שתף קטע נבחר

הפגנה בבי"ס ביפו: המנהל אסר לדבר ערבית

עשרות הפגינו מול ביה"ס המעורב, שבו לומדים הן תלמידים יהודים והן תלמידים ערבים. "נראה אתכם אוסרים על ליברמן לדבר רוסית בכנסת", אמר חבר מועצת העיר

לא בבית ספרנו? עשרות מתושבי יפו הפגינו אתמול (יום ג') בסמוך לבית הספר עירוני ז' ביפו, במחאה על כך שמנהל בית הספר אסר על התלמידים הערבים במוסד, שמיועד לערבים ויהודים כאחד, לדבר ביניהם בערבית בכיתות. תלמידים שהגיעו להפגנה האשימו אותו בגזענות. הסיפור נחשף לראשונה בעיתון "ידיעות תל-אביב" מרשת "ידיעות תקשורת".

 

בהפגנה השתתף בין השאר חבר מועצת העיר תל-אביב-יפו, אחמד משהראווי. הוא אמר ל-ynet כי ההוראה מקוממת, במיוחד לאור העובדה שערבית מוגדרת שפה רשמית בישראל. "נראה אתכם אוסרים על אביגדור ליברמן לדבר רוסית בכנסת", אמר. "אנחנו מתנגדים להפרעות בכיתה, בין שמדובר בתלמידים ערבים או יהודים, אבל לא יכול להיות שתצא הנחיה כזו לתלמידים ערבים שנמצאים בעיר מעורבת, שבה הם חיים יחד".


מפגינים מול בית הספר. "שגוף אחראי יתערב" (צילום: עופר עמרם)

 

תלמידה ערבייה בבית הספר טענה כי ההחלטה מעידה על התפשטות הגזענות. "כמו שהמנהל מבקש לא לדבר ערבית, הוא צריך לדרוש גם לא לדבר עברית. הוא לא יכול להיות דיקטטור ולהכריז שמותר לדבר רק בעברית, צריך להתחשב גם בתלמידים הערבים". תלמיד אחר סיפר כי המנהל נכנס בעצמו לכיתה וביקש מהתלמידים הערבים שלא לדבר ערבית. "חשבתי שתהיה לו דרך אחרת לדבר אתנו כתלמידים, במקום להשפיל אותנו. צריך שגוף אחראי יתערב בנושא", קרא.


כרזות בהפגנה ביפו. "אם הייתי יודע, לא הייתי בא לפה" (צילום: עופר עמרם)

 

עוד תלמיד, תאמר אטרש, סיפר כי הוא אינו חש סימפתיה מצד הנהלת בית הספר. "אם הייתי יודע שנחיה במצב כזה, לא

הייתי לומד בבית הספר הזה. לא התרגלתי לגזענות, ויש לי חברים יהודים טובים שאני מבלה איתם כל יום. לצערי הרב, המנהל שלנו מחפש להרוס את היחסים בין הערבים ליהודים בבית הספר".

 

סגנית ראש העיר תל-אביב יפו, מיטל להבי, אמרה כי לעירייה לא היה ידוע על הכרזת המנהל, וכי הדבר הובא לידיעתה רק לפני יומיים על-ידי משהראווי. "באתי לבית הספר כדי להגיד באופן כללי שנושא בתי הספר המעורבים של יפו צריך לקבל תשומת לב, ולא יכול להיות שיתחשבו בתלמידים היהודים ויזניחו את התלמידים הערבים. חייב להיות כבוד לכל האוכלוסיות ביפו".

 

את תגובת מנהל בית הספר לא ניתן היה להשיג.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בהפגנה מול ביה"ס. "לשים לב לבתי הספר המעורבים"
צילום: עופר עמרם
מומלצים