שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הליך גירושים עם חבילת יועצים צמודה

  בהליך של גירושים בשיתוף פעולה יש לכל אחד מבני הזוג עו"ד, המייצג אותו ואת האינטרסים שלו, תוך מחוייבות לתהליך עצמו, למשפחה בשלמותה, ובמיוחד לטובת הילדים. כל בן זוג גם מלווה על ידי יועץ מהתחומים הטיפוליים, ואם צריך - גם יועץ פיננסי

  סכסוכי משפחה, מטבעם, הם ארוכים, כואבים וקשים לפתרון, קל וחומר כשיש ילדים משותפים. לעיתים, שני בני הזוג או אחד מהם, במודע, או שלא מודע, משתמשים בילדים ככלי משחק במאבק שביניהם, דבר שמחריף עוד יותר את מצוקתם של הילדים.

    

  תהליך שנקרא "גירושים בשיתוף פעולה" עוזר לנהל הליך גירושים תוך שיתוף פעולה בין בני הזוג.

   

  הדרך המסורתית לניהול משבר גירושים, שעד לפני כעשור היתה יחידה, היא התדיינות במסגרת בתי המשפט ובתי הדין הרבניים. דרך זו, מטיבה, הביאה את הצדדים להתנצחות משפטית, למאבקים בפני ערכאות שונות, תוך הצורך להתמודד עם "מירוץ הסמכויות" בין בתי המשפט האזרחיים לבתי הדין הרבניים, נקיטת הליכי עיקולים, עיכוב יציאה מהארץ וכדומה. דרך זו, מטבע הדברים, תלויה בלוחות הזמנים של בתי המשפט ובתי הדין, הקובעים דיונים בטווחי זמן של חודשים ואפילו שנים, וברוב המקרים אין ביכולתם להביא את הצדדים לפתרונות זמניים מוסכמים, או להסכמי ביניים. הליך כזה גורם להקצנת עמדות של הצדדים וכחלק בלתי נפרד ממשך הזמן והמשאבים שהוא דורש, גם שכר הטירחה שגובים עורכי הדין גבוה ונוגס לא אחת בקופה המשותפת של בני הזוג.

   

  לפני קצת יותר מעשר שנים התחילו להשתמש בהליך של גישור. בהליך כזה מופיעים הצדדים, מיוצגים על ידי עו"ד או ללא ייצוג, בפני מגשר, אחד או שניים. המגשר שומע את הצדדים ומנסה להביא להסכמות ביניהם, ללא צורך בהליך משפטי. אם הליך כזה מסתיים בהסכמה, נחתם על ידי הצדדים הסכם גישור, המקבל תוקף של פסק דין ובעקבותיו יכולים הצדדים להשלים את ההליך בגירושים בבית הדין הרבני. לעיתים מתעורר הצורך להיעזר במומחים חיצוניים, כמו פסיכולוג ילדים שיסייע להורים בפתרון בעיות הנובעות מהליך הגירושים.

   

  הדרך החדשה, גירושים בשיתוף פעולה, מבוססת על כך שבני הזוג מקבלים מעטפת של שירותים, ייעוץ והכוונה מקצועיים, שביחד יכולים לתרום להורדת המתח הרב, לניהול משא ומתן ענייני וממוקד בנושאים הרלוונטיים ולהעניק פתרון מלא לכל הצרכים והבעיות. כן מאפשר הליך הגירושים בשיתוף פעולה לבני הזוג לנהל את ענייניהם העתידיים בהסכמה ובהבנה, למען ילדיהם המשותפים.

   

  במסגרת הליך כזה מעורבים כמה בעלי מקצוע ומומחים, המעניקים לצדדים ליווי וטיפול מראשיתו ועד סופו. לכל אחד מבני הזוג יש עו"ד, המייצג אותו ואת האינטרסים שלו, אך תוך מחוייבות גם לתהליך עצמו, למשפחה בשלמותה ובמיוחד לטובת ילדיהם של בני הזוג. כל בן זוג גם מלווה על ידי יועץ גירושים מהתחומים הטיפוליים, כמו פסיכולוגיה, טיפול משפחתי, עבודה סוציאלית וייעוץ חינוכי, שהוכשרו ספציפית בשיטת הגירושים בשיתוף פעולה. בנוסף, לשם פתרון בעיות הקשורות לילדי בני הזוג מלווה אותם מומחה לטיפול בילדים.

   

  במקרים בהם בני הזוג זקוקים לייעוץ כלכלי, לפתרון מחלוקות כלכליות ו/או למציאת פתרונות כלכליים הנובעים מדרך חייהם החדשה, בנפרד זה מזו, הם יקבלו ייעוץ מיועץ פיננסי, בדרך כלל רואה חשבון.

   

  מתחייבים שלא לנקוט בהליכים משפטיים זה נגד זה

  הצוות כולו מחוייב לנאמנות לבני הזוג, אבל גם לתא המשפחתי בכללותו. במסגרת ההסכם הראשוני שנחתם בין בני הזוג בתחילת ההליך, הם מתחייבים שלא לנקוט בהליכים משפטיים זה נגד זה כל עוד הם מצויים בתהליך. בנוסף, אנשי המקצוע, ובמיוחד עורכי הדין, מחוייבים להליך עצמו ומנועים מלייצג את מי מבני הזוג במסגרת תביעה

  משפטית אם תהיה כזו בעתיד. כך למעשה מנטרלים את החשש של בני הזוג מכך שאחד מהם ינקוט הליכים משפטיים תוך כדי הליך הגירושים בשיתוף פעולה.

   

  קיומם של יועצים מומחים, בנוסף לעורכי הדין, מעניק לבני הזוג פתרון מקיף למכלול הנושאים העולים במסגרת תהליך הגירושים (כל נושא כזה יכול לפעמים להיות אבן נגף בדרך להסכם גירושים). תפקיד היועצים לעזור ולסייע לבני הזוג, לצמצם מתחים, לפתור משברים זמניים ולהכשיר אותם לקראת דרך החיים החדשה שלאחר הגירושים. יועץ הילדים מסייע ותומך במצוקה הנגרמת לילדים ומכשיר את ההורים כיצד להעביר לילדים את המסר של הליך הגירושים ולהכין אותם לקראת המצב המשפחתי הלא מוכר. כך גם פועל היועץ הכלכלי.

   

  רוב המפגשים נערכים עם עורכי הדין. יש מפגשים של כל אחד מבני הזוג עם עורך הדין שלו ומפגשים משותפים של שני בני הזוג ושני עורכי הדין. בדרך דומה מתנהלים המפגשים עם יועצי הגירושים.

   

  היקף התהליך ומשך הזמן תלויים בהתקדמות הצדדים לקראת פתרון כולל. אמנם בהליך כזה מעורבים מלכתחילה כמה וכמה בעלי המקצוע, אבל דרך ניהולו של הליך הגירושים בשיתוף פעולה, והסיוע של כלל היועצים המקצועיים, יוצרים מצב בו ניתן לסיים את ההליך בזמן קצר יחסית, ובסיכומו של דבר בעלות נמוכה יותר מניהולו של הליך דומה בבית המשפט.

   

  העובדה שלכל אחד מבני הזוג עורך דין ויועץ גירושים משלו מאפשרת לכל אחד מהצדדים לקבל ייעוץ מקצועי אובייקטיבי, ללא משוא פנים או חשש לניגוד אינטרסים. ממצד שני, יש גם מחוייבות של בעלי המקצוע לתא המשפחתי כולו.

   

  עם חתימת ההסכם הוא מוגש לאישור בית המשפט, המעניק לו תוקף של פסק דין בין הצדדים, ומכאן הדרך להסדרת הגט ביניהם, סלולה ומהירה.

   

  הליך של גירושים בשיתוף פעולה ניתן לקיים לפני הגשת תביעות משפטיות על ידי מי מבני הזוג ואף לאחר מכן, תוך התליית ההליכים כל עוד ההליך מתקיים. אבל ככל שלא הוגשו תביעות כלשהן, הדרך פתוחה בפני בני הזוג לקראת הסדר, בלי להטיח האשמות מהסוג הנכלל בדרך כלל בכתבי טענות משפטיים.

   

  הליך הגירושים בשיתוף פעולה הוא וולונטרי, וכל צד יכול לדרוש להפסיק אותו בכל עת ולעבור למסלול של ניהול הליך בבתי המשפט, אבל ללא הסתייעות בבעלי המקצוע שהיו מעורבים בהליך הגירושים בשיתוף פעולה.

   

  אמנם מדובר בהליך חדש בישראל, אבל הניסיון שנצבר בינתיים בעולם ובמספר לא מבוטל של תיקים בארץ מראה על אפשרות לנהל ולסיים את הגירושים תוך שמירה על מסגרת משותפת, מכבדת וטובה.

   

  *הכותב, עו"ד ומגשר, מתמחה במעמד האישי ושותף במשרד עורכי הדין אלטלף. הוא חבר בקבוצת "אחד אחד עורכי דין לגירושין ללא בית משפט". האמור לעיל הוא בבחינת מידע כללי ואינו בא במקום התייעצות ספציפית עם מומחה מקצועי.

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  מעטפת שירותים לזוג
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  עו"ד אברהם אלטלף
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים