שתף קטע נבחר

הפצוע במבצע לחילוץ וקסמן מונה לדובר צה"ל

עם כניסתו של יואב גלנט ללשכת הרמטכ"ל ימלא את מקומו של אבי בניהו ליאור לוטן, מפקד צוות המו"מ המטכ"לי לשעבר

אלוף-משנה (מיל') ליאור לוטן הוא שימלא את תפקיד דובר צה"ל במהלך כהונתו של יואב גלנט כרמטכ"ל - כך אישר הערב (יום ד') שר הביטחון, אהוד ברק, בהתאם להמלצתו של הרמטכ"ל המיועד בנושא. לוטן, שבניגוד לקודמיו מגיע לתפקידו החדש מרקע מבצעי, החל את שירותו בסיירת מטכ"ל, עד שבמרוצת השנים התקדם לתפקידו האחרון בצבא - כמפקד צוות המשא-ומתן המטכ"לי.

 

 

לוטן ייכנס לתפקידו בתוך מספר שבועות, אחרי החילופים בלשכת הרמטכ"ל שייערכו בחודש הבא. הוא יועלה לדרגת תת-אלוף, ויתפוס את כיסאו של דובר צה"ל הנוכחי, אבי בניהו.

 

בתקופה האחרונה העסיקה שאלת מינוי הדובר הבא רבים בצבא ומחוצה לו. לנוכח מערכת היחסים המתוחה בין בניהו לבין גלנט, היה ברור כי הראשון לא ימשיך בתפקידו בימי הרמטכ"ל הבא. הסוגיה המרכזית עסקה בשאלה האם לתפקיד ימונה אדם מהתקשורת, או דווקא גורם מהמערך המבצעי שבמהלך שירותו נגע לא אחת בתחום.

 

בסופו של דבר, נבחר לוטן כמי שנחשב לבעל ניסיון פיקודי עשיר, ובו זמנית גם מכיר היטב את התנהלות המערכות האזרחיות - בזכות התפקידים שמילא מחוץ לצבא. ב-1994 קיבל לוטן את צל"ש הרמטכ"ל על חלקו בקרב לשחרור החייל החטוף נחשון וקסמן, שם נפצע קשה.

 

בתפקידו האחרון עסק בסוגיות העולות במצבים שבהם נלקחים בני ערובה, וכן שימש ראש מחלקת שבויים ונעדרים באגף המודיעין בצה"ל. הוא אף לקח חלק בפעילות מבצעית בימי מלחמת לבנון השנייה.

 

מחוץ לשורות הצבא, כיהן לוטן כמנהל המכון למדיניות נגד טרור וכמרצה בבית הספר לממשל במרכז הבינתחומי בהרצליה.

 

הוא בעל תואר במשפטים מאוניברסיטת בר-אילן ועו"ד בהכשרתו, ונחשב למומחה בתחומי משא-ומתן במצבי משבר והתמודדות מול טרור.

 

קצינים בצה"ל בירכו הערב על החלטה למנותו לדובר צה"ל הבא. "הוא בעל אישיות כריזמטית, מכיר היטב את הצבא על כל גווניו ואין ספק שיצליח", אמר גורם צבאי. אחר אמר: "מדובר בבחירה ראויה, אדם עם פוטנציאל רב. בהרבה מובנים הוא ההפך מבניהו, ויוכל לעמוד היטב מול האתגר הצפוי לו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
ליאור לוטן. הפנים החדשות של צה"ל
צילום: עופר עמרם
מומלצים