שתף קטע נבחר

אחרי האסון: המאבק להכרה של בת-זוג הסוהרת

כל חבריה של פביולה בוהדנה בשב"ס הכירו את התא המשפחתי שבנתה, ואחרי שנספתה באסון הכרמל - הגיעו לנחם את בת-זוגה. מאתר ההנצחה, לעומת זאת, העדיפו להשמיט את שמה. כעת היא נאבקת להכיר בה כאלמנתה: "היינו משפחה לכל דבר"

פחות מחודש אחרי שאיבדה את בת-זוגה באסון אוטובוס השב"ס בכרמל, פנתה היום (ב') רחל אלגבסי למשרד הביטחון בבקשה להכיר בה כאלמנתה של הצוערת פביולה בוהדנה, ובשלושת ילדיהן שגידלו יחד כיתומים. 

 

"עד היום הזה, אף אחד משירות בתי הסוהר או ממשרד הביטחון לא טרח לדבר איתי או לעדכן אותי על הזכויות שמגיעות לי כבת-הזוג של פביולה", אמרה אלגבסי בתסכול. אם לא די בכך, היא קיבלה מהארגון סטירת לחי נוספת כשנגשה למחשב. "ראיתי שבאתר של שירות בתי הסוהר מצוין שמה של פביולה, ולצדה הכיתוב: אם לשני ילדים. זה מאוד מקומם אותי. היינו משפחה לכל דבר ואמהות לכל דבר לשלושה ילדים, שכולם אחים ונושאים את אותו שם המשפחה".


רחל על קברה הטרי של פביולה. השכול מלווה בתסכול. (צילום: אבי מועלם)

 

כשהכאב על האובדן עדיין טרי והפצעים עודם פתוחים ומדממים, מתקשה רחל להבין מדוע עליה להתמודד, בד בבד עם השכול, גם במאבק ברשויות המדינה. "כל זה ממש מסתכל כשאני צריכה גם לטפל בילדים לבד ולעודד אותם, אחרי שהם אבדו את אמם. אני לא מתכוונת לוותר על שום דבר, כי זו המשפחה שלי. פביולה נתנה 22 שנים מחייה לשב"ס, ולכן מגיע לה שינציחו אותה בדיוק באותה דרך שהיא בחרה לבנות את התא המשפחתי שלה".

 

שלושת הילדים הובאו לעולם מאותו האב, כששניים מהם ילדה פביולה ובת-זוגה נשאה ברחמה את השלישי. עורכת דינה של אלגבסי, מיכל עדן, אמרה כי "מדובר פה במקרה מורכב. הילדים שלהן הן פרי יחסים בין בנות הזוג, והם הכירו את אביהם מתוך כוונה שתהיה להם דמות אב מוכרת למשפחה.

אבל נכון להיום, רחל עדיין לא יודעת מה הסטטוס המשפטי שלה מבחינת רשויות המדינה. אנחנו נפעיל את כל הכוח כדי שהיא וילדיה יקבלו את מלוא הזכויות".

 

למרות הנחישות לצאת לקרב על זכויותיה ועל ההכרה בקשר הארוך שניהלו, מתקשה רחל להתגבר על העלבון שחשה לנוכח השמטת שמה מדף ההנצחה לזכר פביולה. "אני לא יודעת אם כשבשב"ס הזכירו שיש לה שני ילדים ולא ציינו שהיא נשואה עשו את זה בכוונה או לא, אבל אני מצפה ממישהו לתקן את זה. מיד אחרי ההלוויה, כל אנשי שב"ס למיניהם הגיעו אליי הביתה, לחצו לי יד וניחמו אותי, כך שהם מכירים טוב מאוד את התא המשפחתי שלנו. אני עדיין מקווה ומצפה שאתר ההנצחה יתוקן, וכמובן שאני וילדיי נקבל את כל הזכויות של אלמנה וילדים יתומים שאיבדו את אמם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פביולה בוהדנה. 3 ילדים נותרו יתומים
באדיבות שב"ס
ההלוויה. "לחצו יד וניחמו אותי"
צילום: אבי מועלם
מומלצים