שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מחקר ברמב"ם: נרגילה מזיקה כמו 100 סיגריות
  חוקרים בבי"ח רמב"ם גילו כי כבר לאחר חצי שעת עישון נרגילה, נגרמת פגיעה משמעותית בתפקוד הריאות, עלייה בלחץ הדם ודופק וירידה בחימצון הדם. המומחים: במנת נרגילה אחת כמות ניקוטין השווה ל-10 סיגריות וכמות רעלנים השווה ל-100 סיגריות

  מחקר מצא כי די בחצי שעת עישון נרגילה כדי לגרום לנזק משמעותי ללב ולריאות. החוקרים, מבית החולים רמב"ם, מזהירים כי הנרגילה מכילה כמות עצומה של רעלנים וטבק החודרים ישירות לגוף בהיעדר פילטר, ומזיקים הרבה יותר מסיגריות. זהו אינו המחקר הראשון שחושף את הסכנות שבנרגילה. ב-2009 מצאו חוקרים בבריטניה כי עישון של נרגילה בודדת מעלה את רמות חד-תחמוצת הפחמן בדם פי 5 לפחות, בהשוואה לאלה מעישון סיגריה בודדות.

   

 1. הצטרפו לעמוד של ynet בפייסבוק
 2.  

  תערובת הפירות שמצוירת על אריזת הטבק מכילה מולסה (חומר מתוק שמופק מסוכר) וכן זפת, בנזופירן, ארסן, כרומיום ועופרת, שעלולים לגרום מחלות סרטן שונות, כמו סרטן הריאה, החניכים, השפתיים ושלפוחית השתן.

   

  "חצי שעה של עישון היא הרסנית"

  במחקר החדש שנערך בראשותה של פרופ' לאה בנטור, מנהלת יחידת הריאות בבית החולים רמב"ם בחיפה, נכללו 45 נבדקים בגילאי 18 ומעלה. ממוצע

  הגילאים עמד על 32 וכלל נשים וגברים. כל הנבדקים הוזמנו לעשן נרגילה זהה ובה טבק בטעם תפוח הקרוי Double Apple מתוצרת מיובאת ממצרים, חברה פופולרית בישראל, וגחל זהה.

   

  הנבדקים עברו, טרם עישון הנרגילה ואחרי עישון בן חצי שעה, בדיקות שכללו לחץ דם, דופק, נשימות, רמות החומר קרבוקסי-המוגלובין בדם, ותפקודי ריאות. 

   

  תוצאות המחקר הראו כי כבר לאחר חצי שעת העישון נרשמה פגיעה משמעותית בגוף: נרשמה עלייה משמעותית ברמות החומר הרעיל קרבוקסיהמוגלובין עד כדי עלייה של 26%. עלייה כזו מצריכה לרוב טיפול בחמצן בבית חולים, ולעתים גם טיפול בתא לחץ.

   

  עוד נמצא כי רמת הקרבוקסיהמוגלובין עלתה יותר בנשים מאשר בגברים. ממצא זה, לדברי החוקרים, מתאים לעובדה הידועה שנשים רגישות יותר לפגיעות הטבק מאשר גברים. המחקר הראה גם כי חלה עלייה בדופק ובלחץ הדם של הנבדקים לאחר העישון וירידה משמעותית בתפקודי הריאות, עובדה המרמזת, לדברי החוקרים, כי הנרגילות עלולות לגרום למחלת ה- COPD (מחלת ריאות כרונית קשה) בדומה לסיגריות.

   

  "במנת נרגילה אחת רמת הניקוטין שווה ל-10 סיגריות ורמת רעלנים אחרים שווה ל-100 סיגריות", הסבירה ל-ynet פרופ' בנטור, "הגחל המשמש בנרגילה הוא סינתטי שמכיל פחם וחומרי תעשיה ופסולת. עישון הגחל שאינו עובר סינון חודר ישר לגוף וגורם לנזקים קשים ביותר, הרבה מעבר לעישון סיגריות".

   

  "הנרגילה נראית תמימה בזכות המים וריח הפירות, אך היא מסוכנת ביותר",

  סיכמה פרופ' בנטור, "המחקר שלנו הראה כי די בעישון חצי שעת נרגילה כדי להביא לשינויים הרסניים בגוף. גם ממחקרים קודמים רואים שעישון נרגילה מעלה שכיחות של סרטן ריאות, ברונכיטיס וגם זיהומים בשל ההעברה מפה לפה כמו גם עליית לחץ דם ועלייה בשכיחות מחלות לב וכלי דם, הרבה יותר מסיגריות. ההורים חייבים לדעת שהנרגילות אינן תמימות ולמנוע מהילדים להתחיל לעשן נרגילה, הרגל שיכול להפוך לכרוני ומסוכן – לא פחות מעישון סיגריות".


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים