שתף קטע נבחר

הטעות של נביאי הזעם הדמוגרפים

הדמוגרפוביה הפכה לגורם השפעה מרכזי על מעצבי מדיניות, בסוגיית גבולותיה העתידיים של המדינה. אבל כדאי לשים לב לנתונים האמיתיים, כי מישהו מנפח מספרים

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה הפלסטינית (למס"פ) הכריזה בחודש שעבר, כי בשנת 2014 ישתווה מספר היהודים והערבים מערבית לירדן ויחל עידן הרוב הערבי. דמוגרפים ופוליטיקאים ישראלים מהדהדים את התחזית וטוענים שנסיגה גיאוגרפית מיהודה ושומרון תמנע שואה דמוגרפית. הם אינם מפקפקים בנתונים הפלסטינים "מכיוון שהלמס"פ מקצוענית ואמינה והנורווגים והאו"ם בדקו את הנתונים". האמנם?

 

במקום לקיים דיון ציבורי על עתיד רכסי יהודה ושומרון, המתמקד בנושאי ביטחון, היסטוריה, דמוקרטיה ומוסר, מתקיים מסע הפחדה דמוגרפי המטפח פטליזם, מכרסם בעמדת המיקוח ובכושר העמידה של ישראל, ומתריע שהיהודים נידונו להפוך למיעוט בין נהר הירדן לים התיכון. האמנם?

 

המציאות חושפת את נביאי הזעם הדמוגרפי בערוותם, לפחות, מאז סוף המאה ה-19. במרס 1898 טען ההיסטוריון והדמוגרף היהודי המוביל, שמעון דובנוב, שבשנת 2000 יהיה בארץ ישראל מיעוט של 500,000 יהודים ושאין בסיס דמוגראפי לציונות. בשנות ה-40 צפה פרופסור רוברטו בקי - מייסד הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה והגורו של הממסד הדמוגרפי והסטטיסטיקאי בישראל - שהיהודים יהפכו למיעוט גם בגבולות החלוקה. הוא לחץ על בן גוריון לדחות את הקמת המדינה וטען שמספר היהודים לא יעלה על 2.3 מיליון ב-2001, מיעוט של 34% בארץ ישראל.

 

מ-1967 מנסים תלמידי פרופסור בקי לשכנע את כל ראשי הממשלה לשעבד את שיקולי הביטחון הלאומי ל"שד הדמוגרפי" ולהקריב גיאוגרפיה וטופוגרפיה חסרי-תחליף מבחינה ביטחונית והיסטורית על מזבח הדמוגרפיה. ב-2010 הם מתמידים במורשת פרופסור בקי: המעטה בהערכת הפריון היהודי (2.9 לידות לאישה ובמגמת גידול), למרות שהוא גבוה ממרבית מדינות ערב (סוריה - 2.9, ירדן - 2.8, מצרים - 2.5, כווית - 2.5); האדרת הפריון הערבי, למרות מגמת הצניחה המהירה; התעלמות ממאזן ההגירה השלילי הערבי מיו"ש ועזה, הנמשך מאז 1950, להוציא שש שנים; וזלזול בפוטנציאל העלייה - בסוף שנות ה-80 (כמו היום!). הם טעו ב-50% בהערכת מספר יהודי ברה"מ וטענו שאין סיכוי לעלייה מסיבית גם אם יפתחו השערים.

 

מפקד מנופח

ב-1997 התקיים מפקד האוכלוסין הראשון של הרשות הפלסטינית. בראיון ל"ניו יורק טיימס" טען ראש הלמס"פ, חסן אבו-ליבדה: "מפקד האוכלוסין הוא האינתיפאדה האזרחית". ואכן, המיפקד "ניפח" את מספר ערביי יו"ש ועזה ב-650,000 (30%) על ידי ספירת תושבים השוהים בחו"ל למעלה משנה, "ספירה כפולה" של ערביי ירושלים, ועוד. המפקד יצר גל של טרור פסיכולוגי בדמות תחזיות "מנופחות", שהיכו את מעצבי המדיניות בישראל בדמוגרפוביה - פחד בלתי הגיוני מדמוגרפיה - והגדילו את היקף התרומות לרשות הפלסטינית מהקהיליה הבינלאומית ואת אספקת המים מישראל.

 

בדצמבר 2010 פרסמה הלמס"פ אומדן אוכלוסין "המנפח" את מספר ערביי יו"ש ב-66% (1.6 מיליון ולא 2.5 מיליון) ואת מספר ערביי עזה ב-23% (1.3 מיליון ולא 1.6 מיליון). האומדן כולל למעלה מ-400,000 תושבים השוהים בחו"ל למעלה משנה, "ספירה כפולה" של 240,000 ערביי ירושלים, מתעלם ממאזן הגירה שלילי ערבי מאז 1997 (למעלה מ-10,000 ממוצע שנתי) ו"מנפח" את מספר הלידות בכ-30,000 לשנה.

 

הדמוגרפוביה הפכה לגורם השפעה מרכזי על הלך הרוח בקרב מעצבי מדיניות ודעת קהל בפרט, והציבור בכלל, בסוגיית גבולותיה העתידיים של המדינה, למרות זינוק של 50% במספר השנתי של לידות יהודיות מ-1995, לעומת 0% במספר השנתי של הלידות הערביות (כתוצאה ממודרניזציה מואצת). חרף מחקר "הבנק העולמי" מ-2006 המתעד "ניפוח" של 32% במספר הלידות הפלסטיניות. על אף הרוב היהודי של 66% מערבית לירדן ללא עזה (58% כולל עזה), הנהנה מרוח גבית דמוגרפית. וגם תוך התעלמות מפוטנציאל עלייה מסיבית עקב הקריסה הכלכלית בעולם והקצנת האנטישמיות. קיימת בעיה דמוגרפית, אך אין מאכלת דמוגרפית על צווארנו!

 

דר' דוד פסיג, עתידן וראש המגמה לטכנולוגיות תקשורתיות באוניברסיטת בר-אילן, מנתח בספרו, "2048", את קריסת התחזיות הדמוגרפיות הגלובליות והאזוריות ואת פריחת הדמוגרפיה היהודית בישראל. לדבריו, קצב הידלדלות שיעור הפריון המוסלמי הוא המהיר בעולם, לעומת הגידול בשיעור הפריון היהודי בישראל. ב-2010 ירד שיעור הפריון הערבי-ישראלי לרמה הנמוכה ביותר מאז הקמת המדינה, עקב זינוק חסר-תקדים בהשתלבות מוצלחת של הערבים בתשתיות התברואה, החינוך, התעסוקה, המשפט, המימון, התרבות והספורט. "אצל הפלסטינים, הריבוי הטבעי ושיעורי הפריון דומים לאלה של אחיהם הקרובים ביותר, הירדנים (2.8 לידות לאישה)".

 

האם יש מקום לפסימיות דמוגרפית ב-2011 כאשר הרצל ב-1900 (8% מיעוט יהודי) וובן-גוריון ב-1947 (33% מיעוט יהודי) היו עתירי אופטימיות. האם נכון לשעבד חזון וביטחון לאומי לקשיים דמוגרפים ב-2011, כשבן-גוריון וממשיכיו שידרגו את הדמוגרפיה כדי לקדם חזון וביטחון לאומי מ-1948 עד 1992?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רמאללה בשנה שעברה
צילום: AFP
מומלצים