שתף קטע נבחר

עמוק באדמה: חילוץ כלבלב מבור בעומק 10 מטרים

מחלץ החיות צביקה תמוז הוזעק אל מעבר לקו הירוק, כדי להציל גור כלבים שנפל לבור מים. הכלב, ששרד בדרך נס את הנפילה ללא פגע, חולץ מעט רזה ומיובש, הועבר להתאוששות וכעת ממתין לבית מאמץ

שלל סכנות נשקפות לבעלי החיים ביום-יום אך למזלם, יש אנשים שמסכנים את חייהם בשגרה, כדי לסייע להם ולהציל אותם. במדור חדש זה אנו חושפים את סיפוריהם.

 

גור כלבים שנלכד לאחרונה בבור מים בעומק של כעשרה מטרים באזור בית חגי שמעבר לקו הירוק, ניצל תודות לערנות של חייל, שהבחין בו בעת בפעילות שמירה לילית באזור. החייל דיווח על כך לעמותת צער בעלי חיים בירושלים, שהזעיקו למקום את מחלץ החיות צביקה תמוז מעמותת "פגסוס".

 

 

תמוז הגיע למקום בשעת צהריים עם שימי יצחק, פעיל בעמותה המתמחה בגלישה, והשניים החלו במרוץ נגד הזמן כדי לאתר את החיה הלכודה ולהציל אותה לפני החשיכה. "החיילים לא יכלו לאבטח אותנו בהתרעה כה קצרה והחלטנו לשהות בשטח ללא אבטחה", מספר תמוז ל-ynet.

 

החיילים הכווינו את תמוז ויצחק באמצעות הטלפון, עד שהם הצליחו לאתר את הבור לאגירת מים, בסמוך לכביש מהיר. "כשהגעתי לבור נדהמתי מהגודל ומהעומק שלו. הוא היה מלא בצמחייה ואשפה ובתחילה בכלל לא הבחנו בכלב שהסתתר שם", מספר תמוז. 

הצוות נערך במקום כדי לגלוש לתחתית הבור ולהוציא משם את הכלב, ולאחר מכן גלש יצחק למטה בזהירות כשתמוז מאבטח אותו. "כשחלפו הדקות, התושבים הבחינו בנו והחלו להגיע למקום ילדים סקרנים", מספר תמוז.
 
מבצע החילוץ נמשך כשעה ובסופו הורם הכלב בזהירות אל הקרקעה בטוחה באמצעות רתמה. "הכלב היה מפוחד מאוד, אבל התמסר ואיפשר להעלות אותו למעלה. נתנו לו מים ובדקנו אותו כדי לוודא שאין פציעות. זה מדהים שלמרות הנפילה, הוא לא שבר שום איבר בגופו".
 

הושלך או נפל?

הכלב נמצא מיובש ומעט רזה ותמוז מעריך, שהוא שהה בבור מספר ימים ללא מזון או מים. לדבריו, לא ברור כיצד הכלב הגיע לתחתית הבור - או שהושלך לשם או שנפל, אך בכל מקרה - היה לו מזל שלא נהרג בנפילה. תמוז מוסיף שגם היה לכלב מזל גדול שחולץ בזמן, שכן זמן קצר לאחר מכן החלו לרדת הגשמים והוא עשוי היה לטבוע בבור.
 
תמוז, שחילץ כבר בעבר סוסים ותנים מבורות עמוקים, מפרט כי בחילוצים של כלבים וחיות בר תמיד קיים חשש לנשיכה והדבקות במחלת הכלבת הנפוצה ביונקים. משום כך נעשה לפעמים שימוש במוט לכידה, אך במקרה הזה לא היה צורך בכך.
 
"אנחנו מחוסנים נגד כלבת, אבל תמיד נזהרים ובוחנים את תגובות החיה. במקרה הנוכחי, כשהכלב שיתף פעולה והורגע על ידינו, לא היתה לו סיבה לנשוך ולא היה לנו צורך להשתמש במוט לכידה, כפי שאנחנו עושים במקרים של חיות בר פראיות יותר, כדוגמת חזיר בר או תן זהוב".
 
הכלב הובא לטיפול ראשוני בעמותת "צער בעלי חיים ירושלים" שבאזור התעשייה עטרות בירושלים, שם זכה לטיפול ראשוני ותומך.

 

כעת, לאחר תקופת הסגר שנועדה לשלול כלבת ולאחר שקיבל חיסונים, הוא ממתין לבית מאמץ בעמותה. "אני מקווה שהכלב יוכל להתחיל בפרק ב' אצל משפחה ולא יגיע יותר למצבים מסכני חיים", מסכם תמוז.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צביקה תמוז וגור הכלבים לאחר החילוץ
צילום: באדיבות "פגסוס"
בור מים עמוק
צילום: באדיבות "פגסוס"
מומלצים