שתף קטע נבחר

רבנית שחתמה על המכתב: "ערבים הם האויב"

"הבידול זה מה ששמר על העם היהודי לאורך כל הדורות", הסבירה רבנית שחתמה על מכתב הרבניות. והיוזמת מבהירה: "יש לעצור את התופעה ולא לחכות שהבחורה תישאר בכפר, ואז יהיה קשה להוציא ממנה את התרבות הערבית

מכתב הרבניות, שפורסם אמש (יום ג') ב-ynet, קרם עור וגידים במהירות שיא. "רק שלשום חשבנו על הרעיון, ואתמול כבר עבדנו עליו והוצאנו אותו לפועל", מספרת יוזמת ומארגנת המכתב מטעם ארגון להב"ה, ענת גופשטיין. "כל פנייה שלי לרבנית נענתה מיד בחיוב. רק דיברתי על תופעת ההתבוללות - ומיד חתמו".

 

בראיון ל-ynet סיפרה גופשטיין כי שוחחה עם הרבניות על בעיית ההתבוללות, וגילתה הסכמה גורפת ורחבה: "שוחחנו על כמה הנושא הזה קרוב, והיה ברור שהתופעה הזו התרחבה וגדלה".

 

לטענת גופשטיין, ההתבוללות הגיעה לאחרונה גם לבנות אולפנות וסמינרים. "יוצא לנו לעסוק בשיקום של הבנות, לאחר שהם חוזרות פצועות וחבולות מתוך הכפרים הערביים", היא אומרת. "יש עניין להגביר את המניעה. לעצור את התופעה ולא לחכות שהבחורה הזו תישאר בכפר, ויהיה קשה להוציא ממנה את התרבות הערבית".

 

"אין כאן גזענות"

בתשובה לפניית ynet, התייחסה אחת הרבניות החותמות לשאלה האם הוא אינו מגביר את האנטגוניזם כלפי הדת והרבנים, ואם הוא מסייע בכלל בקידום הנושא: "אני לא מבינה מה האנטגוניזם שאתה מדבר עליו", השיבה. "הרי הבידול זה מה ששמר על העם היהודי לאורך כל הדורות. זה הייחוד שלנו. לא באנו לעשות סערות, באנו להעלות תופעה מאוד כואבת. וכן, צריך לדבר גם על דברים מאוד כואבים. יש פה עניין לדון בתופעה - ומי יותר טוב לדבר עם הבנות מאשר רבניות. יש כאן גם עניין אישי יותר, של בין אישה לאישה".

 

האם בנות שכבר יוצאות עם ערבים, לא יהיו האחרונות להקשיב למכתב כזה?

 

"מתוך ניסיון אני יכולה להגיד שגם בנות שקיבלו חינוך ציוני וטוב - נופלות. למכתב כזה, במיוחד לפני שהן נופלות, יש כוח להרתיע מיצירת מציאות שתאפשר נפילות כאלו. זה בא לעורר את העניין, זה בא לעורר את המערכת החינוכית, שלא יילכו למקום עבודה שהן יודעות שהם יכולות ליפול בו.

 

"ישנן בחורות בגיל 18 ו-19 שעושות שירות לאומי ב'הדסה', ומתחילים איתן ערבים בני 40. ישנם סיפורים כאלה יום-יום, ואף אחד לא מדבר על זה. פשוט קוברים את זה באצטלה של גזענות. אין כאן שום גזענות. ערבים הם אויבים שלנו, ולכן צריך לדבר על זה ולפעול נגד זה".

 

"תהום עמוקה ואפלה"

ח"כ ד"ר מיכאל בן ארי אמר כי "מכתב הרבניות הוא ברוח דבריה של גולדה מאיר ז"ל, שאמרה 'כל מי שנישא בנישואי תערובת מצטרף לששת המיליונים'. תפקידן של הרבניות מאז ומעולם הוא לשמור על קדושת בנות ישראל, ויש לברך אותן על מילוי תפקידן".

 

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ ציפי חוטובלי (הליכוד), אמרה בתגובה למכתב כי "תופעת נישואי התערובת בין נערות יהודיות וגברים ערבים מסוכנת לחייהן של הנשים, שעוברות מסכת התעללות והרחקה ממשפחתן לאחר הנישואין". חוטובלי הוסיפה כי הוועדה שבראשותה תכנס דיון דחוף בדרכים האפשריות למניעת התופעה.

 

בתנועת נאמני תורה ועבודה אמרו בתגובה למכתב כי "כתנועה דתית ציונית אנו מאמינים בחשיבות השמירה על זהות יהודית, ובחינוך הנוער לכך. שמירה על הלאום היהודי היא עניין דתי לגיטימי ונכון, ולא ניתן לראות בו בשום אופן סוג של גזענות. עם זאת, מכתבים פומביים בסגנון זה, פוגעים במקומה של היהדות בחברה הישראלית, ומזיקים לחזון הציוני של מדינת ישראל. שלמות העם ומרקם היחסים בין כל חלקי יושבי הארץ הוא תנאי לקיומנו ושלומנו. המכתב כפי

שפורסם אינו תורם לחיזוקה של היהדות כפי שרצו כותביו, אלא רק יוצר נזק תדמיתי ואמיתי". 

 

הרב מאוריסיו בלטר, נשיא כנסת הרבנים של התנועה הקונסרבטיבית בישראל, אמר כי "כמובן שהתנועה המסורתית אינה תומכת בנישואי תערובת, אך אין לכך קשר לקמפיין השנאה והשיסוי, שמתאים להיסטוריה חשוכה שבה פחד מהזר הפך לרדיפה וציד אדם. מי שמרגיש צורך להתבדל, ראוי שיבדוק את זהותו היהודית. האמונה שלנו מספיק חזקה כדי להתייחס גם ללא יהודים בשיוויון ובכבוד. וכבר אמר הלל הזקן: מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך".

 

הרב גלעד קריב מהתנועה הרפורמית הוסיף כי "החברה הישראלית מידרדרת לתהום עמוקה ואפלה של גזענות ושנאת הזר, בעידודו של ממסד רבני מסית ומשולח רסן. אחד לאחד, מחקים רבני ישראל ובנות זוגם החסודות, את שיטותיהם ומעשיהם של הגרועים בשונאי ישראל, כאילו למדו בקפידה את מסכת ההסתה והדמוניזציה שקדמה לשנות חורבנה של יהדות אירופה. זו היא חרפה וטומאה, שגם אלף טבילות במקווה טהרה לא תצלחנה להסיר".

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"גם בנות סמינר נופלות"
צילום: ישראל ברדוגו
מברך את הרבניות. ח"כ בן ארי
צילום: גיל יוחנן
תכנס דיון דחוף. ח"כ חוטובלי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים