שתף קטע נבחר

מחקר על פורנו: בנים דתיים צופים - ובוכים

דיווחים של מחנכים דתיים על בני נוער שמתייסרים לאחר צפייה בפורנו, הובילו למחקר ראשון על היחס של הנוער הדתי למיניות. "אני מרגיש מיאוס עצמי", העיד אחד הנערים, ואחר הביע חששות: "מחכה לעונש שיבוא". החיים בקונפליקט

"אתה מתהלך עם תחושת אשם כל-כך גדולה בבטן, ואתה מתחיל לאט-לאט לשנוא את עצמך", כך תיאר נער דתי את תחושותיו, לאחר צפייה בחומרים פורנוגרפיים. מחקר חדש, שנערך בבית הספר לחינוך של אוניברסיטת בר אילן, קובע כי תחושות אשם מעין אלו נפוצות בקרב בני נוער דתיים, בעקבות חשיפה לתכנים מיניים בוטים.

 

המחקר - שהוצג בכנס בינלאומי שנערך היום (ג') בבר אילן, בנושא "אתגרים בחינוך היהודי" - העלה את היחס הקונפליקטואלי של נערים דתיים למיניות. עורכי המחקר מספרים כי לידתו - בדיווחים של מחנכים דתיים על בני נוער שמתייסרים מבחינה נפשית, לאחר שנחשפו לאתרי פורנו.

 

החוקרים ד"ר צמח אסיף, פרופ' דוד צוריאל ויניב אפרתי, בדקו כ-80 בני נוער דתיים, חילונים וערבים, בהתבסס על מודל מוכר בתחום הטיפולי: משיכה מול דחייה. ובמקרה דנן - משיכה למיניות מול דחייה ממיניות, ומשיכה לאתיות (מוסר) ושמרנות - לעומת דחייה.

 

נקרעים מבפנים

"בחברה הדתית יש הפרזה", אומר ד"ר אסיף. "הפכו את המיניות למפלצת גדולה. הבעיה, שהיום יש נגישות כמעט בלתי מוגבלת למיניות. בלחיצת כפתור אפשר להגיע לזה כמעט בכל מדיה אפשרית. במהלך השנים עבדתי לא מעט גם עם בני נוער דתיים, ובתוך כל הסערות של גיל ההתבגרות, גם אצלם הנושא החם והבוער זו המיניות. הבעיה שהם מגיעים לתכנים מיניים מבלי שיהיו להם הכלים הנפשיים לעכל אותם. מישהו צריך להסביר להם קודם".

 

תוצאות המחקר מציגות ארבעה טיפוסים, כאשר המגמה בקרב בני הנוער הדתיים מצביעה על אפיון קונפליקטואלי, של טיפוס מעומת: משיכה לביטוי מיני מחד גיסא, אך גם משיכה לשמרנות ומוסר מאידך גיסא. תוצאה זו בלטה אף בקרב בני הנוער הערבים.

 

"הנחנו כי נפשו של המתבגר מתרוצצת בין שני קצוות", מסביר ד"ר אסיף. "מצד אחד, הם נמשכים לעניין המיני, אך מצד שני יש להם תחושות של אשמה. כך נוצר מצב של הנאה וריגוש שמלווים בגועל עצמי, עצבות, פחד, בלבול ובושה. חלק מהסיבות למה לא להיענות למיניות, כרוך בפירוש במסע הפחדה שיש בציבור הדתי, וקשר של שתיקה המלווה לעיתים במסרים מעורפלים או באיומים, שאם תעשה כך או אחרת - יקרה לך כך וכך".

 

אלמנטים אלו ניבטו מתוך הראיונות שנערכו עם הנערים. אחד מהם העיד כי לאחר צפייה בפורנו הוא "מרגיש מיאוס עצמי, חוסר יכולת לשהות במחיצת עצמי, דחייה משהות עם עצמי, בחילה, הקאה, קבס, ותיעוב עצמי". אחר התייחס לחששותיו הדתיים: "כל פעם שאני נלחם עם היצר, אני לא יודע איך לתאר את זה, אני בלחץ, בפחד... מחכה כבר לעונש שיבוא כי הוא בטח מגיע לי".

 

"אני מלך העולם"

המחקר מצביע על מגמה ומתבסס בעיקר על מרכיבים חווייתיים, ובהמשך ייבדקו גם נתונים סטטיסטיים. למרות שהמגמה העולה מהמחקר מגלה רגשות אשם והתייסרות בעקבות צפייה בפורנו, בעיקר בקרב הדתיים, החוקרים מדגישים כי גם בקרב בני נוער חילונים נמצאו טיפוסים שחשים קונפליקט ואשמה, ובמקביל, אצל דתיים נמצאו גם טיפוסים מתירניים.

 

ד"ר אסיף מדגיש כי "חלק מהתחושות השליליות בעניין, הן תחושות בריאות שנועדו להגן עלינו. אם לא היתה בושה, אזי כל התשתית התרבותית שלנו היתה בסכנה, כך שאשמה היא לא תמיד מילה גסה. להפך, לעיתים זה משהו ששומר".

 

אצל בני הנוער החילוניים, ככלל, העלו תוצאות המחקר מתירנות. כך למשל העיד נער חילוני: "כשאני מסתכל בדברים אלה, באותו רגע אני מרגיש מלך העולם ולא עושה חשבון לאף אחד, כי זה הדבר היחיד שאני רואה בעיניים באותו הרגע".

 

לעומתו, אחת המרואיינות החילוניות דווקא נמשכה לשמרנות הדתית: "אני מאוד מעריכה את החברות הדתיות שלי מהחדר בקורס שעשיתי. הן לא שומרות נגיעה, אבל כן שומרות על הבתולים שלהן. יש תמימות כזאת, נאיביות שהולכת איתך, איזושהי צניעות כזאת, ויש בזה משהו יפה. משהו מקדש של המשכיות של החיים, ומה שמקדש את צד האהבה". 

 

"אני כזאת חלשה"

הבנות הדתיות התאפיינו באיפוק - דחייה כלשהי ממיניות, ומשיכה לשמרנות. "אני נכנסת לאתר, אבל אחרי זה אני יושבת על המיטה וחושבת: מה אני!? איזה אופי מטומטם יש לי! כזאת חלשה!" מעידה אחת המרואיינות. "אני מתמלאת בדיכאון, זה דיכאון במובן של באסה במלוא מובן המילה. את מתבאסת - איך עשית את זה?!"

 

ד"ר אסיף אומר כי בהתייחסן לפורנו, בנות דתיות אמרו משפטים כמו "אדם צריך לשמור על עצמו", "זה פשוט דוחה", או "הקב"ה ברא את הגוף שלנו לא על מנת שנקרין אותו לראווה". לדבריו, האתוס ביחס לנשיות, שמועצם עוד יותר בחברה הדתית, הוא שאישה צריכה לשמור על עצמה. בנים פחות גדלים על האזהרות האלה, ולכן בנות משלמות מחיר כבד יותר של תחושות גועל, אשמה ובושה, במקרה של חשיפה לתכנים מיניים".

 

קשר זוגי טעון

תוצאות המחקר מעלות סכנה ליחס מעוות בקרב החברה הדתית - אך גם החילונית - למה שאמור להיות נורמלי וטבעי. "קורה שאנשים דתיים מגיעים לקשר זוגי, כשכל מה שנמצא באמתחתם זו הפחדה, או חשיפה לא מבוקרת, שנותנת מידע לא נכון על מיניות", אומר אסיף. "מה שבחברה אחרת בכלל לא מהווה עניין, הוא קונפליקט רציני אצל זוגות דתיים רבים.

 

"החברה החילונית, לעומת זאת, איבדה את הקונפליקט הזה, ואני חושב שהם קצת מתגעגעים. לכן הם מתעניינים במה שקורה בעולם הדתי. בחברה החילונית קיימת סכנה אחרת מאשר אצל הדתיים: החפצה של המיניות. נוער שאין לו רגשות אשם מצפייה בפורנו, עלול לצמצם את בן הזוג שעומד מולו לכדי איבר המין שלו בלבד, תוך התעלמות מהנפש שלו. במובן הזה, גם החברה החילונית נמצאת בבעיה".

 

ד"ר אסיף מוסיף ומזהיר: "צריך להיות ברור שהנושא הזה לא הולך להיעלם. גם אם ישימו צנזורה, אי אפשר לברוח ממנו. צריך לשים את זה על השולחן, צריך לדבר עם בני נוער על הקונפליקט, כמו על כל אתגר אחר בחיים. צריך להוציא את זה מהאפלה שבה בני הנוער חווים את זה עם עצמם בייסורים גדולים, ולהתמודד עם זה בלי פחד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אי אפשר לטאטא את הנושא"
צילום: חיים הורנשטיין
"הבנות משלמות מחיר כבד יותר"
צילום: יוגב עמרני
מומלצים