שתף קטע נבחר

מופז על ערכות המגן: "מפקירים את הציבור"

שאול מופז לא האמין למשמע אוזניו. יו"ר הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון כינס את הוועדה כדי לדון בדרישה לתוספת של 6 מיליארד לתקציב ונדהם לגלות, כבדרך אגב, שבסעיף המימון לערכות מגן יש מספיק כסף כדי להגן על 60% מהאזרחים בלבד

הוועדה לתקציב הביטחון, המשותפת לוועדת חוץ וביטחון וועדת הכספים, מכונסת היום (ד') בירושלים כדי לדון בדרישת מערכת הביטחון לתוספת של 6 מיליארד שקל לתקציב הדו שנתי הבא. בין היתר, עוסקת הוועדה המשותפת בתוכן של תקציב הביטחון והדיון היום גלש גם לנושא ערכות המגן.

 

בוועדה התפתח ויכוח סוער, כשהתברר כי התקציב מיועד לספק ערכות רק ל-60% מהאוכלוסיה. "מישהו שכח לתקצב 40% מהאזרחים", זעם יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ שאול מופז (קדימה). "מדובר בהפקרה של כמחצית הציבור. זהו מצב בלתי נסבל ואסור שזה יקרה. האחריות שלנו כלפי הציבור מחייבת הגנה על כולם".

 

מופז ביקש ממערכת הביטחון תשובה ברורה עוד היום, כיצד ובאילו מקורות מימון תתבצע ההגנה על כל האוכלוסיה.

 

המחלוקת על דרישת מערכת הביטחון לתוספת של שישה מיליארד שקל לתקציבי השנתיים הבאות טרם הוכרעה, נוכח התנגדותו התקיפה של משרד האוצר לתוספת. אי לכך מתעכב אישור תקציב המדינה בוועדת הכספים שהיה אמור להינתן היום (ד') לכל המאוחר.

 

התנאי לאישור התקציב בוועדת הכספים הוא אישורה של הוועדה לתקציב הביטחון, המשותפת לוועדות חוץ וביטחון והכספים. ועדה זו התכנסה היום פעם נוספת בשעות הצהריים לדון בדרישת מערכת הביטחון. הבעיה העיקרית שעומדת בפני הוועדה היא מימון התוספת הגבוהה באופן שלא תיפרץ מסגרת התקציב.

 

יו"ר הוועדה מופז, הודיע בפתח הישיבה כי לא יסכים שהמימון יבוא על חשבון התקציבים החברתיים. "אני מתנגד בתוקף לקיצוץ רוחבי במשרדים החברתיים ומציע שהמימון יגיע ממקורות אחרים", אמר מופז בפתח הישיבה שבה נכח סגן שר הביטחון מתן וילנאי.

 

מופז לא אמר מאיזה מקורות הוא מציע לממן את התוספת ובכל מקרה האוצר לא יסכים לממן ממקורות שאין לו אלא בקיצוץ רוחבי של כל משרדי הממשלה.

 

הוועדה המשותפת לא אמורה לקבל החלטה לפני סוף היום. בשעה זו נציגי מערכת הביטחון מציגים בפני חברי הכנסת את המטרות שלשמן מבוקשת התוספת. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) שהוא חבר הוועדה המשותפת, דחה הבוקר את האפשרות שהוועדה תאשר את כל סעיפי תקציב המדינה למעט תקציב הביטחון, שיובא לאישור במועד מאוחר יותר, עד כינוס מליאת הכנסת לאישור תקציב חוק ההסדרים בשבוע הבא.

 

גפני אמר כי הוא דבק בהנחיה שקיבל מהיועץ המשפטי לכנסת, עו"ד אייל ינון, שלא להעמיד להצבעה בוועדת הכספים את תקציב המדינה אלא לאחר אישורו של תקציב הביטחון בוועדה המשותפת.

 

יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין, נתן לוועדה המשתפת ארכה עד ל-18:00 בערב, כדי להגיע להחלטה משותפת בנוגע להגדלת תקציב הביטחון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז: "מפקירים את הציבור"
צילום: נועם מושקוביץ
ערכות מגן - המחדל הבא?
צילום: AP
מומלצים