שתף קטע נבחר

ליברמן: ארדואן שקרן, נתניהו לא מציאותי

שר החוץ נפגש עם השגרירים, כינה את ראש הממשלה הטורקי ושר החוץ שלו שקרנים והבהיר שירושלים לא תתנצל: "הם צריכים להתנצל על תמיכה בטרור". הוא מתח ביקורת על כוונות נתניהו להגיע להסכם כולל: "זה לא מציאותי בקואליציה הזו. גם אם היינו שבים לגבולות 48' הפלסטינים לא היו חותמים"

שוב יורה לכל הכיוונים: שעות ספורות אחרי שה"מרמרה" התקבלה באיסטנבול בקריאות "מוות לישראל", תקף בצהריים (יום א') שר החוץ אביגדור ליברמן בחריפות את טורקיה. "אני לא מוכן לסבול שקרים שנשמעים חדשות לבקרים", אמר ליברמן בכנס שגרירים על ראש הממשלה הטורקי ארדואן ועל שר החוץ - והבהיר כי דרישת אנקרה לקבל התנצלות על אירועי המשט היא "מעבר לחוצפה".

 

ליברמן אמר שישראל לא מתערבת בענייניה הפנימיים של אנקרה, אבל "מה שאני לא מוכן לסבול זה שקרים שנשמעים חדשות לבקרים, גם מראש ממשלתם שמבקר בלבנון ומאיים על מדינת ישראל שהוא לא ישב בחיבוק ידיים.

 

"גם אתמול שמעתי את כל השקרים והבטחות שווא של שר החוץ הטורקי שאמר 'תראו, אנחנו מוכנים לשיתוף פעולה עם ישראל, תראו איך באנו לעזרת ישראל בשריפה בכרמל ובמקומנו הם לא היו עושים אותו הדבר'. אני רוצה להזכיר לו את רעידת האדמה ב-2007 ששלחנו לשם משלחות, היו שם שבועות, עבדנו ולא שמענו מילה".

 

שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטאולו, טען אתמול כי היריבות הקשה בתוך הקואליציה הישראלית מונעת מהמגעים בין טורקיה לישראל להבשיל לכדי פיוס. "קשה מאוד לייצר הסכמה פוליטית בישראל", אמר.

 

"לא תהיה שום התנצלות" 

לגבי האפשרות שישראל תתנצל בפני טורקיה על הרג פעילי ה"מרמרה" אמר ליברמן כי מדובר ב"מעבר לחוצפה". לדבריו, "מי שצריך להתנצל זה ממשלת טורקיה על תמיכה בטרור, ב-IHH, בחמאס ובחיזבאללה. לא תהיה שום התנצלות, ואם כבר - אנחנו מצפים להתנצלות מאנקרה ולא להפך".

 

"צריך להבין היטב", אמר ליברמן על המשבר ביחסים עם אנקרה, "השינוי בתוך טורקיה לא קשור למדינת ישראל, זה שינוי פנימי עמוק בתוך המדינה הטורקית, כמו שהשינוי של חומייני לא היה קשור לישראל אלא שינוי בתוך איראן".

 

ליברמן גם שלל במהלך כנס השגרירים את הסיכויים להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים. "גם אם היינו מציעים את תל אביב כבירת פלסטין ושבים לגבולות 1948, הם היו מוצאים סיבה לא לחתום על הסכם", טען. לדבריו, יש לנסות להגיע להסדר ביניים ארוך טווח ולדחות את ההכרעה על גבולות ירושלים והפליטים.

 

"איפה טעינו? ליצור ציפייה שאפשר להגיע להסדר כולל תוך שנתיים", הוא אמר, בביקורת על ראש הממשלה בנימין נתניהו. "האם ישראל יכולה להציג תכנית ברורה? גם זו שאלה טובה. באותם ניגודים קואליציוניים, אני לא חושב שניתן להגיע לאיזשהו מודל משותף, מכנה משותף בין אלי ישי לאהוד ברק לאביגדור ליברמן לדן מרידור. ברור שהתפיסה אפילו בתוך הליכוד של בני בגין שונה בהרבה מהתפיסה של מיקי איתן".


ליברמן, היום. "צריך פלאן B" (צילום: פלאש 90)

  

"הפלסטינים לא מוכנים שישראל תפקח על המעבר בין כרם שלום לירדן", אמר ליברמן, "אנחנו יודעים מה תהיה התוצאה אם לא נשב שם, אנחנו יודעים מה קרה בלבנון ובעזה. אותו הדבר השליטה במרחב אווירי, לא צריך לפרט, כולם יודעים למה זה יגרום. אז אנחנו רחוקים, זה לא רק בלתי אפשרי - זה לא ניתן ופשוט אסור".

 

לקחים דיפלומטיים בעידן וויקיליקס 

"מה המסקנה שלי?", המשיך ליברמן, "שאנחנו צריכים להכין את הפלאן B, אני יכול להגיד שזה קיים ונמצא על המדף, עושים בו שינויים אחרונים, ואנחנו מוכנים לצאת לפלאן B בכל רגע. אבל בהחלט מדובר על משהו

אחר ולא צריך להתחכם אלא להגיד דברים כפי שהם. מה שמוכיח שבעידן וויקיליקס, הדיפלומטיה הקלאסית לא עוזרת - הדיפלומטיה הכי נכונה היא להגיד דברים as is".

 

"צריך להבין שזה ממשל לא לגיטימי", אמר שר החוץ על הרשות הפלסטינית, "זה ממשל שהפסיד את הבחירות, לא מתכוון לקיים בחירות ואין לי שום ביטחון שעוד פעם כשיהיו בחירות, שחמאס לא ייבחר".

 

הוא מתח ביקורת על "המוסר הכפול" של הפלסטינים, ואמר כי הם מאמינים שהם יכולים לקבל בלי הסכם ובלי משא ומתן להשיג יותר מאשר בהסכם. "אני חושב שהם טועים", אמר שר החוץ, "אבל זו החלטה שלהם".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן, היום. "לא מתערב בעניינים פנימיים"
צילום: פלאש 90
שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטאולו
צילום: רויטרס
מומלצים