שתף קטע נבחר

בכיר במשרד החינוך: "ילדינו לא יודעים עברית"

ד"ר צבי צמרת חשף תמונה מדאיגה על רמת העברית הירודה של תלמידי י"ב - "לא מבדילים בין חולם לשורוק" - ועל הידע שלהם בתולדות המדינה. לדבריו, גם במיונים לצבא המצב עגום: "חברון הוצבה ליד עזה ומעלות ליד ראשון לציון"

למרות טענות משרד החינוך כי בשנים האחרונות חל שיפור בהישגי התלמידים בישראל, יוצא בכיר מתוך המערכת ומתאר תמונת מצב מדאיגה מאוד באשר לרמת התלמידים: רמת העברית ירודה, תלמידים לא יודעים לקרוא טקסט, הידע בגיאוגרפיה דל מאוד ועל תולדות המדינה אין מה לדבר.

 

בכנס שנערך השבוע באוניברסיטת בר-אילן חשף ד"ר צבי צמרת, יו"ר המזכירות הפדגוגית של משרד החינוך, כי על אף טענות המשרד בדבר השקעה מסיבית ותוכניות לימוד חדשניות שהוכנסו למערכת,

מצבם של תלמידי ישראל רחוק מלהשביע רצון. לדבריו, "אנחנו מצמיחים דור חסר פוטנציאל. בהרבה מובנים הבית שלנו בוער וחייבים להתחיל לפעול".

 

"עד שלא נכנסתי למערכת, לא העליתי על הדעת שתלמידים בכיתה י"ב לא מבחינים בין חולם לשורוק", אמר ד"ר צמרת בכנס. לדבריו, "התלמידים לא יודעים לקרוא טקסט מנוקד,

שלא לדבר על זה שהם כמובן לא יודעים מילים. למשל, כשמורה נכנסת לבית הספר ומדברת על שיעור ילודה, התלמידים שואלים אותה לאיזה שיעור היא מתכוונת".

 

חברון, עזה - הכל אותו דבר

ד"ר צמרת הוסיף כי מצבם של התלמידים בידע בגיאוגרפיה לא שונה בהרבה. הוא סיפר כי השתתף בצוות המיונים לתחנת הרדיו גלי צה"ל, "האליטה של הדור הצעיר", כהגדרתו, ונדהם מתשובות הנבחנים, תלמידי תיכון לקראת גיוס. "נתנו להם לצייר מפה אילמת של ארץ ישראל ולהציב בתוכה את מעלות, חברון וערים נוספות. למרבה הצער חברון הוצבה ליד עזה ומעלות ליד ראשון לציון". הוא ציין כי מרוב ייאוש אמר "שאם חברון היתה באמת מוצבת ליד עזה אולי הבעיות הפוליטיות שלנו היו נפתרות".


הדור שלא ידע את רבין. עם יגאל אלון (במרכז) ומפקדי פלמ"ח (צילום: לע"מ)

 

בכנס אמר הפדגוג הבכיר כי הוא יכול לספר על "אלף חוויות מצמררות דומות", וציין כי התלמידים לא מכירים את תולדות מדינת ישראל. "באחד הביקורים שלי במרכז רבין הייתה תמונה של יצחק רבין ויגאל אלון. אחד התלמידים בכיתה י"ב אמר שבתמונה מצולמים רבין ומשה דיין. המדריכה אמרה לו שלמשה דיין יש רטייה בעין, והוא ענה: 'סליחה, זה רבין וזה שרצח אותו, יגאל עמיר. אני פשוט מזועזע מהנעשה במערכת".

 

גם באשר למעמדם הרעוע של המורים בישראל, היתה לד"ר צמרת ביקורת על המערכת בה הוא עובד. "כאשר מורה לתנ"ך רוצה ללמד במשרה מלאה הוא צריך ללמד 12 כיתות ו-400 תלמידים, וכשהיחס כזה אין שום קשר בין התלמידים למורה ולא ניתן ללמד". השנה, הוסיף ד"ר צמרת, ניגשו לבחינות בגרות 14 אלף תלמידים,

אך ששת אלפים מהם לא למדו בכלל ספרות עברית. "אפילו לא נקודה אחת לבגרות, אני מאוד מודאג מזה". הוא ציין כי הציע לאחרונה לשר החינוך, גדעון סער, ולמנכ"ל משרדו להקים ועדה שתבחן מחדש את כל המסגרות של בתי הספר התיכוניים.

 

דיקן הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת בר-אילן, פרופ' זמירה מברך, אמרה בכנס כי "התלמידים המצטיינים שלנו רחוקים מאוד מהתלמידים המצטיינים במדינות אחרות". לדבריה, "אילו היינו מכניסים לבתי הספר מושגים של אוריינות יהודית לא היינו מגיעים לבורות גדולה , התכחשות וחוסר ידע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר צבי צמרת. "חוויות מצמררות"
באדיבות יד יצחק בן צבי
ליד ראשון לציון? מעלות
צילום: דורון גולן
מומלצים