שתף קטע נבחר

השטפונות באוסטרליה: בריסביין - "עיר רפאים"

תושבי העיר השלישית בגודלה במדינה קיבלו הוראה שלא להגיע למקום העבודה לאחר שרשת החשמל קרסה ואלפי בתי עסק הוצפו. ראש ממשלת מדינת קווינסלנד: "אנחנו עומדים בפני תהליך השיקום שיהיה בסדר גודל של אזור שעבר מלחמה"

תושבי העיר השלישית הגדולה ביותר באוסטרליה התעוררו היום (ה') לגלות שקהילתם שקועה עמוק במים – ובבוץ, לאחר ששטפונות ענק הציפו אלפי בתים בעיר. מרכז בריסביין נראה כמו עיר רפאים לאחר שאלפי בני אדם קיבלו הוראה שלא להגיע למקום עבודתם ורשת החשמל באזור קרסה והותירה מעל 100 אלף מבנים ללא חשמל.

 

 

החדשות הטובות היחידות בבריסביין הן שהנהר המרכזי שזורם בעיר הגיע לגובה הנמוך במטר ממה שחזו קודם לכן. עם זאת, מדובר בנחמת עניים משום שמי השטפונות הציפו בתים שלמים והחריבו שכונות רבות לחלוטין. ראש העירייה של בריסביין, קמפבל ניומן, סיפר כי 12 אלף בתים ו-2,500 בתי עסק הוצפו לחלוטין.

 

"אנחנו מתמודדים עם מצב מסוכן ביותר. יש אלפי אנשים שהתעוררו הבוקר הזה אל תוך הרס מוחלט בבתיהם, במקומות עבודתם ובשניהם", אמר ראש העירייה ניומן. ראש העירייה גם הוסיף כי יעבור זמן רב עד שבריסביין תחזור למצב שגרה נורמלי, ויצא בקריאה לתושבי העיר והמדינה בכלל לסייע בפעולות הניקוי של העיר סוף המשבר שפוקד את האזור.

 

"בסופו של דבר, תהליך הניקוי של העיר יימשך חודשים רבים", סיפר לכתבים ראש העירייה ניומן בעודו עומד בסמוך לאחת מגדות הנהר שעלה על גדותיו והציף את העיר. ראש ממשלת מדינת קווינסלנד, אנה בלי, סיפרה לתאגיד הרדיו האוסטרלי: "אנחנו עומדים בפני תהליך שיקום בסדר גודל של אזור שעבר מלחמה".

 

צילום: AFP

 

בריסביין אינה היחידה שניזוקה קשות בשטפונות.

מאז חודש נובמבר הוצפו עשרות ערים במדינת קווינסלנד, בשטח שגדול יותר מזה של צרפת וגרמניה גם יחד. כבישים ראשיים ופסי רכבת נשטפו בשטפונות, שגם גבו את חייהם של 22 בני אדם. לפי הרשויות המקומיות, מניין ההרוגים צפוי לעלות. לפחות 74 איש מוגדרים כנעדרים.

 

בעיר השכנה לבריסביין, טוומבה, תיארו את השטפונות שפקדו אותם כ"צונאמי יבשתי". מכוניות בעיר הועפו מהכבישים כאילו היו "צעצועי משחק", עצים רבים נעקרו משורשיהם, בתי עסק רבים הוצפו ואזרחים רבים נתקעו על גגות מכוניותיהם או נאחזו בעצים ללא יכולת לזוז. 12 איש מתוך הרוגי השטפונות מגיעים מטוומבה.

 

בן ה-13 הציל את אחיו - וטבע למוות

המשטרה המקומית בטוומבה הוצפה בעשרות שיחות של אזרחים הנמצאים בסכנת חיים, ומתקשה לטפל בכל הפניות. "התושבים צריכים לחשוב כיצד לצאת מבתיהם, ואם הם צריכים לעזוב - אז לפחות שיישארו רחוק מהכבישים", אמר מפקד המשטרה המקומית אליסטר דאוסון.

"בתים נעקרו ממקומותיהם. הנזק כאן לא יאומן", סיפר ראש עיריית טוומבו פיטר טיילור. 

 

מבין מקרי המוות המצערים בשטפונות שפוקדים את אוסטרליה, סיפור אחד מושך את מרבית הכותרות באי: ג'ורדון רייס, נער בן 13, נסחף בשטפונות ונהרג לאחר שדרש מזרים שהגיעו לחלצו, לעזור קודם לאחיו, בלייק, בן ה-10. לפי הדיווחים, שני האחים ואמם נסחפו עם רכבם במים. כשהגיעו לחלצם, האח הגדול סייע להוציא מהרכב את האח הקטן. אבל אחרי דקות ספורות הרכב נסחף, וצוותי הסיוע לא הספיקו לחלץ את האם ואת ג'ורדון.

 

סיפור נוסף שמשך את תשומת הלב התקשורתית הוא חילוצם הדרמטי של שני אנשים שנתקעו ביאכטה קטנה לאחר שהמנוע שלה נהרס כליל בעקבות השטפונות. המים השוצפים לא מנעו מאדם בסירת גומי להגיע אליהם, באזור בית המכס של בריסביין, ולחלץ אותם בזמן שעשרות אנשים צופים במתרחש. כך דיווח היום ה"דיילי טלגרף".

 

העיתון המקומי "דיילי קורייר" דיווח ששני האנשים שחולצו מהיאכטה התקועה בריאים ושלמים וכי מיד לאחר החילוץ הם הועברו לטיפול בסירה משטרתית.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית צף. בריסביין
צילום: רויטרס
מים מכל עבר. בריסביין
צילום: AFP
שקי החול לא עזרו. בריסביין
צילום: AP
גם זו דרך להעביר את הזמן בשטפונות
צילום: AFP
מצא מפלט על הגג
צילום: רויטרס
מומלצים