שתף קטע נבחר

נתניהו: הסכמתי להקפאה, האמריקנים לא

ראש הממשלה נתניהו הפתיע בוועדת החוץ והביטחון וסיפר שדווקא הסכים להארכת ההקפאה, "אמרתי לאובמה שאוכל להעביר את זה בקבינט, ואז האמריקנים ירדו מהעניין". יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני תקפה: "לא מאמינים לך"

מי דובר אמת - נתניהו או אובמה? אחרי שהתנגד להארכת הקפאת הבנייה בהתנחלויות, מפתיע הבוקר (יום ב') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בהצהרה בוועדת החוץ והביטחון שישראל היתה מוכנה להמשך הקפאת הבנייה, "אולם בסופו של דבר, ארה"ב החליטה לא ללכת לכיוון הזה ובצדק, ועברה למתווה של שיחות לצמצום פערים, כדי לדון בנושאי הליבה".

 

"עשינו הכל, כולל הקפאה לתשעה חודשים, וכשהפלסטינים נכנסו למהלך לקראת סיום ההקפאה, הנושא שהעלו היה המשך של ההקפאה לשלושה חודשים. האמת שהיינו מוכנים גם לזה, בניגוד למה שפורסם שישראל סירבה להארכה", אמר נתניהו, וסיפר על המגעים לקראת המשך ההקפאה שניהל מול האמריקנים: "אמרתי לאובמה שאוכל ללכת לקבינט ואצליח להעביר את זה בקבינט, את עניין ההקפאה, אז הגיעה ההודעה האמריקנית שהם מבקשים לרדת מהעניין".


האמריקנים ירדו מהעניין. נתניהו מגיע לוועדה בכנסת, היום (צילום: AP)

 

לדבריו, "האמריקנים אמרו שזה לא יכול להוביל למצב טוב, אלא למתווה אינסופי של הקפאה. למרות הכל, הסכמתי לזה". הוא הודה כי המגעים עם הפלסטינים תקועים. עד אמצע החודש, ואולי אף השבוע, יגיעו שליחים אמריקנים לישראל, "כדי לצמצם פערים ולבחון התקדמות בסוגיות הליבה". ראש הממשלה האשים את הפלסטינים באחריות למבוי הסתום המדיני: "שום הסכם קואליציוני לא יעצור מהלך מדיני. מהיום שהקמתי ממשלה פניתי לאבו מאזן אך לא נעניתי. קיימתי את נאום בר-אילן, ועשינו פעולות רבות לקדם את התהליך והפלסטינים לא התקדמו אף מילימטר". "היו לי הרבה שיחות עם אבו מאזן אבל לא היה שינוי ושום תזוזה בעמדות הפלסטיניות", אמר.

 

ראש הממשלה הוסיף כי מאז שנת 1996 הוא תומך בפיתרון של שתי מדינות לשני עמים, ושאפילו התבטא בנושא בליכוד. בתגובה לדברים אמרה בוועדה יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, כי "מדהים איך אתה מתאר מציאות אלטרנטיבית וטוען שזו האמת. בשנת 2002 הודעת במרכז הליכוד 'שכן למדינה יהודית פירושו לא למדינה הפלסטינית, וצריך להגיד לה לא'. נראה אותך מתחיל בשינוי עמדת הליכוד הרשמית". לדבריה, "לא מאמינים לך כי אתה מדבר אחרת בפורומים שונים, ואתה נבחן לפי התוצאות שלך ולא לפי הדיבורים שלך. התוצאה היא אפס ואפילו מינוס". 

 

"הסורים רוצים הכל מראש"

בעניין סוריה, אמר נתניהו: "אנו מוכנים ורוצים משא ומתן עם סוריה, הבעיה היא שכיום הסורים רוצים את הכל מראש. הסורים דורשים את כל השטח עוד לפני שהם מוכנים לפתוח במשא ומתן. אנחנו באמת מעוניינים להתקדם בערוץ זה. לא חסרים שליחים, הבעיה היא שהם רוצים את כל השטח לפני משא ומתן".

 

באשר למצב בלבנון, לקראת פרסום הדו"ח על רצח ראש הממשלה לשעבר, רפיק אל-חרירי, הביע ראש הממשלה תקווה שהמצב יילך ויתבהר: "אנחנו לא מעורבים בעניין, ובוודאי אין לנו שום עניין להצית את הגבול". 

 

אחרי הגדר בגבול מצרים, ההולכת ונבנית באיחור של כמה שנים, בוחן ראש הממשלה, הקמת גדר גם בגבול ירדן, לצורך מאבק במסתננים. הוא אמר בוועדת החוץ וביטחון: "יכול להיות שנצטרך להמשיך את הגבול שאנו בונים עתה עם מצרים, אנחנו בודקים את זה, כדי למנוע הסתננות ממדינות נוספות. הכוונה היא לבנות גדר בערבה על גבול ירדן".

 

הוא ציין שגם ספרד הקימה גדר, כדי למנוע הסתננות ממדינות צפון אפריקה. באשר לפעילותה של מצרים למנוע הברחות והסתננות, אמר נתניהו: "מצרים פועלת למנוע הברחות- אך הן נמשכות".

 

ראש הממשלה התייחס בדיון לנושאים נוספים, בהם היחסים עם טורקיה: "המגעים נמשכים. ההתדרדרות החלה מזמן, עוד בפגישתם של פרס וארדואן בדאבוס. כרגע הם פונים לעולם המוסלמי על חשבון ישראל. בזמן השריפה בכרמל ראיתי חלון הזדמנויות - כשהמטרה למנוע מצב שחיילי צה"ל יועמדו לדין, המגעים נמשכים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוצה גדר גם עם ירדן. נתניהו
צילום: AP
ישראל סירבה לסיום ההקפאה
צילום:רויטרס
מומלצים