שתף קטע נבחר

תמה השביתה בנמלים; תוספות שכר לעובדים

השביתה שנמשכה שלושה ימים מסתיימת הלילה בעקבות הסכם בין האוצר וההסתדרות; העובדים, שגם כיום מקבלים שכר גבוה מאוד, יקבלו תוספות שכר שינועו בין 6% ל-11%

עובדי נמלי הים - חיפה, אשדוד ואילת - שבים הלילה (ה') לעבודה סדירה, לאחר ששבתו מיום שני בבוקר. במהלך הלילה והבוקר ייכנסו לנמלי חיפה ואשדוד עשרות האוניות שנתקעו מחוץ לנמלים בשל השביתה ויפרקו, ובמקביל, יטענו העובדים את הסחורה שאמורה להישלח לחו"ל. באיגוד לשכות המסחר מעריכים כי השביתה גרמה למשק נזק של למעלה מ-100 מיליון שקל, בעיקר ליצואנים. 

 

הפסקת השביתה הושגה בזכות הסכם שנחתם הלילה בתום משא ומתן מרתוני בין הממונה על השכר באוצר, אילן לוין ליו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, אבי ניסנקורן וראשי הוועדים של הנמלים, בתיווכו של יו"ר התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש.

 

ההסכם קובע כי כל עובדי הנמלים - שכבר כיום הם בין בעלי השכר הגבוה ביותר במגזר הציבורי, עם שכר שעומד, לפי נתוני ההסתדרות, על ממוצע של 26 אלף שקל ברוטו בחודש - יקבלו תוספת שכר של 6%. זאת, בדומה לתוספת השכר שהובטחה לכלל עובדי המגזר הציבורי. בניגוד לשאר העובדים, שיקבלו את התוספת בשלוש פעימות של 2% לשנה, יקבלו עובדי הנמלים את התוספת בשני שלבים של 3% לשנה, בפברואר 2011 ובפברואר 2012.

 

עוד הוסכם כי עובדי דור ב' - העובדים החדשים בנמלים, ששכרם הממוצע עומד, לפי נתוני האוצר, על 14 אלף שקל בלבד ברוטו לחודש "בלבד", יקבלו תוספת נוספת של 5% לשכרם, ובסך הכל, יקבלו תוספת של 11%. זאת, כיוון שעובדי דור ב' לא קיבלו תוספת שכר כבר למעלה מ-7 שנים, וגם לא נהנו מהמענקים הנדיבים שהממשלה חילקה לעובדים עם רפורמת פיצול רשות הנמלים לחברות בשנת 2005.

 

בנוסף, שופרו תנאי פדיון ימי החופשה והמחלה של העובדים. עוד הוסכם כי יוקם צוות משותף של משרד האוצר, הנהלות הנמלים והעובדים לבחינת ולקידום התוכנית להפרטה ולהנפקה של הנמלים - אך בלא כל התחייבות של העובדים כי ההנפקה, שהייתה אמורה להיות חלק מהרפורמה שהוסכם עליה בשנת 2005, תצא לפועל.

 

איגוד לשכות המסחר ביקש היום מבית הדין הארצי לעבודה להפסיק את השביתה, אך בית הדין החליט שלא לדון בבקשה עד מחר בבוקר. בעקבות ההסכם, אמור להתבטל הדיון שנקבע למחר.

 

עובדי הנמלים דרשו תוספת שכר של 9%, ומשרד האוצר הצהיר כמה וכמה פעמים כי זוהי דרישה מופרזת ולא סבירה. באוצר טענו היום כי ההסתדרות הודיעה אמש שהיא מעלה את דרישתה ל-15%, אף שההסתדרות הכחישה את הטענה מכל וכל. בעקבות ההסכם, נמסר ממשרד האוצר כי: "מדובר בהישג גדול לאוצר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנכ"ל נמל חיפה, מנדי זלצמן, ויו"ר הוועד, מאיר תורג'מן
צילום: אבישג שאר-ישוב
יו"ר ועד נמל אשדוד, אלון חסן
שר האוצר, יובל שטייניץ
צילום: עידו ארז
מומלצים