שתף קטע נבחר

מצבנו הכלכלי קשה - מותר לעבוד בשבת?

שאלה:

 

אנחנו זוג מסורתי - לא נוסעים בשבת ולא מדליקים אש. בעלי מובטל מזה כחצי שנה, וכעת הוצעו לו מספר עבודות המצריכות עבודה בשבת (פיקוח במפעל תעשייתי על תקינות מתקנים). איננו יודעים כיצד לנהוג - האם לסרב כמו שסירבנו בעבר, או להיעתר להצעה מאחר אזורנו אינו שופע בעבודות לרוב? (דרומית)

 

תשובה:

 

שלום וברכה לדרומית.

 

הניסיון שבו הועמדתם, הוא באמת ניסיון קשה. אולם עליכם לדעת כי רבים מאוד עמדו בעבר בניסיונות דומים והצליחו.

עבודה בשבת היא אחד האיסורים החמורים שבתורה, והשבת היא אחד הגורמים הראשיים ששמרו ושומרים על ישראל.

 

אצטט את דבריו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק, מתוך מכתב שכתב לאחד הקיבוצים בעמק, כאשר שמע שעובדים שם בשבת: "עם ישראל לא יוותר לעולם על השבת, שהיא לא רק יסוד קיומו הישראלי, אלא גם יסוד קיומו האנושי. בלי שבת, אין צלם אלהים וצלם אנוש בעולם. אילו היתה העבודה תכלית לעצמה - הרי אין מותר לאדם מן הבהמה.

 

"כל עמי התרבות קבלו מיד ישראל, בצורה זו או אחרת, את יום המנוחה, והיא שעמדה להם ללבוש צורת אדם במקצת, בלעדיה היו כולם עומדים בפראותם... שמירת השבת שקולה בעיניי לא רק כשמירת כל התרי"ג מצוות הישראליות, כדברי חכמינו, אלא כשמירת תורת האדם כולה... בלי שבת אין ישראל, אין

ארץ ישראל ואין תרבות ישראל. השבת היא היא התרבות".

 

נכון הוא שמצבכם כרגע קשה, בלי פרנסה מסודרת, אולם אינכם נמצאים במצב של סכנת נפשות, ולכן עליכם להמתין עוד, להמשיך לחפש ובעזרת השם, אין לי ספק שגם תמצאו.

 

הרווח הזמני של פרנסה הכרוכה בחילול שבת, יצא בהפסד גדול מאוד - בעיקר הפסד של ערכים ורוחניות, שישפיע על עתידכם ועל חינוך ילדיכם. חזקו ואמצו, ואני תפילה ותקווה שהפתרון יבוא בקרוב. (משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים