שתף קטע נבחר

חתימה על כרטיס אדי מחייבת המשפחה לתרום?

חתימה על כרטיס אדי משמעותה "הוראה אחרונה" שמטרתה להציל אנשים במקרה ויתאפשר לתרום איברים אחרי מותנו. האם למשפחה זכות לבטל רצון זה שלנו? חוקית כן, אבל בפועל זה כמעט ולא קורה. על-פי המרכז הלאומי להשתלות, הסירוב אמש של משפחת כהן לתרום איברי אב המשפחה, למרות שהיה חתום על כרטיס אדי, היה תקדימי בישראל

למעלה מחצי מיליון ישראלים חתומים על כרטיס תורם איברים של אדי. המשמעות: אם וכאשר יקלעו למצב של מוות מוחי, ניתנת רשותם להשתמש באיבריהם להשתלות והצלת חיים אחרים. אולם חתימה בלבד על כרטיס אדי אינה מספיקה. המילה האחרונה בנושא שייכת למשפחת הנפטר.

 

משפחות נפטרים נטו עד היום לכבד את רצון המת ולתרום איבריו אם חתם על כרטיס אדי ואם היה במצב בו התבקשו לתרום איברים. על-פי המרכז הלאומי

להשתלות, סירובה של משפחת כהן אתמול לתרום את איבריו של אבי המשפחה, הייתה תקדימית בישראל.

 

"כרטיס אדי הוא סוג של צוואה של הנפטר", מסבירה דבורה שרר, דוברת המרכז הלאומי להשתלות, "לרוב, המשפחה יודעת שהנפטר חתם על כרטיס אדי, ובכל מקרה כשאנחנו מיידעים אותם על כך, המשפחה תמיד מכבדת את רצון הנפטר ומסכימה לתרום איברים. מבדיקה שערכנו, זוהי הייתה הפעם הראשונה שבה משפחה בחרה שלא ללכת עם רצון הנפטר".

 

- האם בעולם יש נוהל עוקף החלטת משפחה?

 

"לא, ואנחנו לעולם לא נעשה משהו בניגוד לרצון המשפחה. אבל הידיעה שהנפטר חתם על כרטיס מקלה עליהם להגיע להחלטה ומהר, כדי להספיק להשתיל את האיברים ולא לאבד זמן יקר, אם נקבע מוות מוחי".

 

"צר לי מאוד על החלטתה של משפחת כהן שלא לכבד את רצונו של אבי לתרום את איבריו", אמר ל-ynet פרופ' ג'יי לביא, מנהל היחידה להשתלות לב במרכז הרפואי שיבא, "בכך הם מנעו הצלת חייהם של לפחות שבעה ממתינים להשתלת איברים בישראל. עד היום כל המשפחות ראו בחתימה על כרטיס אדי צוואה רוחנית של הנפטר, דווקא עכשיו, במקרה הכל כך פומבי שיכול היה לשמש דוגמא, אות ומופת לכולם, בעקבות לחץ של רבנים, בחרה המשפחה שלא לכבד את רצונו של אבי".

 

- עלתה טענה שמוות מוחי אינו בהכרח הסוף אם הלב עדיין פועם

 

"אני מדגיש שבכל ההיסטוריה העולמית הרפואית, לא היה ולו מקרה בודד אחד שלאחר שוועדה קובעת מוות מוחי, הלב לא נדם כעבור מספר שעות. ולכן הצער הוא גדול כפליים".

 

אבי כהן בן ה-54 נפצע בגזע המוח בשבוע שעבר בעקבות תאונת קטנוע סמוך למתחם הבורסה ברמת גן. הוא היה מאושפז כשמונה ימים במצב אנוש. הוא עבר בדיקות מקיפות במשך מספר ימים, עד שאתמול, כאמור, נקבע כי אבדה התקווה. פגיעת הראש של אבי כהן היתה חמורה מאוד, בין היתר מכיוון שרכב עם קסדת חצי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
החלטה תקדמית
צילום: תומריקו
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים