שתף קטע נבחר

השב"כ שינה את דעתו: מתנגד לחוק האזרחות

ועדת הפנים של הכנסת אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק שתאפשר לשלול את אזרחותם של ישראלים שהורשעו בטרור או ריגול. השב"כ, שתמך תחילה בהצעה, הודיע כי הפך את עמדתו: "הדרך המוצעת רחבה מדי בנוסחה"

ועדת הפנים של הכנסת אישרה הבוקר (יום ב') להביא לקריאה ראשונה את הצעת "חוק האזרחות", שתאפשר לשלול את אזרחותם של ישראלים שהורשעו בעבירות ריגול או טרור. האישור ניתן בניגוד מוחלט לעמדת השב"כ, שם תמכו תחילה ביוזמה, אך הודיעו היום כי הפכו את עמדתם. בעקבות הסתייגות שהגיש ח"כ דב חנין מחד"ש, ייתבקשו חברי הוועדה לאשר פעם נוספת את ההצעה טרם תובא למליאה. בדיון התפתח עימות מילולי סוער בין יוזם ההצעה, ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו, לבין יו"ר בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה.

 

 

בהצעה תמכו ארבעה מבין חברי הוועדה: היוזם, ח"כ רותם, ועמיתתו לסיעה, פאינה קירשנבאום. נוסף עליהם, תמכו ח"כ ציון פיניאן מהליכוד ואורי מקלב מיהדות התורה. לעומתם, התנגדו זחאלקה, חנין וח"כ ניצן הורוביץ ממרצ. יו"ר הוועדה, ח"כ דוד אזולאי מש"ס, הנחשב למקורבו של יו"ר המפלגה, אלי ישי, החליט להימנע - ככל הנראה, בעצה אחת עמו.

 

נציגת משרד המשפטים מסרה בשם השב"כ כי "לאחר שקילת מכלול ההיבטים הנוגעים לעניין, עמדת השב"כ היא שלא לתמוך בהצעת ההחלטה. החוק, בנוסחו הנוכחי, מספק מענה הולם לצורך המתעורר, לעתים נדירות, לפעול לשלילת אזרחותו של אזרח ישראלי, באופן שמגשים הן את הרתעת היחיד והן את הרתעת הרבים".

 

עוד נמסר בשם השב"כ, כי "הדרך המוצעת במסגרת הצעת החוק, קרי יצירת מסלול נוסף לשלילת אזרחות כסנקציה נוספת במסגרת כלי הענישה שבית המשפט מוסמך להטיל על נאשם בהליך פלילי, מנוגדת לתפיסה הקיימת הרואה במהלך חלק ממסגרת מינהלית. הדרך המוצעת במקרה זה רחבה מדי בנוסחה, וחסרה מנגנונים מאזנים נוספים הקיימים בחוק בנוסחו היום".


הדיון על חוק האזרחות בוועדת הפנים, היום (צילום: גיל יוחנן)

 

אחרי הקראת עמדת השב"כ, הביע גם ח"כ דב חנין מחד"ש התנגדות נחרצת להצעה. "בעולם המודרני, אין לאדם אפשרות לחיות, אלא כאזרח. אם אדם עבר עבירה, יש עונשים בספר העונשין. האזרחות אינה פרס וגם אינה עונש. זוהי אחת משורה ארוכה של יוזמות, שתתיר רק לקבוצה מאוד מסוימת של אנשים להיות אזרחים".

 

יו"ר בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, אמר ליוזם ההצעה, ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו: "אתה פשיסט". האחרון לא נשאר חייב, והשיב לו: "אתה בוגד גדול, לא בוגד קטן. אתה תומך במרגלים".

 

זחאלקה אמר כי "אנחנו לא עבדים ולא נתינים שלך. לא תשלול מאיתנו אזרחות. מדובר בעוד אחד מחוקי השנאה. אתה חבר במפלגה של פוליטיקה של שנאה. בעולם כולו, גם מאנשים שמוציאים להורג לא שוללים את האזרחות. אפילו השב"כ אומר שאסור לעשות את זה. זו משנה פשיסטית וגזענית. אני מעולם לא שמעתי אתכם קוראים לשלול מיגאל עמיר את האזרחות. לא ניתן להפוך את המקום ל'כנסת ביתנו'".

 

מהשב"כ נמסר בתגובה כי לא חל כל שינוי בעמדת הארגון בנושא, וכי טרם התקבלה הכרעה באשר לעמדתו. "בוועדה הוצגה הבוקר עמדת השב"כ הסופית שנמסרה למשרד המשפטים לפיה - לאחר שקילת מכלול ההיבטים הנוגעים לעניין, עמדת השב"כ היא שלא לתמוך בהצעת החוק הנוכחית", נמסר מהשב"כ.

 

לפי הצעת החוק, שכבר עברה בקריאה טרומית, לבית משפט או לרשות מנהלית תהיה סמכות לבטל את אזרחותו הישראלית של אדם שעסק בריגול עבור ארגון טרור, או לשלול את מעמד תושב הקבע שלו.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ דוד רותם
צילום: גיל יוחנן
מומלצים