מסמך רשמי. אולי צריך גם לאסור עליהם לדבר ערבית? אתה יכול לעשות זאת, אתה מחוקק, אולי תגיש הצעת חוק שרק עברית היא שפה רשמית בישראל?".

 

שר החינוך השיב לבסוף לח"כ טיבי מעל דוכן הכנסת. "תרגום התעודה לערבית מחייב

שדרוג מערכות המיכון והמחשוב במשרד החינוך ובכל בתי הספר התיכוניים בישראל. המשך הלימודים במוסדות אקדמיים בישראל הוא בעברית ולא בערבית. נשאלת השאלה כמה סטודנטים התרגום משרת, הרי גם אם מדובר באלפים, צריך לקבוע סדרי עדיפויות".

 

סער העריך כי עלות הנפקת תעודות הבגרות בערבית תגיע למיליוני שקלים. "אנחנו צריכים לקבוע סדרי עדיפויות. אני חושב שסדר העדיפות שלנו הוא בקביעת מכסות גדולות יותר של סטודנטים ערבים בישראל, בהקמת מכינות לסטודנטים ערבים, בחיבור בתי ספר לחשמל והקמת גני ילדים באבו-בסמה בנגב. זאת המציאות בעידן של משאבים לא מוגבלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ טיבי. "לא הכל זה כסף"
צילום: גיל יוחנן
צילום: זום 77
ננזף. ח"כ זאב
צילום: זום 77
סער. יש לו עדיפויות אחרות
צילום: פלאש 90
מומלצים