שתף קטע נבחר

הפרקליטות: כשנחזור, נבקש לערער על הנגבי

היום הוא המועד האחרון להגשת ערעור על זיכוי השר לשעבר מעבירת שוחד. בשל שביתת הפרקליטים, זה לא יקרה - אבל פרקליט מחוז ירושלים הודיע: נבקש אישור מיוחד אחרי שנחזור לעבוד. בינתיים, הם מאיימים להחריף את השביתה

למרות שהיום (ה') הוא המועד האחרון להגשת ערעור על זיכויו של השר לשעבר צחי הנגבי משתי עבירות, הפרקליטות לא תגיש ערעור, וגם היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה לא ישברו את השביתה. עם זאת, פרקליטות מחוז ירושלים הודיעה כי ייתכן שתבקש מבית המשפט המחוזי בירושלים הארכה - לאחר ששביתת הפרקליטים תסתיים. כך נמסר במכתב רשמי לפרקליטיו של הנגבי.

 

בעקבות שביתת הפרקליטים הנמשכת יותר מחודש, כתב פרקליט מחוז ירושלים, עו"ד אלי אברבנאל, לעורך הדין יעקב וינרוט: "בהודעתנו לבית המשפט במעמד הטיעונים לעונש, החליטה המדינה להגיש ערעור בעניינם של צחי הנגבי ושמואל הרשקוביץ". אברבנאל הזכיר כי הערעור בעניינו של הרשקוביץ - שהיה מנכ"ל המשרד - כבר הוגש לבית המשפט.

 

"הערעור בעניינו של הנגבי, המתמקד בביטול האישום בעבירה של מרמה והפרת אמונים בשל 'הגנה מן הצדק' וזיכויו של הנגבי מעבירות שוחד בחירות וניסיון להשפיע על בעל זכות הצבעה תוך הבטחת טובת הנאה, טרם הוגש. בשל שביתת הפרקליטים, אין בידינו להגיש את הודעת הערעור במסגרת התקופה שנקבעה לכך בחוק". בסיום המכתב כתב פרקליט מחוז ירושלים, כי "מיד לכשיתאפשר הדבר, בכוונתו לפנות לבית המשפט המחוזי, בבקשה להאריך את המועד להגשת הערעור, כדי לאפשר את מיצוי הדיון בפרשה זו לגופה של עניין".

 

פרקליטיו של הנגבי, עורכי הדין עודד גזית וגרשון לונטובניק, שלחו מכתב תגובה לאברבנאל, ביקשו שוב להימנע מערעור אבל הבטיחו שלא לנצל את המצב. "כבר לאחר מתן גזר הדין פנינו אליכם והבענו את עמדתנו כי פסק הדין משקף הכרעה מאוזנת ומידתית שיש בה להותיר את שני הצדדים על סיפוקם תוך השגת האינטרס הציבורי... לאור המחיר האישי והציבורי ששילם הנגבי - נכון יהיה לסיים את ההליך. אנו נעמוד בדברינו ולא ננצל את הסיטואציה שנוצרה לצורך הגשת ערעור חד צדדי".

 

ובתוך כך, בוועד הפרקליטים חוזרים ומאיימים בהחרפת השביתה. לדבריהם, משרד האוצר אינו מתכוון ברצינות לעשות צעדים ממשיים להיכנס למשא ומתן רציני.

 אחת מהאופציות הנשקלות היא לא לאפשר למחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה להמשיך בעבודתה. מחלקה זו עוסקת בתביעות בחו"ל, בין היתר נגד קצינים בצה"ל ואישי ציבור, והפסקת העבודה בה עלולה לחשוף את האחרונים לתביעות.

 

פרקליט המדינה, משה לדור, התייחס אמש לשביתת הפרקליטים ואמר כי היא שביתה "צודקת וחוקית" וכי "אפשר היה לסיים אותה לפני שהחלה". הוא גם ביקר את משרד האוצר: "לא היתה הצדקה לאי קיום משא ומתן בתום לב ובנפש חפצה. האוצר היה צריך להכיר במעמד הפרקליט. מאבק הפרקליטים צודק מאין כמוהו. שכרם ותנאיהם נשחקו במשך השנים". במקביל, מנסה היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, במאמציו להחזיר את הצדדים לשולחן הדיונים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צחי הנגבי. לא יערער מצדו
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים