שתף קטע נבחר

אישום: סגן ראש העיר ת"א זייף כדי להוזיל ארנונה

בפעם השנייה בחודשים האחרונים, מגיע בכיר בעירייה אל דוכן הנאשמים. יו"ר סיעת הירוקים, פאר ויסנר, נאשם שזייף חוזה שכירות של נכס בבעלותו, שינה את סיווגו והפחית את שיעור המס שנדרש לשלם עבורו. הוא צפוי לסיים את תפקידו עוד הערב

הארנונה בתל-אביב גבוהה מדי? כנראה שכן, אפילו בעיני סגן ראש העיר, פאר ויסנר, שלפי כתב האישום שהוגש נגדו היום (ב') לא בחל בדרכי מרמה כדי להקטין את נטל המס שהוא משלם לקופה שממנה משולמת משכורתו.

 

 

ויסנר, יו"ר סיעת הירוקים בעירייה, נאשם שזייף הסכם שכירות בינו לבין עובד בית דפוס בשכונת נחלת-יצחק, שלכאורה קבע את ביתו במבנה תעשייתי בבעלותו של ויסנר. אותו עובד, תושב נתיבות, אכן נהג ללון במבנה בשל קרבתו למקום עבודתו, אך מעולם לא שילם על כך תמורה ולא חתם בידו על הסכם שכירות כלשהו.

 

באמצעות המסמך המזויף, שינה ויסנר את סיווג הארנונה של השטח מכזה המיועד לתעשייה לכזה המיועד למטרות מגורים, ובכך צמצם באופן ניכר את גובה המס שעליו לשלם לעירייה.

 

השטח התעשייתי בבעלותו של ויסנר ממוקם ברחוב חפץ חיים. לפי כתב האישום, ביוני 2004 הוסכם בין סגן ראש העיר לבין אותו עובד, עמנואל מימון, כי האחרון יוכל ללון במקום פעמיים בשבוע, לאחר שהתקשה לעשות מדי יום את הדרך הארוכה מביתו ועד לבית הדפוס. בין הצדדים הוסכם כי מימון לא ישלם על כך תמורה.

 

"ויסנר ערך מסמך הנחזה להיראות חוזה שכירות בינו לבין מימון, שלפיו הוא שכר את הנכס למגוריו מוויסנר ללא סמכות כדין ובניגוד למוסכם עם המתלונן", פירט כתב האישום. "כך נרשם בכזב כי המתלונן ישלם 200 דולר לוויסנר כל חודש, למשך 11 חודשים".

 

על אותו הסכם מזויף, נאשם בעל בית הדפוס שבו עבד מימון כי "חתם על החוזה מול ויסנר בשמו של מימון, ללא סמכות, ובידיעתו והסכמתו של ויסנר".

 

בחודש נובמבר באותה השנה, הגדיל ויסנר לעשות כשאשר פנה בכתב לאגף לחיובי הארנונה בעירייה, בתקופה שבה כיהן גם כן כסגן ראש עיר. "הוא מסר, שלא כדין, את החוזה תוך שהוא יודע שהוא מזויף, וזאת ללא הסכמת המתלונן או ידיעתו. הוא טען בכזב כי הנכס הושכר למימון למגורים, ועל כן ביקש לשנות את סיווגו למגורים מתוך כוונה לשלם ארנונה בשיעור מופחת".

 

שטחו של הנכס שבבעלותו של ויסנר עומד על 132 מ"ר. בסיווגו ככזה המיועד לתעשייה, היה עליו לשלם ארנונה בגובה 300 שקלים למ"ר אחד מדי שנה. במקרה שמדובר היה בנכס למטרת מגורים, היה נגבה ממנו שיעור מס מצומצם בהרבה: 35 שקלים למ"ר אחד בלבד למשך שנה.

 

זו הסיבה, כנראה, שגרמה לוויסנר לא לוותר - גם אחרי שמנהל אגף הארנונה בעירייה דחה את בקשתו. ימים ספורים אחרי שנענה בשלילה, פנה סגן ראש העיר לוועדת הערר לענייני ארנונה, כשהפעם הציג את מימון כמי שמבקש לשקול שוב את הבקשה ולאשר את שינוי סיווג הנכס למגורים. אלא שכמו במקרה הקודם, גם הפעם - לא ידע מימון מאומה על המתרחש.

 

"ויסנר זייף בעצמו או באמצעות אחר מטעמו מכתב לוועדת הערר, באופן נחזה להיראות כאילו המתלונן מבקש לשנות את ייעוד הנכס למגורים, וזאת ללא ידיעת מימון", נכתב בכתב האישום.

 

הפעם הצליח ויסנר לקבל את מבוקשו, וועדת הערר אישרה את שינוי ייעוד הנכס שבבעלותו למגורים. אלא שכעבור זמן מה, החל מימון לקבל פניות חוזרות ונשנות מהעירייה, שם דרשו ממנו, כמי שנרשם כדייר המקום, לשלם מס ארנונה בגובה של קרוב ל-10 אלפים שקלים.

 

הארנונה לא שולמה, חשבון הבנק עוקל

אחרי שלא העביר את הכסף, הוטל עיקול על חשבון הבנק של מימון. הוא פנה לעירייה ודרש הסברים לנעשה, ונדהם כשהפקידים הציגו לפניו את חוזה השכירות שבו זויפה חתימתו. משם מיהר האיש לפנות למשטרה, שם פתחו בחקירה - שהתגבשה לכדי כתב האישום שהגיש היום נגד ויסנר התובע בתיק, עו"ד ראאד ענוז, בבית משפט השלום בתל-אביב.

 

העבירות המיוחסות לוויסנר הן זיוף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר, שימוש במסמך מזויף וקבלת דבר במרמה. ראש העיר, רון חולדאי, כבר הצהיר בעבר כי אדם שמואשם בפלילים לא יכהן כסגן בשכר, ועל כן ייתכן שכבר הערב, בישיבת מועצת העיר, הוא יפוטר מתפקידו.

 

מדובר בפרשת השחיתות השנייה בעיריית תל-אביב בתקופה האחרונה. רק לפני כמה חודשים, הורשע סגן אחר של חולדאי, נתן וולוך, בעבירות הפרת אמונים. בשל העובדה שלא הוטל עליו קלון, הספיק מאז כבר לחזור למלא שוב את תפקידו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
פאר ויסנר. מסגן - לנאשם
צילום: טל כהן
רון חולדאי. מה קורה בעיריית ת"א?
צילום: עופר עמרם
מומלצים