שתף קטע נבחר

קונגרס חדש בארה"ב: הקרב האמיתי רק מתחיל

435 חברי בית הנבחרים ו-37 סנאטורים יושבעו בטקס בוושינגטון. הנשיא יכול להביט בחשש על הרוב הרפובליקני בבית הנבחרים שינסה להכשיר את הקרקע להדחתו בשנה הבאה

הקונגרס ה-112 של ארצות הברית מתכנס מחר (ד') לישיבתו הראשונה בגבעת הקפיטול, שבמהלכה יושבעו 435 חברי בית הנבחרים ו-37 סנאטורים חדשים. מימוש רצון הבוחר במערכת הבחירות האחרונה מעביר את השליטה בבית הנבחרים לידי הרפובליקנים לראשונה זה ארבע שנים ומותיר רוב דמוקרטי קטן יותר בסנאט.

 

ב-2 בנובמבר חוללו הרפובליקנים מהפך מוחלט בוושינגטון כשהגבירו את כוחם מ-179 צירים ל-242 צירים בבית הנבחרים, בעוד הדמוקרטים ירדו מ-255 ל-193. ננסי פלוסי, האשה הראשונה בהיסטוריה האמריקנית שכיהנה כיושבת ראש בית הנבחרים, תיאלץ להעביר את הפטיש לג'ון ביינר השמרן.  


המחוקקים החדשים בדרך. גבעת הקפיטול בוושינגטון (צילום: AP)

 

בסנאט הצטמצם הרוב הדמוקרטי מ-59 מושבים - 57 חברי המפלגה ושני עצמאים שהצטרפו לסיעה -ל-53 בלבד. הארי ריד, שצלח את הבחירות בקושי רב,

ימשיך לכהן כמנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט. אמנם מדובר ברוב למפלגתו של הנשיא ברק אובמה, אולם הדמוקרטים יתקשו להעביר חוקים משום שדרוש רוב של 60 כדי לסכל "פיליבסטר" - זכותם של חברי המיעוט לנאום ללא הגבלה כדי למנוע הצבעה, וכך לחייב את הרוב לקבל החלטה בתיאום עם הצד השני.

 

הנשיא אובמה, ששב היום לבית הלבן בתום חופשתו בהוואי, ימצא וושינגטון שונה מזו שעזב לרגל חג המולד. הוא יצטרך להתמודד עם בית נבחרים שינסה לסכל את מהלכיו בכל הזדמנות בשנתיים הבאות כדי למנוע ממנו להציג הצלחות בבחירות לנשיאות ב-2012. 

 

מלבד הרצון הרפובליקני לפגוע במעמד הנשיא, השגת פשרה עם הרפובליקנים תהיה קשה במיוחד גם לאור המצב הפנימי של מפלגת האופוזיציה. בבחירות האחרונות ניצחו שורה של מועמדים רפובליקנים המזוהים עם תנועת "מסיבת התה" השמרנית. צירים אלה, בהם לא פחות מ-60 חברים חדשים בבית הנבחרים, נבחרו בזכות מצע הקורא לקצץ באופן דרסטי בתקציב הפנים וכן בסיוע החוץ למדינות זרות.

 

אנשי "מסיבת התה" זועמים על ההנהגה הרפובליקנית הממוסדת, שאפשרה לאובמה לקדם פשרות בכמה הצבעות חשובות לפני פגרת החורף. השאלה הגדולה ששואלים הפרשנים הפוליטים היא אם הנבחרים החדשים הללו ישנו את וושינגטון, או שוושינגטון תשנה אותם. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היום הגדול שלו. ביינר
צילום: AP
מעבירה את הפטיש. פלוסי
צילום: רויטרס
שרד, בקושי. ריד
צילום: AP
הקרב רק מתחיל. אובמה
צילום: פיט סאוזה, הבית הלבן
מומלצים