שתף קטע נבחר

שביתת ענק ברשויות: "החינוך בקריסה"

השלטון המקומי ו-15 הערים הגדולות דחו לתחילת השבוע הבא את השביתה, אך בניגוד לתכנון המקורי - כל העובדים ישבתו ללא הגבלת זמן, וצפויים שיבושים גם בגנים ובבתי הספר. הרשויות מוחות על ייקור המים והקיצוץ בחינוך וברווחה

מחריפים את המאבק: פורום 15 הערים הגדולות ומרכז השלטון המקומי החליטו אמש (יום א') לדחות את השביתה ברשויות המקומיות והערים הגדולות מיום שלישי הקרוב ליום ראשון הבא, אבל להחריפה. בניגוד לתכנון המקורי, השביתה תכלול גם עובדים במערכת החינוך - כולל החינוך המיוחד. "קריסת מערכת החינוך אינה קלישאה אלא עובדה", אמר יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, על המחסור בתקציבים לטענתו.

 

למרות שבשלטון המקומי לא יכולים להכריז באופן רשמי על השבתה במערכת החינוך, צפויים שיבושים לא פשוטים בגנים ובחלק מבתי הספר בתחילת השבוע הבא. כל עובדי הרשויות לא יגיעו לעבודה - בהם סייעות, מאבטחים, שרתים, מזכירות ואף חלק מהמורים.


הפגנת השלטון המקומי. עולים מדרגה (צילום ארכיון: חגי אהרון)

 

ככלל, מרבית עובדי ההוראה בבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים - המנהלים, המורים והגננות - נתונים לסמכות משרד החינוך, ועל כן הם יעבדו כרגיל. עם זאת, אנשי המערך התומך -

 סייעות, מאבטחים, שרתים, מזכירות ומנקות - עובדים תחת הרשויות המקומיות, ובלעדיהם מערכת החינוך תתקשה לפעול כסדרה.

 

באשר לתיכונים - מרביתם, למעט הרשתות והעמותות העצמאיות, נתונים לשלטון המקומי, וכך גם הצוות המקצועי הכולל את המורים והמנהלים, לרבות עובדי המערך התומך. במקרה של קיום השביתה כמתוכנן, צפויים התיכונים שבבעלות השלטון המקומי להיות מושבתים כליל.

 

יועץ התקשורת של המרכז לשלטון מקומי, ממי פאר, אמר ש"אנחנו לא מדברים על השבתת החינוך, והדבר אינו בסמכותנו. מדובר בשביתה כללית של כל עובדי הרשויות המקומיות".

 

"אי אפשר לשלם חשבונות מים"

טרם הוחלט אם גם המועצות האזוריות יצטרפו אל השביתה שתחל ביום א', ויו"ר המרכז למועצות אזוריות וראש המועצה האזורית נגב, שמוליק ריפמן, הודיע כי הוא תומך בה. עד סוף השבוע יחליט אם לצרף את המועצות האזוריות לשביתה.


הכיתות יישארו ריקות? תלוי מי הבוס (צילום: הרצל יוסף)

 

הפורום והמרכז החליטו לנקוט את העיצומים על רקע הקיצוץ בהיקף של מיליוני שקלים בתקציבי החינוך והרווחה, והעלאת תעריפי המים בשיעור של פי שלושה, על רקע הקמת תאגידי המים העירוניים. לטענת ראשי הערים והרשויות, התאגידים הם מנגנונים מנופחים.

 

"אני קורא לראש הממשלה ולשרי האוצר והפנים לשים את טובת האזרחים לנגד עיניהם", אמר יו"ר בוחבוט. "זו חובתם ואחריותם לנהל מו"מ על מנת לפתור את הסוגיות החברתיות החשובות שאנחנו מובילים. קריסת מערכת החינוך איננה קלישאה אלא עובדה, ואזרחי ישראל לא מסוגלים לשלם היום את חשבונות המים".

 

"הממשלה מובילה לאסון לאומי"

היום צפויים ראשי הערים והרשויות להפגין בגן הוורדים, מול משרד ראש הממשלה בירושלים, החל מהשעה 11:00. להפגנה הם צפויים להביא גם כבאית שתמחיש את "האסון שהיה",

 לצד משאית לפינוי זבל, שתמחיש את "האסון הבא".

 

שלשום פורסם ב-ynet כי בשלטון המקומי יפנו למבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, בדרישה לחקור את תאגידי המים, שלטענתם העלו את מחירי המים לאזרחים במאות אחוזים. אתמול נשלח המכתב למבקר.

 

בוחבוט אמר עוד בשבת שהממשלה מובילה ל"אסון לאומי" וטען ששר הפנים אלי ישי ושר האוצר יובל שטייניץ חייבים לפעול להפחתה מיידית של המע"מ בשיעור 16 אחוז

עבור צריכת המים של האזרחים, ובהמשך לפעול להפחית את המים עד לשיעורם הריאלי - כחצי ממחירם כיום, לטענת הרשויות.


פורסם לראשונה 26/12/2010 22:09

 

בהכנת הידיעה השתתף תומר ולמר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלמה בוחבוט. "הממשלה מובילה לאסון לאומי"
צילום: עידו ארז
המחאה על תעריפי המים
צילום: איגור מזור
מומלצים