שתף קטע נבחר

הרב דרוקמן מציג: מכתב הרבנים המתוקן

בכנס בירושלים חשף הרב דרוקמן את נוסח "מכתב הרבנים" המרוכך, שעליו צפויים לחתום רבנים מובילים שלא הצטרפו ליוזמה המקורית: "על המדינה לפעול נגד גורמים עוינים המבקשים לנצל את שוויון הזכויות כדי לממש את זכות השיבה"

הרב חיים דרוקמן, מבכירי הרבנים בציונות הדתית, חשף הערב (יום ב') את הנוסח הסופי של "מכתב הרבנים" המתוקן, שאותו יזם. המסמך הינו גירסה מרוככת לעצומת הרבנים, ועוסק במכירה והשכרה של דירות לגורמים העוינים את ישראל. מטרת הנוסח החדש היא להוכיח שההשתלטות הערבית על נכסי נדל"ן במדינת היהודים היא בעיה לאומית, המדאיגה את כלל הרבנים - כולל אלה שלא הסכימו לחתום על המכתב המקורי של הרב שמואל אליהו.

 

יוזמי המסמך המתוקן מבטיחים כי בקרוב יתנוססו עליו חתימותיהם של רבנים מובילים מזרמים שונים בציונות הדתית. הוא הוקרא בכנס שנערך בנושא, בבית עמותת גשר בירושלים, בהשתתפות מורים לאזרחות מהחינוך הדתי.

 

נוסח מכתב החדש נפתח בהסתייגות מהדברים המשתמעים ממכתב הרבנים המקורי, אך מיד מבהיר כי המאבק העקרוני - מוצדק. "על המדינה לפעול נגד גורמים עוינים המבקשים לנצל את שוויון הזכויות כדי לממש את זכות השיבה ולגרשנו מארצנו", נכתב. את הגורמים המממנים את רכישת הדירות המאורגנת על-ידי ערבים כינה "הקרן הקיימת לישמעאל", והדגיש: "מדינת ישראל היא מדינה יהודית – מקומו של העם היהודי".

 

בכינוס סקר הרב את ההיבטים ההלכתיים של הסוגיה, באמצעות דף מקורות שחולק למשתתפים. הוא אף תקף את אנשי השמאל - בהם אנשי רוח ותרבות - שמחו על מכתב הרבנים המקורי וקראו להעמדתם לדין של החותמים עליו. לדברי הרב, המבקרים ניצלו את הפרשה להשתלחות ברבנים ובמה שהם מייצגים. הוא ציין כי חלקם התנגדו להשכרה או מכירה של דירות לחרדים בשכונת רמת אביב. "אז זה לא היה גזענות", עקץ הרב, "וגם אלה מהם שלא היו אז בין המפגינים – לא שמענו את קולם כמו עכשיו".

 

מנכ"ל עמותת גשר, אילן גאלדור: "גשר הדגישה בכנס את חשיבות העיסוק החינוכי במכתב הרבנים, ולא רק בהתלהמות. המשבר הבא הוא רק עניין של זמן ועלינו לתת כלים להתמודדות עם המורכבות בחברה הישראלית. כמו כן אנו רואים חשיבות בעיצוב דמותה היהודית-דמוקרטית של המדינה, בלי לוותר על אף מרכיב. לעתים, בגלל עודף משפטיזציה, אנו לא עוסקים בעיקר".

 

"מי שציוני - שיצטרף"

בצהריים השתתף הרב אליהו בכנס שעסק במכתב הרבנים, ובשאלה "מדינה יהודית ודמוקרטית - הילכו יחדיו", שנערך במכללת "שערי משפט". הוא

קרא לכלל הציבור להצטרף למאבק: "כל מי שחושב שציונות היא לא גזענות צריך להילחם על כך".

 

הרב אליהו אמר כי מתוקף תפקידו עליו להוציא את הקריאה בקול: "חובתי לפסוק הלכה לכל תושבי העיר. אם לא נעשה זאת - ניתן את הדין! (על התוצאות - ק.נ). מותר לנו לשתוק?!". 

 

בהקשר לרבנים שהתנגדו למכתב, הוסיף: "יש לי ביקורת על התנהלותם. זכותם לחלוק, אבל הם מחלישים את המאבק. במקום לתקן פסיק פה ופסיק שם בניסוח, הם למעשה יוצאים נגד העניין העקרוני. כי הרי כולם בעד מדינה יהודית ולא מדינת כל אזרחיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הרב דרוקמן
צילום: גיל יוחנן
הרב אליהו
צילום: אמיר לוי
מכתב הרבנים המקורי
מומלצים