שתף קטע נבחר

ירושלים בירת פלסטין? הרוב מעדיפים את ישראל

ההכרעה על עתידה של ירושלים נחשבת לאחד הנושאים הרגישים ביותר במו"מ המדיני, אבל נראה שעמדת ערביי מזרח העיר בנושא ברורה. לפי סקר אמריקני, את תעודת הזהות שלהם הם מעדיפים בצבע כחול, גם במחיר העתקת מקום המגורים

עתידה של ירושלים נחשב לאחת מסוגיות הליבה במשא-ומתן ולאחת המהמורות המשמעותיות ביותר בדרך להסדר קבע בין ישראל לפלסטינים, אבל נראה שבצד הפלסטיני, לפחות בקרב אלו שמתגוררים בעיר, כבר קיבלו החלטה בנושא - שעלולה שלא למצוא חן בעיני הנהגת הרשות ברמאללה.

 

 

מחקר דעת קהל שערך מכון הסקרים האמריקני "פיטצ'ר" עבור "המכון ליחסי חוץ", יחד עם ראש "המרכז הפלסטיני לדעת קהל", ד"ר נביל קוקאלי, קבע כי במקרה שירושלים תחולק כחלק מהסכם שלום בין ישראל לפלסטינים, מעדיפים ערביי מזרח הבירה לחיות דווקא תחת ריבונות ישראלית.

 

הסקר, שנערך בקרב תושבי 19 השכונות הערביות במזרח-ירושלים, הצביע גם על כך שהתנגדותם למהלך כזה כה עזה, עד כדי כך שהם יעדיפו להעתיק את מקום מגוריהם לתחומי ישראל מאשר לחיות בשליטת מדינה פלסטינית.

 

המחקר הצביע גם על כך שתושביה הפלסטינים של ירושלים מעוניינים להמשיך לשאת תעודת זהות ישראלית, ולהינות משירותי הבריאות של המדינה וההטבות הסוציאליות שהיא מעניקה להם. 35 אחוזים מהם קבעו כי אזרחות ישראלית היא המועדפת עליהם, ורק 30 אחוזים בחרו להיות אזרחיה של המדינה הפלסטינית העתידית. 30 אחוזים נוספים ציינו כי הם אינם יודעים, או שהעדיפו שלא להשיב על השאלה.

 

ומה יגידו השכנים? 39 אחוזים ממשתתפי המדגם קבעו כי שכניהם יעדיפו להיות אזרחים ישראלים, לעומת 31 אחוזים שסבורים כי אלה יבחרו דווקא להיות פלסטינים. 30 אחוזים בחרו שלא להשיב או שאמרו כי אינם יודעים. כדי להמשיך לשאת את תעודת הזהות הכחולה, נראה כי תושבי מזרח-ירושלים מוכנים לשלם גם מחיר יקר: 40 אחוזים מהם אמרו שיעתיקו את מקום מגוריהם כדי להישאר אזרחים ישראלים, במקרה שמקום מגוריהם יועבר לריבונות פלסטינית.

 

לעומתם, העידו רק 29 אחוזים כי במקרה הפוך, שבו יוחלט להותיר את האזור נתון לריבונות ישראלית, יעברו להתגורר בשטח שיועבר לאחריות הפלסטינים.

 

פרט להטבות הסוציאליות, הסבירו תושבי מזרח-ירושלים כי העדפתם לשאת תעודת זהות ישראלים נובעת מכך שהיא מאפשרת להם חופש תנועה ברחבי המדינה, הכנסה גבוהה יותר ואפשרויות עבודה מגוונות. המיעוט שמעדיף לחיות תחת ריבונות פלסטינית הסביר זאת במניעים לאומיים ופטריוטיים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פלסטינים במשרד הפנים בירושלים. מעדיפים את תעודת הזהות כחולה
צילום: AP
ג'יפ משטרתי במזרח ירושלים. כאן לתמיד?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים