שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הקראווילות הגיעו לבית אורן: מקווים שזה זמני
  הבוקר החלו להציב בקיבוץ בית אורן מבני מגורים זמניים לתושבים שבתיהם עלו באש בשריפת הענק. בסך הכל יוצבו 20 קראווילות. עופר פולק, תושב המקום, פינה את ילדיו הקטנים: "פסיכולוגים אמרו לנו שלא כדאי להביא אותם בשלב זה"

  הקראווילות הראשונות הוצבו הבוקר (יום ב') בקיבוץ בית אורן, לקראת שיפוץ הבתים שעלו באש בשריפת הענק בכרמל, שגבתה את חייהם של 44 בני אדם. עם אור ראשון עלו שמונה מובילים בכביש הצר שבין עתלית לקיבוץ שבתיו עלו באש, והביאו ארבע קראווילות, שבהן יתגוררו בשנתיים הקרובות התושבים, עד לשיפוץ בתיהם. בסך הכל, יוצבו בבית אורן 20 קראווילות, רובן בשטח של 90 מטר מ"ר, אחרות בגודל של 60 מ"ר ואחת בגודל של 120 מ"ר.

   

  הקראווילות מגיעות לקיבוץ שנשרף בכרמל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בבית אורן מקווים שאכן מדובר בפרויקט זמני וכי בתוך שנתיים יוכלו התושבים להיכנס לבתים המשופצים או הבנויים מחדש. חברי הקיבוץ, שהפכו למחוסרי דיור, השקיפו מהמלון בו הם משתכנים על אתר הבנייה שהוקם במהירות שיא. רק לפני 10 ימים נבחרו החברות שיכשירו את השטח להצבת הקראווילות, וכבר הבוקר הוצבו המבנים הראשונים.

   

  תושב הקיבוץ: "חשבנו שנחזור בתוך כמה שעות"

  עופר פולק, אב לשני ילדים - תינוקת בת 10 חודשים וילד בן שנתיים - מחכה להיכנס לקראווילה בסוף החודש, לאחר שביתו עלה באש. בני המשפחה עזבו את הבית עם פרוץ השריפה בכרמל, עוד לפני הפינוי הרשמי ולא לקחו עמם דבר.

  "התחושה היתה שאנחנו עוזבים רק ליתר ביטחון ושנחזור בתוך כמה שעות. לא ידענו שהאש תשרוף את הבית שלנו ועוד אחרים", סיפר פולק.

   

  הילדים של פולק שוהים בינתיים עם אמם אצל קרובי משפחה. "הפסיכולוגים אמרו לנו שלא כדאי להביא אותם בשלב זה, אלא לאחר שהבית החדש, גם אם הזמני, יהיה מוכן", אומר פולק. הוא עקב אחרי עבודות ההקמה באתר ונכנס לקראווילה הראשונה שהוצבה במקום. "זה די מרשים, זה בית ארעי אמנם, אבל מדובר בבית גדול בשטח של הבית שהיה לנו. אני מתרשם שהמדינה עושה בשלב זה מאמצים רבים כדי להקל על האנשים שביתם נפגע".

   

  מנהלת משרד השיכון במחוז הצפון, שלומית מור, הגיעה לראות את העבודות מקרוב. "אף פעם לא ראיתי את הדברים מתנהלים בצורה כזו מהירה. חלק מהעבודות קיבלו פטור ממכרז ובמקרה אחר הוצאנו מכרז ובחרנו חברה בתוך ימים ספורים, וכבר אנחנו רואים שהמגרשים הוכשרו והמבנים הראשונים מגיעים".


  המבנים הראשונים הגיעו לקיבוץ, הבוקר (צילום: אחיה ראב"ד)

   

  גם מרכז המשק בקיבוץ, הראל ארצי, אמר כי העבודות מתנהלות בקצב מהיר וכי יש תחושה שהולכים לקראת התושבים. לדבריו, הוחלט כי כל הבתים שעלו באש בשולי הקיבוץ ייהרסו וייבנו מחדש, וכעת רק נותר לקבוע האם הדבר יבוצע על-ידי משרד השיכון או באמצעות הרשות המקומית. "גם חברות הביטוח שמטפלות בתכולת הבתים קיבלו הנחיה להתגמש ולעגל כלפי מעלה אם צריך".

   

  מנהל הפרויקט מטעם משרד השיכון, גנדי אוסטרובסקי, אמר ל-ynet: "היום אנחנו מציבים 7 קראווילות, מחר ומחרתיים יוצבו כל השאר, ואחר כך יהיה צורך לעשות את כל התשתיות והשיפוץ של המבנים עצמם - עמיגור תטפל גם בתשתיות הפרטיות של המבנים, כגון חשמל,

  מים וביוב, וגם בתשתיות הכלליות של חיבור המערכות של הקיבוץ". מלבד הצבת הקראווילות, יכשירו באזור דרכים ותשתיות לרכב ולהולכי רגל.

   

  היום יימשכו טקסי האזכרה במלאות 30 לאסון הכרמל, שבו נהרגו 44 סוהרים, שוטרים וכבאים. מחר תיחנך במגדל העמק תחנת הכיבוי החדשה, שתיקרא על שם הכבאי אורי סמנדייב, שנספה כשניסה לכבות את האוטובוס הבוער. 

   

  בחודשים הקרובים צפוי לפרסם מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, דו"ח על מחדלי השריפה בכרמל. לינדנשטראוס, שהגיש דו"ח חמור במיוחד על מחדלי הכבאות זמן קצר לאחר האסון, צפוי להתייחס בדו"ח למחדלים שקדמו לשריפה, בעיקר לליקויים שקרו בשעות הראשונות ולאורך הדליקה.

   

  ראש הממשלה, בנימין נתניהו, העריך הבוקר בישיבת ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, כי עד הקיץ הקרוב תושלם ההכשרה המבצעית של טייסת לכיבוי שריפות. ככל הנראה, בשלב הראשון ייחכרו מטוסים ויושאלו טייסים מקנדה, עד שיוכשרו טייסים ישראלים.הטייסת, שתפעל באחריות צה"ל, תשמש לא רק להתמודדות עם שריפות יער ושריפות ענק, אלא גם לכיבוי דליקות שיגרמו כתוצאה מירי טילים בעת מלחמה.  

   

  Read this article in English

   

  בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המגורים הזמניים, לשנתיים הבאות
  צילום: אחיה ראב"ד
  אחד הבתים שעלו באש בבית אורן
  צילום: אבישג שאר-ישוב
  הנזק כבד
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים