שתף קטע נבחר

אחרי עוד הסתבכות באתיופיה, סטאין אלוף ישראל

מרתון טבריה: הרץ הגיע היישר משדה התעופה וקבע 2:18.57 שעות: "חבר ביקש שאעביר ארצה 16 אלף שקל, וזה אסור באתיופיה". אלופת הארץ היא יערה זנגי, אך הישראלים לא השיגו את הקריטריונים לאליפות העולם. צ'מלאני הקנייתי זכה במרוץ

מרתון טבריה ה-34 הסתיים ללא שיא חדש, אבל עם אלוף חדש. הזוכה המאושר הוא סטפן צ'מלאני מקניה, שסיים במקום הראשון עם שיאי אישי של 2:10.02 שעות. צ'מלאני שיפר בכמעט ארבע דקות את שיאו האישי, אולם לא שבר את שיא המרתון, שעומד על 2:08.07 שעות. "אני מאוד מתרגש מההישג שלי היום ומאוד שמח", סיכם צ'מלאי. "כי שברתי את שיאי האישי. אולי בשנה הבאה אבוא ואוריד עוד שלוש דקות מהזמן שלי היום".

 

 

מזג האוויר שקידם את פני הרצים והרצות הבוקר (ה') היה נינוח אבל מעט חמים, מה שבוודאי פגם במאמצים לשבירת השיא. למקום השני הגיע פטריק טמבה מצרפת, שסיים בזמן של 2:10.09 שעות. את המקום השלישי תפס קנייתי נוסף, ג'וליוס וואהום, שהגיע שתי שניות לאחר טמבה (2:10.11 שעות).

 

צ'מלאני המנצח זכה בפרס כספי של 20 אלף דולר, אולם אם היה שובר את שיא המרתון היה גורף לכיסו עוד 30 אלף דולר. הרץ במקום השני זכה ב-12 אלף דולר והשלישי זכה בעשרת אלפים דולר.

 

בין הנשים, שלוש רצות מאתיופיה זכו במקומות הראשונים: אביינש סיסאי ניצחה עם זמן של 2:44.31 שעות, לפני גאשהאו הבטמאש (2:48.45 שע') וביקילה וולדש (2:50.13). "אני לא מנוסה במרתון", סיכמה סיסאי, "כך שהיה לי קשה היום. מזג האוויר היה בסדר, כך שבסך הכול אני מרוצה".


סטאין בטבריה. "רוצה להגיע ללונדון 2012" (צילוםף אורן אהרוני)

 

סטאין שוב הסתבך באתיופיה, נחת בארץ, לקח מונית ורץ

אצל הישראלים היתה אכזבה גדולה, משום שאף אחד מבין הרצים כחול-לבן לא השיג את הקריטריון לאליפות העולם השנה בדרום קוריאה - 2:17.00 שעות.

 

אלוף ישראל החדש-ישן הוא היילה סטאין בן ה-56, ותיק רצי המרתון בארץ, שסיים את המסלול עם זמן של 2:18.57 שעות, שהספיק לו למקום ה-19 הכללי. סטאין הגיע היום בחמש בבוקר לארץ, לאחר שעוכב בשדה התעופה באתיופיה ולא עלה על המטוס בזמן. הוא נסע במונית משדה התעופה בן גוריון לטבריה, ומיד התייצב בקו הזינוק.


הרצים במרתון טבריה. אכזבה לישראלים (צילום: אורן אהרוני)

 

בסיום המסלול סיפר סטאין כי כמו בפעמים קודמות, הוא שוב הסתבך באתיופיה עם גורמים שליליים, שדרשו ממנו כספים בטרם החזרה לישראל. סטאין יזכה ב-12 אלף שקל על זכייתו באליפות.

 

"יש לנו עוד כמה חודשים כדי לשפר את התוצאות ולקבוע את הקריטריון לאליפות העולם", אמר סטאין במסע"ת בתום הריצה. "היה לי קשה היום, אבל ריצת מרתון היא תמיד קשה. ניסיתי ועשיתי את כל המאמץ, ואני מקווה שגם בעתיד אני אגיע לתוצאות טובות. אני לא מוותר, אני רוצה להגיע ללונדון 2012".


זינוק המרתון בטבריה. יום חג בעיר הצפונית (צילום: אורן אהרוני)

 

לגבי העיכוב באתיופיה שגרם לו להגיע למרתון רק הבוקר, אמר סטאין: "אלוהים כנראה אוהב שאני נתקע באתיופיה. היו לי בעיות אישיות שם, ולא הסתדר לי להגיע בזמן. חבר רצה שאעביר לארץ 16 אלף שקל, אבל זה אסור באתיופיה ותפסו אותי. לקחו ממני את הכסף, והלכתי לבית משפט כדי לקבל אותו חזרה, אבל לא הצלחתי. יכול להיות שאם הייתי מגיע לפני יומיים לארץ, אז הייתי יותר משוחרר יותר ואולי רץ יותר טוב".

 

למקום השני הגיע אלוף ישראל בשנה שעברה, זוהר זמירו, שקבע 2:21.33 שעות וסיים 21. חמש שניות אחריו הגיע וובה בריהון (23), שזכה במקום השלישי.


הישראלים בחבורה לא השיגו את הקריטריון לאליפות העולם (אורן אהרוני)

 

אלופת ישראל היא יערה זנגי, שקבעה זמן של 2:51.54 שעות במרתון הראשון בקריירה שלה.

במקום השני הגיעה אורנה בלאו (3:08.09 שע') ונעלה את הפודיום יעל לפלר (3:14.30).

 

"זהו המרתון ראשון שלי והתרגשתי מאוד", אמר זנגי בסיום. "לא האמנתי כשראיתי את השעון, זו היתה חוויה גדולה. בשנים שעברו נפצעתי פעמיים לפני המרתון, אבל השנה היתה לי הדרכה צמודה והגעתי לפה במצב הכי טוב ובתמיכת המשפחה ובן הזוג". זנגי, שעובדת בחנות למוצרי ספורט ברשפון, מקווה למצוא ספונסר בקרוב: "אני מאוד רוצה להתקדם בתחום בעתיד ומקווה שתהיה לי תמיכה מגוף מסוים, כי כרגע אני לא נתמכת על ידי אף ספונסר".


אלופת ישראל החדשה, יערה זנגי, חוגגת בטבריה (צילום: אורן אהרוני)

 

יו"ר איגוד האתלטיקה שלמה בן גל סיכם את האירוע במסיבת העיתונאים: "היו לנו ציפיות, שלפחות כמה אתלטים ישיגו מינימום לאליפות העולם, אבל זה לא קרה לצערי. אני מאמין שהם כן ישיגו את המטרה לבסוף. הקאמבק של סטאין היה בלתי רגיל, למרות שהוא לא מרוצה ממנו. מבחינת הרצים הזרים, היו לנו המון תוצאות של למטה משעתיים ועשר דקות, וזה מצוין".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היילה סטאין, היום בטבריה
צילום: אורן אהרוני
מומלצים