שתף קטע נבחר

האוצר: תקציב הכבאות יוגדל בחודשים הקרובים

הממונה על התקציבים אמר כי לממשלה תוגש תוכנית מקיפה לשיקום מערך הכבאות, אך סירב לנקוב במספרים. זאת, לאחר שיו"ר ועדת הכספים איים שלא לאשר את התקציב ללא תקציב ראוי לכבאים. בקדימה לחצו על גפני: אל תתקפל מול האוצר

הממונה על התקציבים באוצר, אודי ניסן, מסר בוועדת הכספים כי בחודשיים הקרובים תוגש לממשלה תוכנית מפורטת להגדלת תקציב הכבאות. ניסן סירב לנקוב בסכום כלשהוא, ואמר כי יהיה זה חוסר אחריות לדבר על מספרים בשעה זו.

 

 

לשאלת יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אם מדובר לפחות בסדרי גודל של מיליונים בודדים או עשרות מיליונים, אמר ניסן כי יכול להיות שמדובר במאות מיליונים, אך כאמור הוא אינו מעוניין להתחייב בשעה זו. נסן גם סירב לפרט באיזה צורה יינתן התקציב - ייתכן שהוא יוגש חלקו במזומן וחלקו בהרשאה להתחייב. מכל מקום, אמר ניסן, כי מדובר בתכונית מקיפה לטיפול במערך הכבאות.

 

ניסן אמר זאת לנוכח איומו של גפני שלא לאשר את תקציב המדינה אם משרד תקציב משרד הפנים לא יכלול הקצבה ההולמת את צרכי מערך הכבאות. גפני העמיד את התנאי הזה לפני כשבועיים לאחר אסון הכרמל, בדיון ראשון שערך בוועדה על נושא הכבאות. הוא אימץ הצעה ברוח זו של ח"כ יעקב אדרי (קדימה) וקיבל את ברכתו של יו"ר ועדת הפנים, ח"כ דוד אזולאי (ש"ס) שנאבק בוועדה שלו במשך כשנתיים להעביר את מערך הכבאות על מבנה ארצי מתוקצב כראוי לשם החלפת הציוד וגיוס כוח אדם הולם.

 

גפני אמר בפתח הישיבה, שכונסה לאשר את תקציב המדינה לאחר אישור תקציב הביטחון בוועדה המשותפת לוועדת חוץ וביטחון, כי קיים השבוע עם שר האוצר, יובל שטייניץ, ועם ניסן דיון במטרה למלא את החסרים בתקציב לא רק בנושא הכבאות אלא גם בהגדלה של מענקי האיזון לרשויות המקומיות, אף זאת במסגרת תקציב משרד הפנים.

 

ניסן אמר כי באשר לכבאות יש כבר סיכום בין האוצר לראש הממשלה, להעביר בממשלה את התוכנית המקיפה לשיקום מערך הכבאות שכאמור תוגש לאישור הממשלה בתוך חודשיים. נציבות הכבאות העריכה לאחרונה את הסכום החסר למערך בכ-570 מיליון שקל.

 

קדימה: לא נוכל להסתכל לציבור בעיניים

סיעת קדימה לחצה על גפני שלא להתקפל מול האוצר, ולעמוד על מילוי התנאי שלו. יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ יואל חסון (קדימה) אמר לגפני כי בלי תוספת מהותית של 150 מיליון שקל לפחות בכל אחת מהשנתיים הקרובות לתקציב הכבאות "לא נוכל להסתכל לציבור בעיניים". חסון אמר עוד: "מה שלא מופיע בספר התקציב לא קיים".

 

גפני אמר בתגובה, כי הבטחת ראש אגף התקציבים, ניסן, מקובלת עליו. הוא הוסיף כי הוא עצמו בפגישותיו עם ראש הממשלה ושר האוצר דובר על מתווה של מאות מיליוני שקלים לשיפור מערך הכיבוי. "תהיה זו הפקרות אם לא נלך לתגבר את מערך הכבאות בתוספת של מאות מיליוני שקלים", אמר גפני והודיע כי למרות דברי ניסן הוא ייפגש בשבוע הבא פעם נוספת עם ראש הממשלה ושר האוצר כדי לקבל מהם התחייבת מפורשת ובטוחה יותר. גפני הוסיף, כי ביקש תוספת של 200 מיליון שקל למענקי האיזון, אך בעניין זו טרם הושג סיכום.

 

דובר קדימה מסר בתגובה: "נתניהו בחר באברכים והפקיר את הכבאים. מדובר בהחלטה שערורייתית המהווה מסר מביש וברור לציבור בישראל שבראשו עומד אדם ציני ואטום אשר סדר העדיויות שלו פוגע בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים