שתף קטע נבחר

קן לואץ': "יש לוודא שהחרם על ישראל יהיה כלכלי"

הבמאי הבריטי הידוע בדעותיו הפרו-פלסטיניות אמר את הדברים במסגרת ביקור ברמאללה, שם נאם בפני התושבים. עוד אמר: "הנסיונות לשוב אל שולחן המשא ומתן - צבועים ומרמים"

הבמאי הבריטי קן לואץ', הידוע בדעותיו הפרו-פלסטיניות, הגיע אמש (ג') לביקור ברמאללה, שם נאם בפני התושבים. בין היתר כינה לואץ' את הנסיונות הנוכחיים לשוב אל שולחן המשא ומתן כ"צבועים ומרמים".

 

 

לואץ' (74) דיבר לאחר הקרנה של סרטו "כשהרוח נושבת" ב"ארמון התרבות" ברמאללה, והזהיר את הפלסטינים שבאו להקרנה מפני פילוג בתוך עמם, לדבריו, כי הדבר יסכן את מאמציהם להקים מדינה פלסטינית עצמאית. 


גדר ההפרדה. לואץ': "שום דבר לא יכול להכין אותך להלם" (צילום: AP)

 

לואץ' הסביר כיצד סרטו יכול לשמש כתמרור אזהרה לבאות: "השיעור שניתן ללמוד מהניסיון של האירים הוא שפילוג מוביל לאובדן", הסביר לואץ' את עמדתו לקול תשואות הקהל בתום ההקרנה, והוסיף: "יש מאבק בין המטרה העיקרית למענה אתם חותרים, וההישגים אליהם אפשר להגיע בטווח הקצר".

 

לואץ' בחר להקרין את סרטו זוכה פרס דקל הזהב ל-2006, המתאר את מאבקם של האירים בשנות ה-20 בשלטון הבריטי, ומלחמת האזרחים שהתחוללה באירלנד כתוצאה מכך, משום שלדבריו מצבה של אירלנד באותם ימים היה דומה מאוד למצבו של העם הפלסטיני כיום. במהלך ההקרנה, אחד הצופים נשמע ממלמל "זה בדיוק כמו החמאס והפתח", כאשר העלילה בסרט הסלימה לפילוג בין האירים לבין עצמם.

 

"שישראל תהיה מקום שמתעלמים ממנו"

לואץ' ידוע כתומך בחרם על ישראל מזה כמה שנים, והתבטא בנושא גם כעת: "אנחנו פשוט חייבים לדאוג שישראל תהיה מקום שמתעלמים ממנו ולוודא שהחרם עליה יהפוך לחרם כלכלי. זה לא הזמן לשתוק, לכתוב כתבות או לעשות סרטים שמתעלמים מהמציאות, זו נוכחותו של הצדק שאותה עלינו לראות בארץ הזו. שיעור חשוב נוסף שאנו למדים ממאבקה של אירלנד ב-1921 הוא שאסור לבטוח במילתו של המעמד השליט. הם היו נחושים למנוע מאנשים לעצב בעצמם את עתידם".

 

לואץ' המשיך לקול מחיאות הכפיים, והתייחס לפן הכלכלי של המצב, כשהאשים גם את ארצות הברית: "אנשים מתמודדים כאן עם מציאות כלכלית בה הכוחות הגדולים, האמריקנים בעיקר, רוצים לשמר את אחיזתם באזור, ויש להם אנשים שעושים זאת עבורם בישראל. זה באמת מה שקורה כאן".

 

במהלך ביקורו הגיע לואץ' לביקור גם בסמוך לגדר ההפרדה, והביע זעזוע עמוק. לסוכנות הידיעות AFP אמר: "שום דבר לא יכול להכין אותך להלם שאתה חש כשאתה רואה את החומה. זו מציאות כל כל כך ברוטאלית וכל כך קשה, שמעוררת זעם רב".

 

לואץ' כינה את הנסיונות הנוכחיים לשוב לשולחן המשא ומתן כ"צבועים ומרמים" ואמר כי אין סיכוי שיובילו לשום מקום, עד שהצדדים יסכימו להחיל את החוק הבינלאומי על האזור. "הגישה שלנו למצב כולו שגויה. ברור שאין לממשלה הישראלית כל כוונה לפעול באופן חוקי, ואין שום לחץ המופעל עליהם מצד ארצות הברית לעשות כן", אמר לואץ' והוסיף: "עד מתי יוכל העולם להמשיך להתעלם מאמנת ז'נבה? בשלב מסוים חייב להיות סוף לדבר הזה", וציין עוד שהוא מאמין שהגוף היחיד שיוכל בסופו של דבר לכפות שינוי הוא האו"ם. "זו העבודה שלהם לאכוף את החוק ולעמוד מול האמריקנים".

 

לואץ' אינו הבמאי הבריטי היחיד שמסרב לבקר בישראל ומותח עליה ביקורת. בשנה האחרונה עתיד היה להגיע לארץ הבמאי מייק לי, אך ביטל את הביקור ברגע האחרון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לואץ'. ביקורת קשה
צילום: רויטרס
לאתר ההטבות
מומלצים