שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  אז המצב הכלכלי מונע מרווקים להתחתן?

  לפי סקר חדש, כ-41% מהגברים הרווקים חושבים שיש קשר בין רווקותם למצב הכלכלי, לעומת 20% מהנשים הרווקות שחושבות שיש קשר בין השניים. בעקבות הסרט התיעודי "סטטוס: רווק/ה" המטפל בסוגיית הרווקות המאוחרת

  מחצית הרווקים המשתכרים בשכר הנמוך מהממוצע מתקשים למצוא זוגיות בשל ההישרדות הכלכלית היומיומית,זאת לעומת כחמישית מהרווקים המשתכרים מעל הממוצע שאינם מוצאים זוגיות בשל הרצון לפתח קריירה משגשגת – עולה מסקר שנערך לקראת שידור הסרט התיעודי "סטטוס: רווק/ה", ב-13.1 ב-22:00 בערוץ 10.

   

   

  לפי הסקר, שנערך באינטרנט ע"י מכון המחקר "הגל החדש" בקרב 400 רווקים ורווקות בני 28-40 שהם מדגם מייצג, למחצית מבעלי ההכנסה מתחת לממוצע לא היתה אפילו מערכת יחסית זוגית אחת בשנה האחרונה - לעומת 20% בלבד מבעלי ההכנסה מעל לממוצע שנמצאים לבד יותר משנה.

   

  עוד עלה מהסקר: כ-41% מהגברים הרווקים חושבים שיש קשר בין רווקותם למצב הכלכלי. זאת לעומת רק 20% מהנשים הרווקות שחושבות שיש קשר בין השניים.

   

  ניר יואלס, העוסק בטיפול משפחתי, זוגי ואינדיבידואלי בקליניקה פרטית ברמת גן ובמכון שינוי בגליל ים, אומר בעקבות תוצאות הסקר:

   

  "קיימות שתי אוכלוסיות בעלות קושי משותף: בעלי ההכנסה מתחת לממוצע נמצאים לעיתים קרובות בהישרדות יומיומית כלכלית ומתקשים לאפשר לעצמם זמן להגשמה עצמית בכלל, ולמציאת בן הזוג המיוחל בפרט. אחרים בעלי הכנסה גבוהה, עסוקים בקידום הקריירה בצורה אינטנסיבית ומפנים זמן מועט עוד יותר לעצמם. באופן כללי ניתן לומר שהרווקות המאוחרת מצטלבת מבחינת הגיל עם התקופה המשמעותית של פיתוח הקריירה, דבר שגוזל משאבים רבים שבאים על חשבון מציאת בן הזוג.


  רעיון לדייט חסכוני? אירינה שולמן (מתוך הסרט, באדיבות ערוץ 10)

   

  רווקים ורווקות רבים מודעים היום לעובדה שכדי למצוא בן זוג, יש צורך לפנות זמן ואנרגיות מרובות. החל התכתבויות אינטרנטיות באתרי הכרויות ואתרי רשתות חברתיות, דרך דייטים שלעיתים הופכים להיות אינסופיים ומייגעים, וכלה באפשרות הוותיקה של שידוך דרך משפחה וחברים, מקום העבודה או מקומות בילוי. כל אלו מצריכים מהרווק הממוצע משאבים כמו זמן וכוחות נפש, שלא תמיד זמינים".

   

  -לפי הסקר, כמה מערכות יחסים יש לרווק מעל גיל 30?

  "לרוב הרווקים בגילים האלה היו בין אחת לשלוש מערכות יחסים זוגיות בשנה האחרונה. כמעט ל-30% לא היתה בכלל מערכת יחסים זוגית בשנה האחרונה. הרווק המאוחר מתנסה ומתחיל מערכות יחסים רבות, אבל כשמשהו לא מסתדר בתחילת הקשר- הרווק נוטה לסיים את הקשר ולהמשיך הלאה מתוך תחושה שיש היצע רב בשוק ושאם ימשיך בחיפושיו ימצא את ה"מכסה" המתאים. במקום לעבוד על הקשר שיש, הוא ממשיך בחיפושים אחרי קשר טוב יותר מתוך אשליית ההיצע. כמו בכלכלה, שוק הרווקים והרווקות מוצף, אבל מוצף באותם אנשים. ברגע שיש תחושה של היצע, אנשים מתחילים לברור על פי ניואנסים שאינם מסתדרים להם עם זוגיות. 'זה לא זה' או 'יש לו ככה...' או "יש לה כזה...' ו'הכל אותו הדבר'. משפטים שנשמעים שוב ושוב ועוברים מדייט לדייט. אשליית ההיצע גורמת לחשוב שבסופו של דבר אמצא את הבחור/ה שלי, והיא מונעת מהאדם התייחסות לעצמו. אשליה זו לעיתים לא מאפשרת להחזיק זוגיות ולא מאפשר ליצור זוגיות חדשה". 

   

  -לפי הסקר, מי "אשם" בסיום מערכות היחסים?

  "הרוב המוחלט של הרווקים שלא נמצאים כרגע במערכת יחסים מדווחים שמערכת היחסים האחרונה שלהם הסתיימה בגלל בן זוגם או מסיבות הקשורות לשני בני הזוג. רק 8% תולים את האשם בעצמם. כלומר, רוב הרווקים מייחסים את הסיבה לאי הצלחה של קשר זוגי לגורמים החיצוניים להם ולא לעצמם. אבל בתהליך התבגרות טבעי או בסיוע טיפולי מתפתחת לקיחת אחריות וההבנה שבסיום קשר טמונה אחריות של כל אחד מבני הזוג . תהליכים אלו מתרחשים כחלק מהתבגרות רגשית ומביאים לשינוי אישי-תפישתי . ואז ניתן לראות כניסה לזוגיות מחייבת בגילים מאוחרים מהמקובל".

   

  -מה התשובות שניתנו בסקר לשאלה "למה לא התחתנת עדיין?"

  • 54% טוענים שלא התחתנו מפני שטרם מצאו את בן הזוג המתאים להם.

  • 12.4% אומרים שהמימוש העצמי שלהם/העצמאות שלהם חשובים יותר כרגע מקשר זוגי.

  • 5.4% לא מרגישים עדיין בשלים לקשר זוגי ומחייב (8.3% מהגברים לעומת 2.4% מהנשים)

   

  ניר יואלס מציין שלפי הסקר, כ-50% מהרווקים בגילים האלה נמצאים במערכת יחסים זוגית בלי חתונה. לדבריו, ניתן להבין נתון זה דרך שלושה הסברים מרכזיים: "נביא ילדים כשנרצה להתחתן", במציאות היום, אין סיבה מיוחדת למסד קשר ממוסד – גרים ביחד, חשבון הבנק לעיתים משותף, עושים כל מה שזוג נשוי ללא ילדים עושה יחד. אין צורך להתחתן באופן רשמי על מנת לקיים זוגיות מלאה, וזוגות רבים מסתפקים בכך, בדומה למדינות אירופה.

   

  הסבר נוסף, לדברי יואלס, הוא חוסר בשלות הקשר בעיני בני הזוג. בחברה המודרנית, בשונה מחברות מסורתיות, זוגיות היא תהליך שגדל ומבשיל עד למיסוד הקשר. בני זוג רבים אינם חשים בשלות של הקשר על מנת למסדו.

   

  לדבריו, אצל רווקים רבים קיים חוסר ביטחון רב בנוגע לקשר עצמו, מה עוד שיש תחושת היצע רחב, כך שהביטחון באדם שנמצא איתך בזוגיות לעיתים קרובות מתערער, במחשבה שיש אי-שם מישהו מתאים יותר.

   

  דבר נוסף שפוגע בסיכויי הקשר להבשיל הוא הפחד מגירושים. שיעור הגירושים גבוה מאי-פעם. כמעט כל אדם מכיר אישית גרוש או גרושה. בדרך כלל זו חוויה טראומטית, ויש חשש גדול למסד קשר שעלול להסתיים בצורה זו.

   


   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: index open
  לו הייתי רוטשילד...
  צילום: index open
  סער שיינפיין
  צילום: באדיבות ערוץ 10
  אדם הורביץ ויריב הורביץ
  צילום: באדיבות ערוץ 10
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים