שתף קטע נבחר

לוחמי כפיר באימון: יש הבדל בין איו"ש לקו בצפון

לאחר שסיכמו את 2010 כשנה השקטה ביותר זה עשור, מתכוננים חיילי חטיבת כפיר לפרוץ מגבולות איו"ש ולתפוס קו בצפון בעוד שבועות ספורים. בסוף השבוע ערכו אימון במרכז. "החיילים אולי לא כל כך מבינים, אבל עבור המפקדים זה שינוי חיובי", סיפר המח"ט

חטיבת כפיר מתכוננת לעשות היסטוריה: רגע לפני שהחטיבה הצעירה ביותר בצה"ל שולחת גדוד ראשון לתפוס קו בגזרת הצפון, ערכו חייליה בסוף השבוע אימון במרכז לאימוני יבשה (מל"י) בצאלים. הלוחמים שיעזבו לראשונה את אזור יהודה ושומרון, כבר מצפים להחליף אווירה, ואף נסחפים בהתרגשות הקצינים. "החיילים אולי לא כל כך מבינים את האירוע, אבל עבור המפקדים זה באמת שינוי חיובי", סיפר ל-ynet מפקד כפיר, אורן אבמן. "החיילים האלה יודעים היטב את העבודה ויעמדו בכל משימה".

 


הלוחמים באימון. "מוקד ידע בלחימה בטרור" (צילום: רועי עידן)

 

לוחמי כפיר סיכמו את 2010 בטפיחה על השכם, נוכח נתוני השב"כ, שהראו כי בשנה האחרונה נרשם מספר הפיגועים וההרוגים הנמוך ביותר בעשור האחרון. כפיר מבצעת את עיקר הפעילות ביהודה ושומרון, ואחראית במידה רבה לרגיעה. "מאחורי השקט הביטחוני הזה עומדים חיילים שעומלים יום-יום ולילה-לילה, עשרות ומאות פעילויות שמרכיבות יחד את המעטפת הביטחונית הזאת", הדגיש אל"ם אבמן. "אין ספק שעשינו כברת דרך. אין סיפוק גדול מלראות את נתוני השנה החולפת ולדעת שלחיילים האלה משקל חשוב בכך".

 

לדברי המח"ט, גם בעימות עתידי מול החיזבאללה, יהיה לחייליו מה לומר. בעוד שבועות ספורים יגיע גדוד נחשון של חטיבת כפיר לגזרת זרעית ויבצע שם במשך כמה חודשים פעילות ביטחון שוטף. "אנחנו עובדים איתם הרבה על היבטים מנטליים", הוסיף מג"ד נחשון, סא"ל עמיחי קופולביץ. "יש הבדל בין פעילות באיו"ש לגבול הצפון, הם לומדים את החומר ומתאמנים בהתאם".


היעד הבא - עזה. המפקדים מתרגשים (צילום: רועי עידן)

 

במסגרת ההכנות, נערכים בגדוד למגוון רחב של תרחישים, מהתמודדות עם שקט ביטחוני מתוח המאפיין את הגזרה מאז מלחמת לבנון השנייה, ועד אירועים נקודתיים או מהלך נרחב יותר. בחטיבת כפיר משוכנעים כי הקו ההיסטורי בצפון יסלול את הדרך לגדודים המנומרים שישתלבו באופן קבוע בכל הגזרות, לרבות ברצועת עזה. "החיילים האלה הפכו למוקד ידע בלחימה בטרור, בלחימה בשטח בנוי, ואין ספק שהם יוכלו גם לאתגרים אחרים", ציינו המפקדים.

 

מעבר להיבט המבצעי, בחטיבת כפיר מציינים גם תמורה ערכית. בחמש שנות קיומה עלתה החטיבה לא פעם לכותרות דווקא בשל אירועים שונים החורגים מנורמות וערכים בצה"ל, אולם בשנה האחרונה נדמה כי חל שינוי חיובי, ואפילו בפרקליטות הצבאית בירכו על התופעה.  לדברי המפקדים, בחטיבה נוהגים ביד קשה נגד מי שחורג מהנורמות, והחיילים מפנימים מה מותר ומה אסור. ייתכן כי גם הגיוון בניסיון המבצעי יתרום למגמה המבורכת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המג"ד עמיחי קופלוביץ. לומדים להתמודד עם שקט
צילום: רועי עידן
מח"ט כפיר, אורן אבמן. "לחיילים משקל חשוב"
צילום: רועי עידן
"עובדים הרבה על היבטים מנטליים"
צילום: רועי עידן
מומלצים