שתף קטע נבחר
צילום: באדיבות מד"א

כיצד לפעול במקרה של חנק במבוגרים ותינוקות?

ישבתם לארוחה משפחתית ולפתע סבתא תופסת בצווארה ומתקשה לדבר? התינוק שיחק לבדו ולפתע הוא אינו מצליח לנשום? ייתכן מאוד שמדובר בחנק. מדריך פעולות מיוחד שיכול להציל חיים

חנק במבוגרים וילדים

מדי שנה מוזעקים צוותי מד"א לטיפול בעשרות מבוגרים שנחנקו מגוף זר כזה או אחר, ברוב המקרים במהלך ארוחה. במקרה שזה אכן המקרה והחולה מראה סימני מצוקה – מניח את ידו על צווארו, קם מהכיסא, מתקשה לדבר – והוא עדיין בהכרה, יש לבצע את תרגיל היימליך.

 

כיצד מבצעים תרגיל היימליך?

  • עמדו מאחורי החולה, קפצו את כף ידכם לצורת אגרוף והניחו אותה בגבול שבין הבטן והחזה (על הסרעפת).

 

  • לחצו לעומק וכלפי מעלה כשש לחיצות. בפעולה הזאת אנחנו מעלים את הלחץ בבית החזה ומצפים שהגוף הזר ייפלט החוצה.

 

  • אם החולה מאבד את הכרתו במהלך הפעולה הזאת והוא במצב שכיבה, יבצע המטפל את תרגיל היימליך כשהוא נמצא מעל המטופל, אגן מעל אגן. במקרה כזה מבוצעות הלחיצות באותה צורה שבה עושים לחיצות חזה רגילות.

 

  • אם הפעולות לא סייעו והחולה לא נושם, יש לפתוח את נתיב האוויר ולהתחיל בפעולות החייאה עד להגעת צוותי מד"א למקום.

 

חנק בתינוקות

החל מגיל שישה חודשים מתחיל התינוק לגלות את הקסם האוראלי: במהלך מסע החקר האישי שלו הוא מנסה להכניס לפיו כל פריט אפשרי. מדי שנה מגיעים לחדרי המיון בארץ פעוטות שהוריהם לא הקפידו להרחיק מסביבתם פריטים קטנים. מנגנון הבליעה של התינוק עדיין לא מפותח דיו, וסופו של הפריט – במקרים רבים – לחדור לקנה הנשימה ולגרום לחנק.


 

החנק גורם להכחלתו של התינוק ומביא למצב חירום רפואי. על פי הנחיות טיפת חלב, יש למנוע מילדים עד גיל חמש פיצוחים, פופקורן, סוכריות קשות וירקות קשים לא מבושלים. כמו כן יש לחתוך מזונות גליליים לחתיכות קטנות ולא להותיר אותם בצורת עיגול או טבעת שחוסמים את קנה הנשימה. בין אלה נכללים נקניקיות, עגבניות שרי, ענבים ומלפפונים.

 

כיצד לפעול כאשר תינוק נחנק? 

במקרה של תינוק שנחנק - התיישבו, הניחו את התינוק כשבטנו על הירך שלכם, ראשו כלפי מטה, ובצעו כמה טפיחות בין שכמותיו באמצעות כרית כף היד. שימו לב: אין לדחוף אצבעות לתוך פיו של התינוק. אם הגוף הזר לא יצא והתינוק לא מתחיל לנשום, יש לפתוח בפעולות החייאה.

 

ייעוץ מקצועי: נתן קודינסקי, מנהל מחלקת הדרכה במגן דוד אדום

 

צילום: צביקה טישלר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים