שתף קטע נבחר

ו' הכספים אישרה התקציב - ללא תוספת לביטחון

ברוב של 10 מול 4 אישרה ועדת הכספים את תקציב המדינה לשנתיים הקרובות, אך ללא תוספת של שישה מיליארד שקל שביקשה מערכת הביטחון. התקציב יובא לאישור הכנסת בשבוע הבא. גורם ביטחוני ל-ynet: הושגה הבנה בין ברק לנתניהו על השלמת חלק מהפערים במהלך השנה. גובה התקציב: 348 מיליארד שקל ב-2011 ו-365 ב-2012

ועדת הכספים של הכנסת אישרה הערב (יום ד') ברוב של 10 מול 4 קולות את תקציב המדינה לשנים 2011-2012 - ללא התוספת בגובה שישה מיליארד שקל שביקשה מערכת הביטחון. גובה התקציב יהיה 348 מיליארד שקל ב-2011 ו-365 מיליארד שקל ב-2012. התקציב יעלה לאישור סופי במליאת הכנסת בשבוע הבא, יחד עם חוק ההסדרים. סעיף הביטחון ב-2011 יעמוד על כ-54 מיליארד שקל. 

 

  

גורם ביטחוני בכיר אמר ל-ynet לפני ההצבעה כי אם התוספת לא תאושר "נתכנס ונעשה את המיטב עם מה שיש לנו". הגורם אמר כי הפערים בתקציב בין דרישות מערכת הביטחון לבין מגבלות האוצר הוצגו ועמדו לעיני הממשלה לאחר אישור התקציב בידי השרים וכמו כן בפני ועדת חוץ וביטחון. הוועדה המשותפת אישרה את הצעת התקציב המקורית לאחר שיו"ר הכנסת חייב אותה לקבל הכרעה ולהכריע במחלוקת עם האוצר לא יאוחר מהשעה 18:00.

 

הגורם הביטחוני מעריך כי הושגה הבנה בין שר הביטחון ברק לראש הממשלה בנימין נתניהו שבמהלך השנה הקרובה יושלמו לפחות חלק מהפערים בתוספות תקופתיות, כפי שנעשה בשנתיים האחרונות.

 

הוועדה לתקציב הביטחון, המשותפת לוועדת חוץ וביטחון וועדת הכספים, התכנסה בירושלים כדי לדון בדרישת מערכת הביטחון לתוספת לתקציב הדו שנתי הבא. משרד האוצר התנגד לתוספת, והמחלוקת עיכב את אישור תקציב המדינה בוועדת הכספים, שהיה אמור להינתן היום לכל המאוחר.

 

התנאי לאישור התקציב בוועדת הכספים הוא אישורה של הוועדה לתקציב הביטחון, והבעיה העיקרית שעמדה בפני הוועדה היתה מימון התוספת הגבוהה לביטחון,  באופן כזה שלא תיפרץ מסגרת התקציב.

 

יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ שאול מופז (קדימה), הודיע בפתח הישיבה כי לא יסכים שהמימון יבוא על חשבון התקציבים החברתיים. "אני מתנגד בתוקף לקיצוץ רוחבי במשרדים החברתיים ומציע שהמימון יגיע ממקורות אחרים", אמר בישיבה, שבה נכח גם סגן שר הביטחון מתן וילנאי. מופז לא אמר מאיזה מקורות הוא מציע לממן את התוספת ובכל מקרה האוצר לא יסכים לממן ממקורות שאין לו, אלא בקיצוץ רוחבי של כל משרדי הממשלה.

 

במהלך הישיבה, הציגו נציגי מערכת הביטחון בפני חברי הכנסת את המטרות שלשמן מבוקשת התוספת. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) שהוא חבר הוועדה המשותפת, דחה את האפשרות שהוועדה תאשר את כל סעיפי תקציב המדינה למעט תקציב הביטחון, שיובא לאישור במועד מאוחר יותר, עד כינוס מליאת הכנסת לאישור תקציב חוק ההסדרים בשבוע הבא.

 

גפני אמר כי הוא דבק בהנחייה שקיבל מהיועץ המשפטי לכנסת, עו"ד אייל ינון, שלא להעמיד להצבעה בוועדת הכספים את תקציב המדינה אלא לאחר אישורו של תקציב הביטחון בוועדה המשותפת.כאמור, יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין, נתן לוועדה המשתפת ארכה עד ל-18:00 בערב, כדי להגיע להחלטה משותפת בנוגע להגדלת תקציב הביטחון.

 

במהלך ישיבת ועדת הכספים לאישור התקציב ביקש ח"כ חיים אורון (מרצ) מהממונה על התקציבים באוצר אודי ניסן תשובה לשאלה "מה יהיה גורל תקציב הביטחון במהלך השנתיים הקרובות, והאם אנחנו לא עומדים לחזור על מה שהיה לפני כשנתיים, כאשר שלושה חודשים לאחר אישור התקציב ביקש האוצר להוסיף לתקציב הביטחון 2.7 מיליארד שקל בתמורה לקיצוץ רוחב?".

 

לכך השיב ניסן: "שלא יהיו לאיש אשליות כי במהלך התקציב הדו שנתי הבא לא יהיו שינויים. עם זאת, בוועדה המשותפת לתקציב הביטחון לא התקבל סיכום על תוספת כלשהי בתקציב שאושר בממשלה. גם לא יהיה בימים האחרונים אירוע שמחייב החלטה לשינוי המצב הקיים. יש צרכים מול תקציב ואם נדרשת תוספת יש פתרונות אחרים שלא בקיצוץ רוחב, כמו בהרשאה להתחייב, ואני מקווה שנגיע למילוי הצרכים מכיוונים שונים מאשר קיצוץ רוחב. אם יהיה צורך נמלא את צרכי מערכת הביטחון".

 

לדבריו של נסין השיב אורון כי "בפועל התברר שתקציב הביטחון יגדל באופן משמעותי בשנתיים הקרובות וההגדלה תהיה על חשבון תקציבים אחרים, כך שאמירתו של האוצר יובל שטייניץ לפיה עלה בידו לראשונה להקטין או לצמצם את דרישות מערכת הביטחון לתוספת תקציב - תתרוקן מתוכן".


פורסם לראשונה 22/12/2010 18:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ועדת הכספים
צילום: גיל יוחנן
שר הביטחון אהוד ברק. יסתפק בטיפין-טיפין
צילום: ירון ברנר
מומלצים