שתף קטע נבחר

נסגר התיק נגד האל"מ שהצדיק הכאת פלסטינים

בסוף השבוע האחרון החליט הפצ"ר לסגור את תיק החקירה נגד אל"מ איתי וירוב, לשעבר מפקד חטיבת כפיר, שתמך לכאורה בהפעלת אלימות כלפי פלסטינים. "הוא התייחס למצבים שבהם זה מתחייב לנוכח המשימה", הסביר

בזמן שהסערה סביב תקרית מותה של מפגינה פלסטינית מגז מדמיע שפיזרו חיילי צה"ל בבילעין עדיין מתחוללת, נסגר בסוף השבוע האחרון תיק החקירה נגד המח"ט שהתיר לכאורה להפעיל אלימות כלפי פלסטינים. הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אביחי מנדלבליט, סיכם בימים האחרונים את חוות דעתו על חקירתו של אלוף-משנה איתי וירוב, לשעבר מפקד חטיבת כפיר, וקבע כי דבריו בבית הדין הצבאי, שבהם נתן לכאורה לגיטימציה להכאת פלסטינים, לא שיקפו את דרכו או את המסרים שהעביר לפקודיו.

 

קצינים בצה"ל הביעו אנחת רווחה לנוכח האופן שבו באה הפרשה אל סופה. "אם הסיפור הזה היה נגמר בהעמדה לדין, זאת הייתה סטירת לחי למפקדים בשטח", הם ציינו. "טוב שעניין הזה נגמר ככה". ראשיתה של הפרשה, שעוררה סערה בצה"ל, הייתה עוד במהלך 2009, בעדות שנתן אל"מ וירוב במשפטו של סגן אדם מלול, אז סמ"פ בגדוד שמשון, שהואשם בתקיפת פלסטיני בעת פעילות מבצעית.

 

וירוב הגן על פקודו, ובעדותו הבהיר כי ישנן נסיבות שבהן מוצדק להפעיל אלימות. בעקבות דבריו, ספג הקצין הערה פיקודית מאלוף פקוד המרכז, ובהמשך נפתחה נגדו חקירה פלילית שגרמה גם לעיכוב קידומו בצבא. במהלך החקירה, נגבו עדויות ממפקדים בחטיבה שנשאלו האם לדבריו של המח"ט בבית הדין היה גם ביטוי מעשי בשטח.

 

בכל העדויות הודגש באופן גורף כי אל"מ וירוב מעולם לא תמך באלימות, מה שככל הנראה שכנע גם את הפצ"ר. "מהעדות שנשא וירוב במשפטו של מלול לא עולה שכוונתו הייתה להתיר הפעלת אלימות לשמה, אלא להתייחס למצבים שבהם הפעלת האלימות מתחייבת לנוכח המשימה, תחושת הכוח והנסיבות המבצעיות", כתב מנדלביט בחוות הדעת המסכמת.

 

הפצ"ר המשיך והרחיב כי "מכלל חומר החקירה עולה שבמסגרת תפקידו כמח"ט כפיר, לא העביר וירוב מסרים בלתי חוקיים בכל הנוגע להתנהלות חיילי החטיבה בלחימה בכלל ומול אוכלוסייה אזרחית בפרט, וכן כי לא נקט בעצמו באלימות כלפי האוכלוסייה המקומית, או שהיה עד להתנהלות מעין זו. אדרבא: מחומר הראיות עולה כי וירוב פעל להפנמת הנהלים וביצוע פעילויות חינוכיות ופיקודיות שנועדו למנוע התנהגות בלתי-חוקית".

 

מנדלבליט ציין גם כי עוד טרם נרשמה לו ההערה הפיקודית, "לא חסך (וירוב) במאמצים והשתמש בכל במה אפשרית כדי להבהיר לפקודיו את הנורמות שיש לנהוג לפיהן".

 

עורך דינו של וירוב, סא"ל (מיל') עודד סבוראי, הביע סיפוק רב על סגירת התיק נגד מרשו. "כבר שנה וחצי שאל"מ וירוב ואנוכי עושים הכל כדי לשכנע את הפרקליטות שדבריו הובנו שלא כראוי, וכי בפועל מדובר בקצין ערכי ביותר, ששם דגש על התנהלות אנושית ומוסרית כלפי האוכלוסייה הפלסטינית. אני שמח שהפרקליטות הגיעה למסקנה זו וכן שוירוב יכול לחזור, עם כי באיחור ניכר, להמשך מסלול השירות המצוין שאפיין אותו עד כה".

 

וירוב, שבשנה האחרונה כבר הודה שנפגע קשות מהפרשה, משמש היום מפקד חטיבת המילואים בצנחנים. סגירת התיק עשויה להשיבו בחזרה לרשימת הקצינים שיקודמו בתפקידם. קצינים שלהם היכרות עמו אמרו ל-ynet כי החקירה עצמה הייתה מיותרת: "וירוב כבר נפגע והחקירה הייתה השיא. הוא צריך היה למלא תפקיד בכיר כבר מזמן. מדובר בקצין ראוי מכל הבחינות, ואסור לצבא לזרוק מתוכו קצינים כאלה - אלא לקדמם", אמר אחד מהם.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל"מ איתי וירוב. יוכל לשוב לדרך המלך
צילום: גיא אסיאג
צילום: רוני שיצר
עו"ד עודד סבוראי. שבע רצון
צילום: רוני שיצר
מומלצים