שתף קטע נבחר

חברת הקונגרס שנורתה: התקרבה לדת בישראל

תקרית הירי שבה נפצעה אנושות גבריאל גיפורדס אינו מקרה האלימות הראשון שנקשר אליה. היא מקדמת מתן רישיון לנשק, ביקרה בארץ פעמיים, הצהירה על התקרבות לדת והביעה תמיכה בישראל מול הפלסטינים. בעלה - אסטרונאוט

בגיל 40, גבריאל גיפורדס הפכה מוכרת בעולם כולו ולא רק בארצות הברית - אבל בנסיבות טראגיות. גיפורדס היא היהודיה הראשונה מאריזונה שנכנסה לבית הנבחרים האמריקני לפני ארבע שנים, והאשה השלישית שנבחרה אי פעם ממדינה זו לקונגרס. היום (שבת) נורתה בראשה בכינוס פוליטי, ומצבה מוגדר אנוש. כמה בני אדם נהרגו בתקרית.

 

הירי לעברה של גיפורדס איננו מקרה האלימות הראשון שנקשר אליה. בחודש נובמבר האחרון הושחת משרדה זמן קצר לאחר אישור הרפורמה בחוק הבריאות. באוגוסט הזעיק עוזרה של גיפורדס את המשטרה, לאחר שאדם שלף רובה בעת שהשתתפה באסיפה פוליטית שדומה באופיה לאירוע בו נורתה. גיפורדס הייתה בין עשרה חברי קונגרס דמוקרטים שהביעו חשש לביטחונם האישי, בעקבות תמיכתם ברפורמה שקידם הנשיא אובמה.


שוטרים בזירת הירי. משרדה של גיפורדס הושחת בעבר (צילום: AP)

 

גיפורדס נולדה בטוסון אריזונה לספנסר וגלוריה גיפורדס. היא נשואה לקפטן מארק קלי, אסטרונאוט ומפקד מעבורת החלל STS 134, שמשימתה הבאה לחלל מתוכננת לחודש אפריל. הוא גם טייס בחיל הים ושירת במלחמת המפרץ הראשונה בעיראק.

 

גיפורדס בעלת תואר ראשון בסוציולוגיה ובהיסטוריה לטינו-אמריקנית ובעלת תואר שני בתכנון אזורי. בשנת 1996 היא מונתה לכהן כנשיאת חברת הצמיגים "אל קמפו", שהקים סבה. כעבור ארבע שנים נמכרה החברה לענקית הצמיגים "Goodyear Tire", וגיפורדס החלה לפזול לכיוון הפוליטיקה.

 

את הקריירה הפוליטית שלה במפלגה הדמוקרטית החלה בבית הנבחרים של אריזונה, בו שירתה בשנים 2001-2003, ובשנים 2003-2006 היא נבחרה לשרת בסנאט של מדינתה. גיפורדס, חברת המפלגה הדמוקרטית, נבחרה לראשונה לבית הנבחרים בוושינגטון בשנת 2006 והחלה לשרת בשנת 2007.

 

בעת תפקידה הנוכחי בקונגרס האמריקני כיהנה גיפורדס כיושבת הראש של תת-הוועדה לחלל ואווירונאוטיקה של בית הנבחרים. היא חברה באיגוד הרובאים הלאומי של ארה"ב, ארגון המקדם את זכותם של אזרחים לשאת נשק.

 

חברת הקונגרס היהודייה מאריזונה נודעה במאבקה נגד ההגירה הלא חוקית. במסגרת מאבק זה היא תמכה בפרישת טכנולוגיה מתקדמת ואנשי המשמר הלאומי כדי להגן על גבול אריזונה עם מכסיקו. סוגיות נוספות בהן עסקה במושב האחרון של הקונגרס: מעבר לאנרגיה חלופית ומחקר בתאי גזע.

 

הסב החליף את השם, נגד אנטישמיות

גיפורדס היא נכדה לעקיבא הורנשטיין, בן לרב ליטאי שהגיע בשנות הארבעים מניו יורק והקים בטוסון מוסך לצמיגים. הורנשטיין כונה בבית הספר היסודי גיפורדס והוא החליף את שמו לגיפ גיפורדס כדי להגן על עצמו מאנטישמיות, אם כי הוא ואשתו רות פעלו כל השנים למען הקהילה היהודית.

 

גיפ גיפורדס סייע להקים את סניף הלל לסודנטים היהודים באוניברסיטת אריזונה בטוסון. בנו ספנסר התחתן עם גלוריה, מדענית לא יהודיה, והם הותירו לילדיהם לבחור את דתם.

 

כשגבריאל היתה סנאטורית ביקרה לראשונה בישראל בשנת 2001, בהזמנת הוועד היהודי-האמריקני. אחרי הביקור היא אמרה ש"רק עכשיו חיזקתי את העובדה והרגשתי מאוד מחוייבת ליהדות. דת פירושה דברים שונים לאנשים שונים. הביקור נתן לי בסיס להבין יותר טוב מי אני ומהיכן באתי".

 

עם שובה מישראל היא הציגה חקיקה שהפכה לחוק באריזונה, שסייע להגן על ניצולי שואה שביקשו לקבל פיצויים שלא שולמו להם. היא יצרה קשר עם הרב אהרון סטפני מבית הכנסת הרפורמי "חברים" בטוסון, והתחילה להעמיק במקורות האמונה והמורשת היהודית.

 

במסגרת בדיקת שורשים, היא מצאה שמהצד היהודי של סבתה, שם המשפחה היה פלטרוביץ, ששונה מאוחד יותר לפלאטרו. אביה היה בן דוד של ברוס פלטרו, אביה של השחקנית גוונית פלאטרו.

 

גיפורדס ערכה את מסעה השני לישראל רק בחודש שעבר, לביקור קצר יחד הסנאטור הרפובליקני ג'ון קאיל, וביקרה גם בכנסת. היא תכננה לשוב לישראל בקיץ הקרוב. היא חברה בקהילה היהודית "חברים" בטוסון.

 

בביקור לא מכבר בבית כנסת "טמפל עמנואל", היא אמרה לקהל שארה"ב חייבת להישאר מחויבת לישראל בהיותה הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. היא כתבה בשבוע שעבר בעיתון היהודי של אריזונה שלא יהיה ניתן להשיג שלום לפני שההנהגה הפלסטינית והארגונים העוינים האחרים יסכימו לקבל את זכותה של ישראל להתקיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גיפורדס. קידמה נשיאת נשק
צילום: רויטרס
בעלה, מארק קלי
צילום: AP
מומלצים