שתף קטע נבחר

תוך עשור: מספר מטופלי הרווחה כמעט הוכפל

דו"ח של משרד הרווחה קובע כי כל משפחה חמישית בישראל נזקקת לסיוע, וכך גם רוב אוכלוסיית העולים מאתיופיה. הנתונים מראים כי הפערים העדתיים קיימים גם בדור השני: מספר הפניות מצאצאי יוצאי אפריקה כפול מזה של אמריקה ואירופה

יותר ויותר ישראלים נאלצים להידפק על דלתות מוסדות הרווחה כדי לשרוד. זו תמונת המצב העולה מדו"ח של משרד הרווחה שפורסם היום (ג'). לפי הנתונים, חל בתוך עשור זינוק במספר המשפחות המטופלות על-ידי גורמי הרווחה, מ-298 אלף ב-1998 ליותר מ-433 אלף ב-2009. משמעות הדבר היא כי כל אחת מתוך חמש משפחות בישראל מטופלת על-ידי רשויות הרווחה.

 

 

הדו"ח משקף את מצבם הקשה של יוצאי אתיופיה בישראל, שיותר מ-60 אחוזים מהם רשומים בלשכות הרווחה. אחוז זעום מבין המטופלים בא מרקע של אלימות, ואילו היתר סובלים ממצוקות של עוני, מצב בריאותי ירוד או תפקוד לקוי של ההורים.

 
נוסף על כך, הצביעו הנתונים על כך שרוב הפונים לשירותי הרווחה הן נשים, ששיעורן עומד על 54 אחוזים מבין המטופלים.

 

הקשישים מהווים רק חמישית מבין הנזקקים לשירותי הרווחה, שמחציתם מוגדרים בגילאי עבודה - קרי בני 18-64. ילדים ונוער עד גיל 17 מהווים כשליש מבין המטופלים.

 

ממצאי הדו"ח מצביעים על כך שלמרות השנים שחלפו מאז קום המדינה, נותרו הפערים העדתיים שרירים וקיימים, והם נתנו את אותותיהם גם בסוגיה זו. לפי הנתונים, שיעור ילידי ישראל המהווים דור שני לעולי מדינות אפריקה מבין הפונים לשירותי הרווחה גבוה פי שניים מזה של חבריהם שמוצא אבותיהם ממדינות אירופה או אמריקה.

 

הם, יחד עם אוכלוסיית העולים ממדינות ברית-המועצות לשעבר, מפגינים נוכחות דלילה יחסית בלשכות הרווחה - ומהווים 13 אחוזים מבין הפונים אליהן.

 

נתון מפתיע העולה מן הדו"ח מצביע על כך שרוב גדול של 73 אחוזים מהפונים לשירותי הרווחה הם יהודים, ורק מיעוטם משתייכים למגזר הערבי. ממצא נוסף קובע כי 35 אחוזים מקרב המשפחות החד-הוריות מטופלות בגורמי הרווחה.

 

שר הרווחה, יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר כי המציאות הקשה שמשתקפת בדו"ח מחייבת התאמה ראויה של המערכת למספרם הגובר של הפונים. "העובדה שחמישית מאזרחי ישראל נזקקים לשירותי הרווחה היא הוכחה לכך שהביטחון חברתי לא פחות חשוב מהביטחון הלאומי. למצב זה יש השלכה ישירה על העומס המוטל על העובדים הסוציאליים. זה מחייב שינוי בתנאי שכרם והעסקתם של אלו העומדים בחוד החנית של רשת הביטחון החברתית לאזרחי המדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים