שתף קטע נבחר

הרב אליהו בכנס: "מי שציוני חייב להצטרף אלינו"

רב העיר צפת, מיוזמי מכתב הרבנים, השתתף בכנס מיוחד בעקבות הסערה. הוא אמר כי אמנם יש מעמד של "גר תושב" בארץ לזרים - אך זה ל"אורחים" ולא ל"ערבים שמרגישים בעלי הבית". הרב דוד סתיו: "פסיקת רבנים היא לא הכלי הנכון"

הרב שמואל אליהו, רבה של העיר צפת ומי שעומד מאחורי "מכתב הרבנים" נגד מכירה או השכרה של דירות למי שאינם יהודים, השתתף בצהריים (יום ב') בכנס במכללת "שערי משפט" בעקבות הסערה שעוררה העצומה. הוא קרא לכל הציבור להצטרף למאבק: "כל מי שחושב שציונות היא לא גזענות צריך להילחם על כך".

 

הרב אליהו אמר כי מתוקף תפקידו עליו להוציא את הקריאה בקול: "חובתי לפסוק הלכה לכל תושבי העיר. אם לא נעשה זאת - ניתן את הדין! (על התוצאות - ק.נ). מותר לנו לשתוק?!".

  

אל מול הקריאות של "אנשי רוח רעה" (כך כינה את אנשי הרוח והתרבות) לפטר את הרבנים שחתמו על המסמך, אמר הרב כי יש דווקא לשלול מהם את פרסי ישראל שקיבלו. 

 

הרב אליהו אמר כי אמנם יש מעמד של "גר תושב" בתורה - אך ל"אורחים" ולא "לערבים שמרגישים בעלי הבית". הרב תקף את מתנגדיו "הבורים" שמנופפים ב"ואהבת את הגר" ותהה: "זה נאמר על כל סודני? על כל מסתנן?".

 

בהקשר לרבנים שהתנגדו למכתב, טען: "יש לי ביקורת על התנהלותם. זכותם לחלוק, אבל הם מחלישים את המאבק. במקום לתקן פסיק פה ופסיק שם בניסוח, הם למעשה יוצאים נגד העניין העקרוני. כי הרי כולם בעד מדינה יהודית ולא מדינת כל אזרחיה".

 

"מכתבים מזיקים ציבורית"

יו"ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו, אמר כי הוא מסכים ל-95 אחוז מהדברים, אבל שמדובר ב"מאבק נכון וצודק, שמשתמשים בו בכלים הכי לא נכונים".


 

לדברי הרב סתיו, אחד הדברים הבעייתיים במכתב הוא ההכללה, למשל שנכתב "נוכרי" ללא איזכור כי מדובר באדם "עוין", וכמו כן העובדה שנכתבה ההנמקה שישנו חשש לנישואי תערובת. לדבריו, שני אלמנטים אלה

הם הגורמים לכך שהמכתב עשוי גם להתייחס לעולים מרוסיה שהם מזרע ישראל אבל לא יהודים על פי ההלכה.

 

הרב סתיו קרא להיאבק בהשתלטות הערבית באמצעות ייהוד האזורים שבסיכון, ולא בפסקי הלכה ש"מזיקים ברמה הציבורית". בכובעו כחבר הנהלת איגוד ישיבות ההסדר הביע אכזבה מכך שהן מוקמות ביו"ש ולא במקומות אלה. "אם זו משימה לאומית, למה בישיבה בבאר שבע לומד אולי בחור אחד ובעתניאל 400?"

 

עוד השתתף בכנס דיקן מכללת "שערי משפט", ד"ר אביעד הכהן, שאמר כי "יש למצוא נוסחה לשלב בין מדינה יהודית לדמוקרטית, ובין איסור "לא תחנם" לזכויות המיעוט". את האירוע הנחה הרב אביחי קצין, ראש בית המדרש לתורה של המכללה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אליהו בכנס
צילום: אמיר לוי
מכתב הרבנים
מומלצים